Skip to main content
Kripto Haberleri

$2.5T kripto piyasası ülkelerin gemiye gelmesini beklemeyecek: WazirX CEO’su

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Hintli girişimci ve kripto borsası WazirX’in CEO’su Nischal Shetty, önümüzdeki yıl merkez bankası dijital para birimlerinin yerel sürümlerini piyasaya sürmek için ülkeler arasında bir yarış öngörüyor.

Cointelegraph’a konuşan Shetty, 2022 yılının kripto düzenlemeleri, borsada işlem gören fonlar (ETF) ve metaverse’in ortaya çıkışı hakkında devam eden tartışmaların bir uzantısı olacağını söyledi:

“Düzenleyici netlik elde edeceğimiz ve kurumsal katılımın perakendenin benimsenmesini körükleyeceğimiz konusunda iyimseriz. Ayrıca daha fazla metaverse projenin giriş yaptığını görmeyi bekliyoruz.”

Shetty, günümüzde kripto endüstrisinin – doğrudan veya dolaylı olarak – Hindistan’da yaklaşık 50.000 kişiyi istihdam ettiğine işaret etti ve Nasscom araştırmasına göre, 2030 yılına kadar 800.000’den fazla iş yaratma potansiyeliyle iki kat daha hızlı büyümesi bekleniyor.

Dünya genelinde kripto düzenlemelerindeki gecikmeleri kabul eden Shetty, The Economic Times’a bir gecede yapılan bir düzenlemenin ekosistemin ilerlemesine zarar verebileceğini ve kötü aktörler için açık boşluklar bırakabileceğini söyledi:

“Dışarıda 2,5 trilyon dolarlık bir pazar var ve hiçbir ulusun gemiye gelmesini beklemeyecek. 1.000 günden fazla bir süredir “Hindistan’da kripto düzenlemesine sahip olmak amacıyla “#IndiaWantsCrypto” tweeti atıyorum.

Hindistan’da bu yıl, Başbakan Narendra Modi ve Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman’ın kripto düzenlemelerine duyulan ihtiyacı dile getirilen kriptolarla ilgili tartışmalar yaygındı. Buna ek olarak, Hindistan Parlamentosu’nun kış sezonu “özel” kripto para birimlerinin yasaklanmasını isteyen bir kripto tasarısı getirdi.

“Her ulus için soru şudur: Katılmak ve bu pastadan pay almak istiyorlar mı?” diye sordu Shetty. Ayrıca, önümüzdeki yılın 2021’in benzer bir büyüme yörüngesini takip etmesi halinde kriptoya küresel katılımın 150 milyondan 400 milyon kişiye çıkacağını öngördü.

Shetty, yatırımcıların ikincil piyasalarda yeniden satılmaya çalışıldığı 2022’de, halka açik olmayan belirteç (NFT) satın alma çılgınlığının yavaşlayabileceğine vurgu yaptı ve ekledi:

“Web3, Hindistan’da inovasyona ve daha fazla girişime kapı açacak. NFT’lerdeki artışla birlikte, Hindistan’ın yaratıcı ekonomisinin desteklenmesinde büyük bir rol oynayacaktır.”

Kripto para borsası WazirX, Hintli yatırımcıları kripto para birimleri hakkında eğitmek ve ekosisteme güvenilirlik katmak için şeffaflık raporları ve politikaları başlatmak için çok sayıda pazarlama çabasına öncülük etti. Shetty, doğru bilgilerin yayılmasının ve yanlış bilgilerin yakalanmasının Hindistan’da kripto benimsemeyi hızlandıracağına inanıyor ve şu sonucu veriyor:

“Cointelegraph, kitlelerin arasında kriptonun etrafında eğitim ve farkındalığı yaymada olağanüstü bir iş çıkarıyor. Tüm okuyuculara çok mutlu, kripto dolu bir yeni yıl diliyorum!”

İlgili: Hindistan yasak değil, düzenleyecek kripto: Kabine belgeleri

Aralık ayı başlarından gelen yerel haberlerde, Hindistan hükümetinin düpedüz yasak koymak yerine kripto sektörünü düzenleyeceği öne sürüldü.

Hint haber kuruluşu NDTV’ye göre, önerilen kripto para tasarısına ilişkin bir kabine notunda, Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’nun yerel kripto borsalarının düzenlemesini denetlemesiyle kripto para birimlerini kripto varlıklar olarak düzenleme önerileri yer alıyordu.

Bununla birlikte, NDTV muhabiri Sunil Prabhu, Hindistan hükümetinin kripto para birimlerinin ana akım olarak benimsenmesini yasal ihale olarak görmeyeceğini söyledi:

“[Cryptocurrency] yasal ihale kabul edilmeyeceği için. Bu açık bir hayırdır, bence başbakan bile o toplantıdaki müzakerelerinde bunun gerçekleşmemesini sağlamak için kesinlikle açıkça belirtti.”