Skip to main content
Kripto Haberleri

2021’deki En Unutulmaz ve Önemli 12 Kripto Anı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para biriminin piyasa değeri Kasım ayında geçici olarak 3 trilyon doları aştı. Bitcoin ve eter fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarken, mem’den ilham alan Dogecoin gibi altcoinler yükseliyor. Bunun nedeni, özel ve kurumsal yatırımcıların desteğinin yanı sıra NFT jetonlarının patlaması, kazanılır oyunların büyümesi vb. Tüm bunlar kripto para biriminin ilerlemesine yardımcı oldu. Ölüm 2021’de yaygınlatır.

Bu yıl sayısız belirleyici an olsa da, işte en unutulmaz 12.

# 1: Bitcoin kapitalizasyonu ilk kez 1 trilyon doları aştı

Bitcoin piyasa değeri 19 Şubat’ta ilk kez 1 trilyon dolara ulaştı. Bu önemli dönüm noktası, büyük kurumsal yatırımcıların ve büyük isim finans firmalarının bu yılın başlarında kripto para birimini desteklemeye başlamasından sonra geliyor. Tesla, Square ve MicroStrategy gibi şirketler bilançolarına BTC eklemeye başladı.

resim

Kaynak: Glassnode

# 2: Beeple 69 milyon dolara satıldıktan sonra NFT’lere olan ilgi patladı

Beeple adlı sanatçı Mike Winkelmann, Mart ayında “Everydays: The First 5000 Days”i NFT olarak sattığında, birkaç nedenden dolayı tarihiydi. İlk olarak, satış Christie’s’i tamamen dijital, NFT tabanlı bir sanat eseri satan ilk büyük müzayede evi yapıyor. Bu aynı zamanda Christie’s’in bir sanat eseri satın alırken ETH’de ödemeye izin verdiği ilk seferdir. Ve bu NFT için 69.3 milyon dolarlık satış fiyatı o zamanlar rekoru kırdı.

Genel olarak, analiz platformu DappRadar’ın raporuna göre, NFT pazarı 2021’de 23 milyar doların üzerinde bir işlem hacmiyle harika bir zaman geçirdi. Metaverse token’lar 500 milyon ABD dolarının üzerinde bir işlem hacmine sahiptir. Bu arada, NFT olarak temsil edilen oyun içi varlık katmanı 4,5 milyar ABD doları işlem hacmi getirdi.

2021'deki En Unutulmaz ve Önemli 12 Kripto Anı

Kaynak: onlineonly.christies

# 3: Elon Musk Dogecoin’e rekor düzeyde katkıda bulundu

Mayıs ayında, Elon Musk Saturday Night Live etkinliğine katılmadan hemen önce, DOGE’nin fiyatı arttı. Musk’ın SNL’ye katıldığı gün olan 8 Mayıs’ta DOGE, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan yaklaşık 0.74 dolara ulaştı. Ancak fiyat hızla bu yüksekten keskin bir şekilde düştü. Musk programa çıktığında DOGE %29.5 düştü ve sonunda 0.49 dolara geriledi.

DOGE’nin yükselişi ve düşüşü büyük ölçüde Musk ile ilgilidir. Tesla ve SpaceX’in CEO’su, mem’den ilham alan kripto para biriminin sağlam bir savunucusudur. Dogecoin, Musk’ın bir dizi tweet’inden sonra Şubat ayında ilk kez “aya” başladı ve o zamandan beri saat memini sürekli olarak tanıttı.

1640786915 774 2021'in En Unutulmaz ve Önemli 12 Kripto Anı

Kaynak: TradingView

# 4: El Salvador Bitcoin’i yasal bir para birimi olarak kabul ediyor

Haziran ayında, El Salvador Ulusal Meclisi Bitcoin yasasını resmen geçirdi ve eylül ayında, yasa yürürlüğe girdiğinde, BTC ülkenin yasal para birimi haline geldi ve dünyada bu Yasayı yapan ilk ülke olduğunda tarihi bir kilometre taşı oldu, bu yasa kullanıcıların El Salvador’daki mal ve vergiler için BTC’yi kullanmalarına izin veriyor. Şirketler mallarını piyasa lideri kripto para biriminde fiyatlayabilir ve borsalar sermaye kazancı vergisine tabi değildir.

# 5: Ethereum EIP-1559’u tanıttı ve Ethereum 2.0’da konsolide olmaya hazırlanıyor

Ağustos ayında, Ethereum’a Londra adı verilen ve Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 1559’u içeren büyük bir yükseltme geldi. Bugüne kadar 1,2 milyondan fazla ETS yakıldı, yani yaklaşık 5 milyar dolar.

Yaklaşık 5 milyar değerinde ETH yakıldı

Kaynak: Aether Chain

Buna ek olarak, Ethereum geliştiricileri yıl boyunca çeşitli yükseltmeler yoluyla proof-of-stake’e geçişe hazırlanıyorlar. Ethereum 2.0’ın büyük bir etkisi olacak, Ethereum altyapısını değiştirecek ve iş kanıtı modelini eskitecek.

# 6: Orijinalin 600 milyon dolarından fazlası Bir DeFi kayıt hack’inde çalındı

Ağustos ayında, DeFi Poly Network platformu saldırıya uğradı ve 600 milyon dolardan fazla çalındı. Uzmanlar, bilgisayar korsanının ağın kodundaki bir hatadan yararlandığını söylüyor. Hacker sonunda çalınan parayı iade etse de, tüm zamanların en büyük kripto hırsızlıklarından biridir.

