Skip to main content
Kripto Haberleri

2021’de kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 10 kült figür

Yazan Ocak 4th, 2022Yorum Yazılmamış

Bu yazıda, kripto dünyasındaki en etkili insanlardan bazılarına ve 2021’de sektörü şekillendirmek için neler yaptıklarına bir göz atacağız.

Gerçekten de 2021, kripto endüstrisi için yoğun bir yıl olacak. Son 12 ayda birçok dönüm noktasına ulaşıldı. Birçok kurumsal yatırımcı, başta Bitcoin olmak üzere dijital varlıkları enflasyona karşı koruma olarak kullanır.

Yeri doldurulamaz jetonlar, çeşitli dijital koleksiyonlarda milyarlarca dolarlık işlem gören ünlüler ve perakende yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.

Endüstrinin öncü gelişimi, özel ve kurumsal yatırımcıların yanı sıra bazıları en bireysel olan blok zinciri geliştiricileri de dahil olmak üzere çeşitli katılımcı gruplarının katkılarının sonucudur. Karar, 2021 yılına kadar kripto para birimlerinin yaygın olarak benimsenmesini sağlamada daha büyük bir rol oynadı.

Eski yıla veda etmek için, kripto alanındaki en etkili 10 figüre ve endüstrinin gelişimine inanılmaz katkılarına bir göz atalım.

Bu listenin kimseyi katkıya veya başka herhangi bir faktöre göre sıralamadığını belirtmek önemlidir.

Samuel Bankman-Fried (SBF)

1. Kripto para birimi

Sam Bankman-Fried – FTX Exchange’in Kurucusu ve CEO’su

Sam Bankman-Fried, kripto para birimi sektörüne aktif olarak katkıda bulunmuştur. Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto ve spor arasındaki ilişkiyi birbirine bağlayan öncülerden biridir.

Borsası FTX, Amerikan profesyonel basketbol takımı Miami Heat ile uzun vadeli bir işbirliği imzaladı. Buna göre kulüp, stadyumunun adını FTX Arena olarak değiştirdi ve maçlar sırasında stadyum ekranlarında kripto ile ilgili çeşitli reklamlar gösterildi.

FTX ayrıca kripto para birimlerine ana akım pazarı vurmak için harika bir fırsat veren resmi Major League Baseball (MLB) borsası olacak.

Takip et yorumlar Forbes’a göre Bankman-Fried, 22,5 milyar dolarlık net servetiyle dünyanın en zengin 29 yaşındaki milyarderi. Dünyanın en zengin genç milyarderi olma başarısı, FTX’in 450 milyon dolar toplayarak şirketin değerini tahmini 25 milyar dolara getirmesinden sonra geldi.

Michael Saylor

2. Kripto para birimi

Michael Saylor – MicroStrategy CEO’su

Michael Saylor, 2021’de kripto endüstrisindeki kilit isimlerden biri. MicroStrategy şirketine Ağustos 2020’de ilk kez Bitcoin satın alması için liderlik ettikten sonra, milyarder dijital varlıkların benimsenmesinde birkaç öncüden biri.

Saylor, geçen yıl kişisel Twitter hesabında Bitcoin’in reklamını yaptı ve hatta baskıya girdiği sırada 832 milyon doların üzerinde bir değere sahip olan 17.732 BTC’ye kişisel olarak sahip olduğunu bile açıkladı.

Saylor’un kişisel arşivi dışında MicroStrategy, ilk satın alımından bu yana Bitcoin dip satın alma fırsatını kaçırmadı. Şu anda, popüler iş analitiği platformu, 5,8 milyar dolar değerinde 124.392 BTC’ye sahip ve bu da onu en büyük Bitcoin portföyüne sahip halka açık lider şirket haline getiriyor.

geliştirici saklamak Fored Ape Yat Kulübü (BAYC)

3. Kripto para birimi

NFT Bored Ape Yat Kulübü | Kaynak: Twitter

Bitcoin, ETH, DOGE ve SHIB gibi değiştirilebilir varlıklara özel ilgiye ek olarak, endüstri ayrıca 2021’de değiştirilemez tokenlerin popülaritesini de görüyor.

