Skip to main content
Kripto Haberleri

2021’den en unutulmaz ve önemli 12 kripto an

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bir zamanlar kripto para piyasa değeri Kasım ayında 3 trilyon doları aştı. Buna göre, Bitcoin ve Ether fiyatları tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkarken, altcoinler meme’den ilham alan Dogecoin gibi yükseldi. Bunun nedeni perakende ve kurumsal yatırımcıların desteği, NFT tokenlarının patlaması, Play-to-Earn oyunlarının büyümesi vb… Tüm bunlar, Kripto Para birimlerinin 2021’de yaygın hale geçmesine yardımcı oldu.

Bu yıl sayısız belirleyici an olsa da, işte öne çıkan ve en önemli olan 12.

#1: Bitcoin kapitalizasyonu ilk kez 1 trilyon doları geçti

19 Şubat’ta Bitcoin piyasa değeri ilk kez 1 trilyon dolara ulaştı. Bu önemli dönüm noktası, büyük kurumsal yatırımcıların ve önemli finans firmalarının bu yılın başlarında kripto para birimini desteklemeye başlamasından sonra geliyor. Tesla, Square ve MicroStrategy gibi şirketler bilançolarına BTC eklemeye başladı.

#2: Beeple 69 milyon dolara sattıktan sonra NFT’lere olan ilgi patladı

Beeple olarak bilinen sanatçı Mike Winkelmann, Mart ayında “Everydays: The First 5000 Days” adlı eserini NFT olarak sattığında, bu hareket birkaç nedenden dolayı tarihi bir olaydı. İlk olarak, satış Christie’s’i tamamen dijital, NFT tabanlı bir sanat eseri satan ilk büyük müzayede evi yapıyor. Bu aynı zamanda Christie’s ilk kez bir sanat eseri satın alırken ETH’de ödemeye izin veriyor. Ve bu NFT için 69.3 milyon dolarlık satış fiyatı o zaman rekoru kırdı.

Genel olarak, analiz platformu DappRadar tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2021 yılında NFT pazarı 23 milyar doların üzerinde işlem hacmiyle tipik bir yıl geçirdi. Metaverses token’ları 500 milyon USD’yi aşan bir işlem hacmine sahiptir. Bu arada, NFT olarak temsil edilen oyun içi varlık sınıfı 4,5 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

#3: Elon Musk Dogecoin’in rekor seviyeye ulaştı

Elon Musk “Saturday Night Live”ı başlatmadan hemen önce, DOGE fiyatı Mayıs ayında yükselmeye başladı. Musk’ın SNL’ye çıktığı gün olan 8 Mayıs’ta DOGE, tüm zamanların en yüksek fiyatı olan $0.73’a ulaştı. Ama fiyatı o zirveden hızla düştü. Musk programa çıktığında DOGE %29.5’e kadar düştü ve bir ara 0.49 dolara kadar düştü.

DOGE’nin yükselişi ve düşüşü çoğunlukla Musk ile ilgilidir. Tesla ve SpaceX CEO’su, mem’den ilham alan kripto para biriminin tutarlı bir savunucusudur. Dogecoin, Musk’ın bir dizi tweet’inden sonra ilk olarak Şubat ayında “aya” geri döndü ve o zamandan beri sürekli olarak saat memini tanıttı.

#4: El Salvador Bitcoin’i yasal mülkiyet olarak benimsedi

Haziran ayında El Salvador, BTC’nin yasal ihalesini yapmak için yeni bir yasa çıkardı ve ilk ülke oldu. Yasa, kullanıcıların El Salvador’daki BTC ile mal ve vergi ödemelerine izin veriyor. İşletmeler bu piyasa lideri kripto para biriminde mallarını fiyatlayabilir ve borsalar sermaye kazancı vergisine tabi olmayacaktır.

#5: Ethereum EIP-1559’u piyasaya sürdü ve Ethereum 2.0’a konsolidasyona hazırlanıyor

Ağustos ayında Ethereum’a önemli bir yükseltme, Ethereum improvement proposal (EIP) 1559’u içeren Londra’ya giriş yaptı. İşlem ücretlerinin veya “gaz ücretlerinin” tahmin şeklini değiştirdi ve eter arzını azaltmaya başladı.

Buna ek olarak, Ethereum geliştiricileri de yıl boyunca çeşitli yükseltmeler yoluyla Proof-of-Stake modeline yaklaşan geçiş için hazırlanıyorlar. Ethereum 2.0,Ethereum altyapısını değiştirerek ve Proof-of-Work modelini eskiterek büyük bir etkiye sahip olacak.

#6: Bir DeFi kayıt hack’inde 600 milyon dolardan fazla orijinal çalındı

Ağustos ayında, DeFi Poly Network platformu saldırıya uğradı. Başlangıçta, 600 milyon USD’den fazla çalındı. Uzmanlar, bilgisayar korsanının ağın kodundaki bir kusurdan yararlandığını söylüyor. Hacker sonunda çalınan fonları iade etse de, bu şimdiye kadarki en büyük kripto hırsızlıklarından biridir.