Bu tür bir aldatmaca tüm yıl boyunca nadir değildir. Chainalysis’e göre, kripto para birimleri tarafından dünya çapında 7,7 milyar dolardan fazla çalındı2021’deki kameralar, 2020’ye göre %81 artış ve toplam kripto dolandırıcılığı gelirinin %37’si, 2020’de ise %1’e kıyasla.

# 7: Çin kripto parayı tekrar yasakladı

Eylül ayında, Çin Halk Bankası (PBoC) kripto para birimlerini bastırmaya devam etme politikasını doğruladı. PBoC’ye göre, dijital varlık ticareti, sipariş eşleştirme, belirteç ihracı ve türevleri gibi hizmetler de dahil olmak üzere Çin’de kripto ile ilgili tüm faaliyetler yasa dışıdır. Ayrıca, denizaşırı kripto para borsalarının Çin anakarasında hizmet sunması yasa dışıdır.

Çin’in yılın ilerleyen aylarında Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısı büyük bir madenci göçüne neden oldu ve Ekim ayında Cambridge Üniversitesi verileri ABD’nin Hayır olduğunu gösterdi. BTC madencileri.

Verilere göre Bitcoin hashratesinin %35.4’ü Temmuz ayında ABD’de ortaya çıktı ve ilk kez Çin’i geride bıraktı. Cambridge ayrıca, Çin’in küresel hashrate’inin ortalama aylık payının Temmuz ayında istikrarlı bir şekilde azaldığını ve bunun Çin’in pazarın yaklaşık% 67’sini yakaladığı Eylül 2020’den itibaren büyük bir geri dönüş olduğunu kaydetti.

# 8: İlk ABD Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’leri piyasaya sürüldü

Ekim ayında, ProShares vadeli işlemlerine dayanan bir Bitcoin ETF’i New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “BITO” işareti altında canlı yayına geçti. Bitcoin vadeli IŞLEM ETF’leri, kripto para biriminin mevcut veya spot fiyatı yerine dijital varlığın gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapan sözleşmeleri izler. Bu nedenle, ETF’lerin ve Bitcoin’lerin fiyatları mutlaka eşleşmez.

Bununla birlikte, ProShares Bitcoin Futures ETF’si o zamandan beri bir ETF için en iyi ilk günlerden birini gördü Bitcoin dergisi Bildirilen.

# 9: Son 4 yılda ilk Bitcoin yükseltmesi

Bitcoin’e merakla beklenen bir yükseltme olan Taproot, Kasım ayında yürürlüğe girdi ve 2017’den bu yana BTC’den yapılan ilk büyük yükseltme oldu.

# 10: Milletvekili, giderek daha fazla kripto lobicisi büyüdükçe Düzenlemeye Odaklanıyor

Geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimlerinin düzenlenmesine yoğun bir şekilde odaklanıldı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başkanı Gary Gensler, kripto alanı için düzenleyici bir çerçeve oluşturulmasını açıkça savundu. Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimleri, özellikle stablecoinler hakkında defalarca uyarıda bulunarak, tüm alanı değişken ve spekülatif olarak nitelendirdiler.

Kasım ayında, Başkan Joe Biden, kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıklar için vergi raporlama hükümlerini içeren iki partili altyapı tasarısını imzaladı. Şirketler ve borsalar da her 10.000 dolardan fazla kripto para aldıklarında rapor vermelidir. Bu, kripto topluluğunda endişeye yol açtı ve birçok lobici öne çıktı ve daha net bir “broker” tanımı için bastırdı.

# 11: Ethereum rakipleri pazar payı kazanıyor

En yaygın kullanılan blockchain olan Ethereum’a olan talep bu yıl arttıkça, diğer projeler rekabet etmek için ortaya çıktı. Bunlardan ikisi Avalanche ve Solana, her ikisi de 2020’de akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamaların oluşturulması için platformlar olarak başlatılacak. AVAX ve SOL en yüksek 10 kripto para birimine girdi ve önemli bir pazar payı kazandı. Buna göre, DappRadar’a göre DeFi’nin Toplam Değeri Kilitli (TVL) bir önceki yıla göre yedi kat arttı ve 200 milyar doların üzerinde. Ancak TVL’nin neredeyse %60’ı hala Ethereum’da.

# 12: DAO yaygınlaşıyor

Kasım ayında, DAO’lar (Merkezi Olmayan Özerk Örgütler), AnayasaDAO’nun ABD Anayasası’nın nadir bir kopyasını satın almak için 40 milyon dolardan fazla para toplamasının ardından ana akım medyanın dikkatini çekti.

Citadel hedge fund CEO’su milyarder Ken Griffin daha yüksek teklif verse de, daha önce sadece kripto topluluğu tarafından bilinen DAO’nun dikkatini çekti ve 2022’de gelebilecek yeniliklere daha açık bir bakış açısı açtı.

Haberleri takip etmek ve bu makale hakkında yorum yapmak için Bitcoin Magazine Telegram’a katılın: https://t.me/coincunews

mango

AZCoin News’e göre

Youtube Kanal | Takip Edin Telegram kanalına abone ol | Facebook sayfasını takip edin