Eleştirmenler hala NFT’nin bir şaka olduğunu düşünürken, BAYC’nin anonim geliştiricisi dünyaya varlık sınıfının bir servetten daha değerli olduğunu gösterdi. 10.000 NFT BAYC koleksiyonu var ve bir bayinin koleksiyonlardan alabileceği en ucuz şey 52 ETH (194.000 $).

Bored Ape # 2087 şimdiye kadar 769 ETH (2,9 milyon ABD doları) ile satılan en pahalı BAYC olmaya devam ediyor. NFTs Street’e göre, bu NFT son 5 ayda iki kez satıldı.

Nguyen Thanh Trung (Trung Nguyen)

4. Kripto para birimi

Nguyen Thanh Trung – Sky Mavis’in CEO’su ve Axie Infinity’nin geliştiricisi

Popüler blockchain oyun projesi Axie Infinity’nin büyük başarısı sayesinde 2021 gerçekten de kazan-kazan (P2E) oyun için harika bir yıl.

2017’de blok zinciri hayranı olmasa da Trung Nguyen, 2021’de son 12 ayda 0,4-95,7 dolarda büyük kazançlar elde etmek için en çığır açan P2E oyunlarından birini yarattı.

Sky Mavis, girişim sermayesi şirketi Andreessen Horowitz (a16z) liderliğindeki 150 milyon dolarlık B Serisi finansman turu da dahil olmak üzere bu yıl bir dizi önemli yatırımcıyı da çekti.

Anatoli Yakovenko

1641250956 720 10 kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak kült figürler

Anatoly Yakovenko – Solana’nın kurucusu

Solana, 2021’deki en başarılı blockchain projelerinden biri. Tüm bunlar, Anatoly Yakovenko’nun etrafındaki ekibin katkısı sayesinde.

Solana, Ethereum’u rahatsız eden şiddetli ağ tıkanıklığından sonra merkezi olmayan uygulama (dApp) geliştiricileri için ortak bir ev haline geldi. Solana’nın yaygın bir şekilde piyasaya sürülmesi, yerel SOL jetonunun fiyatında bir artışa katkıda bulundu ve Ocak 2021’de jetona yapılan 1.000 dolarlık yatırım, Eylül 2021’de 138.000 dolar değerindeydi.

DeFi Llama’ya göre Solana’nın Toplam Kilitli Değeri (TVL) şu anda 11.41 milyar dolar. Ancak Yakovenko bunun sadece başlangıç ​​olduğuna inanıyor. Yakın tarihli özel bir röportajda Solana’nın kurucusu, ağın önümüzdeki beş yıl içinde ölçeklenebilirlik de dahil olmak üzere tüm yönleriyle çarpıcı biçimde büyüyeceğini belirtti.

Senatör Cynthia Lummis

1641250957 838 Kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 10 kült figür

Cynthia Lummis – ABD Senatosu Üyesi

ABD’li politikacılar bile 2021’de kripto para birimleri konusunda iyimser. 2021 boyunca Wyoming Senatörü Cynthia Lummis, Bitcoin’i her küçük olayda ana akıma getirmek için yorulmadan çalıştı.

Wyoming’i temsil eden Cumhuriyetçi senatör, Kasım 2021’de Senato’ya seçilmeden önce bile uzun süredir Bitcoin savunucusuydu. Lummis, bir Ekim raporuna göre Bitcoin portföyünü 50.000 dolardan 100.000 dolara çıkardı. Senatör, ülkedeki diğer politikacılar tarafından yapılan olumsuz açıklamalara kesinlikle karşı çıkarken, dijital varlıklara desteğini her zaman dile getirdi.

Geçen ay Lummis, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın ABD finans kurumlarını teknolojiye direnmek yerine onu benimsemeye çağıran bir yorumuna yanıt verdi.

Bobby Ong

Bobby Ong, 2021 itibariyle kripto alanındaki en etkili kişilerden biridir. Ong, 2014 yılında popüler kripto veri toplama platformu Coingecko’nun kurucu ortağıdır ve site o zamandan beri büyük bir başarı elde etmiştir.

Kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 10 kült figür

TM Lee (solda) ve Bobby Ong (Sağ) – Coinecko’nun kurucu ortağı

Coingecko, Ong ve kurucu ortak TM Lee dahil olmak üzere iki çalışanla faaliyete başladığı andan itibaren, Coingecko 2020’de 16 tam zamanlı çalışandan oluşan bir ekibe dönüştü ve bu sayı 2021’de %54 artacak.

Coinecko, şu anda 12.000’den fazla varlığı ve 530’dan fazla borsayı takip eden tüccarlar için en güvenilir kripto toplayıcılarından biridir.

Özel bir röportajda Ong, şirketin amacının ana akım piyasada kripto para birimlerinin benimsenmesini teşvik etmek olduğunu söyledi.

“10 yıl içinde kripto para biriminin ana akım olacağını ve blok zincirinin platformdaki birçok uygulama tarafından kullanıcılar farkına bile varmadan kullanılacağını tahmin ediyoruz.”

Changpeng Zhao (ÇZ)

1641250960 430 Kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 10 kült figür

Changpeng Zhao – Binance’in Kurucusu ve CEO’su

Changpeng Zhao (CZ), kripto endüstrisinde o kadar ünlü bir kişi ki, neredeyse herkes onu iyi tanıyor. Sermaye sağlamaktan yeni girişimlere, kullanıcıların 700’den fazla kripto çifti ticareti yapmaları için güvenilir bir platform sağlamaya kadar piyasanın çeşitli yönlerinde önemli bir rol oynuyor.

Binance’in baş yatırım yetkilisi Chase Guo, geçtiğimiz Aralık ayında verdiği bir röportajda, borsanın risk sermayesi birimi Binance Labs’in 2009’dan bu yana 25’ten fazla ülkede 100’den fazla kripto projesini kuluçkaya yatırdığını belirtti. 2018.

Dünyanın farklı bölgelerinden düzenleyiciler, en yüksek hacimli borsada kayıt dışı bir kripto para birimi ticaret platformunun işletilmesine karşı çıksa da, CZ, Binance’in yaptırımlardan kaçınmasına yardımcı olmayı başardı.

Binance, bu ayın başlarında özel sermaye borsası HGX’te %18 hisse satın aldığında ve Kanada ve Bahreyn’deki yetkililerden düzenleyici onaylar aldığında puan aldı.

Francis Suarez

1641250961 261 Kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 10 kült figür

Francis Suarez – Miami Belediye Başkanı Bitcoin 2021’de

Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, Bitcoin’in toplu olarak benimsenmesini teşvik etmede kilit bir oyuncuydu. Suarez, Miami’yi kripto dostu bir şehir haline getirdi ve daha fazla insanın dünyanın en büyük kripto para birimini kabul etmesini amaçlayan bir dizi girişim başlattı.

Suarez, Şubat ayında Miami’nin eyalet rezervlerinin %1’ini Bitcoin ile değiştirdikten sonra, Suarez BTC ile ödeme alan ilk ABD’li politikacı oldu. Bitcoin seven belediye başkanı ayrıca geçen ay yaptığı bir röportajda, bazı Miami sakinlerinin ücretsiz olarak bitcoin alacağını ve ABD vatandaşlarının bu yeni varlık sınıfına daha fazla maruz kalmasını sağladığını duyurdu.

Nayib B İzle

1641250962 Kripto endüstrisini şekillendirmeye yardımcı olacak 27 10 kült figür

Nayib Bukele – El Salvador Devlet Başkanı

Nayib Bukele, El Salvador’u Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke yapınca dünya tarihinin sayfalarına şaşkınlık içinde adını yazdırdı.

Ancak Başkan Bukele’nin iyimser hamlesi bununla da kalmadı. Ülke, Bitcoin almaya ve en ufak bir fırsatta BTC rezervlerini artırmaya devam ediyor.

Başkan, El Salvador’da 20 Bitcoin okulu ve bir maden tesisi inşa etmenin yanı sıra, ülkenin dünyanın en büyük kripto destekli şehrini de inşa edeceğine söz verdi.

Haberleri takip etmek ve bu makale hakkında yorum yapmak için Bitcoin Magazine Telegram’a katılın: https://t.me/coincunews

Minh Anh

Cryptopotato’ya göre

Youtube Kanalını Takip Edin | Telegram kanalına abone olun | Facebook sayfasını takip edin