Bu tür dolandırıcılıklar yıl boyunca nadir değildir. Chainalysis’in bildirdiği gibi, 2020’ye göre %81’lik bir artışla 2021’de dünya çapında kripto dolandırıcılığında 7,7 milyar dolardan fazla para çalındı. 2020’de %1 olan 2,8 milyar dolardan fazla çalıntı veya kripto dolandırıcılığından elde edilen toplam gelirin %37’sini oluşturan halı çekmeleri de bu yıl arttı.

#7: Çin kripto parayı yine yasakladı

Çin Halk Bankası (PBoC) Eylül ayında kripto para birimleri üzerindeki baskısının devam ettiğini doğruladı. PBoC’ye göre, dijital varlık ticareti, sipariş eşleştirme, belirteç verme ve türevleri de dahil olmak üzere Çin’de kripto ile ilgili tüm faaliyetler yasa dışıdır. Buna ek olarak, denizaşırı kripto para borsalarının Çin anakarasında hizmet sağlaması yasa dışıdır.

Çin’in Bitcoin madenciliğine yönelik yeni baskısı, piyasayı yıl boyunca başka bir yere itti. Ekim ayında, Cambridge Üniversitesi’nden gelen veriler ABD’nin becom’a sahip olduğunu gösterdi.e BTC madencileri için ilk hedef.

Veriler, Bitcoin hashrate’in %35.4’ünün Temmuz ayında ABD’de ortaya çıktığını ve ilk kez Çin’i geçtiğini gösteriyor. Cambridge ayrıca, Çin’in temmuz ayındaki küresel hashrate’in ortalama aylık payının sürekli olarak azaldığını ve bunun Çin’in pazarın yaklaşık% 67’sini yakaladığı Eylül 2020’den itibaren büyük bir geri dönüş olduğunu buldu.

#8: İlk ABD Vadeli İşlemleri Tabanlı Bitcoin ETF’i Piyasaya Sürüldü

ProShares vadeli işlemlerine dayalı bir Bitcoin ETF’i New York Menkul Kıymetler Borsası’nda “BITO” adı altında canlı yayına geçti. Bitcoin vadeli IŞLEM ETF’leri, kripto para biriminin mevcut veya spot fiyatından ziyade dijital varlığın gelecekteki fiyatı hakkında spekülasyon yapan sözleşmeleri izler. Bu nedenle, ETF’lerin ve Bitcoin’lerin fiyatları mutlaka eşleşmez.

Bununla birlikte, CNBC, ProShares Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin bir ETF için kayıtlardaki en büyük ilk günlerden birini gördüğünü bildirdi.

#9: 4 yıl sonra ilk Bitcoin yükseltmesi etkinleştirildi

Bitcoin’e çok beklenen bir yükseltme olan Taproot, Kasım ayında yürürlüğe girdi. Bu, BTC’nin 2017’den bu yana ilk büyük yükseltmesi.

#10: Kripto lobiciler ortaya çıkarken milletvekilleri düzenlemeye odaklandı

Geçtiğimiz yıl boyunca kripto para regülasyonuna yoğun bir şekilde odaklanıldı. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto alanı için düzenleyici bir çerçeve oluşturma konusunda açık sözlü oldu. Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para birimlerine, özellikle stablecoin’lere karşı defalarca uyarıda bulunarak, tüm varlık sınıfını değişken ve spekülatif olarak nitelendirdiler.

Kasım ayında, Başkan Joe Biden, kripto para birimleri ve NFT’ler gibi dijital varlıklar için geçerli vergi raporlama hükümlerini içeren iki partili altyapı tasarısını imzaladı. İşletmelerin ve borsaların da her 10.000 dolardan fazla kripto aldıklarında raporlamaları gerekecektir. Bu, kripto topluluğunun endişeye neden oldu ve birçok lobici ortaya çıktı ve daha net bir “broker” tanımı için bastırdı.

#11: Ethereum rakipleri pazar payı kazandı

En çok kullanılan blockchain olan Ethereum’a olan talep bu yıl arttıkça, rekabet etmek amacıyla başka projeler de ortaya çıktı. Bunlardan ikisi avalanche ve solana, her ikisi de akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için platformlar olarak 2020’de piyasaya sürünmektedir. AVAX ve SOL en yüksek 10 kripto para birimine girdi ve önemli bir pazar payı kazandı. DappRadar’ın haberine göre, buna göre, DeFi’deki toplam değer kilitlendi (TVL) yıllık bazda yedi kat artarak 200 milyar doları aştı. Ancak TVL’nin neredeyse %60’ı hala Ethereum’da.

#12: DAO ana akım oldu

Kasım ayında, CHARTERDAO’nun ABD Anayasası’nın nadir bir kopyasını satın almak için 40 milyon dolardan fazla para toplamasının ardından DAO’lar (merkezi olmayan özerk kuruluşlar) ana akım medyanın dikkatini çekti. Açık artırmadaki eyaletler.

Hedge fonu Citadel’in CEO’su milyarder Ken Griffin daha yüksek teklif verse de, bu daha önce sadece kripto topluluğu tarafından bilinen DAO’nun da dikkatini çekti ve 2022’de gelebilecek yeniliklere daha açık bir bakış başlattı.

Buradan bir Binance hesabına kaydolun (İndirim % 10 işlem ücretleri): https://accounts.binance.com/en/register?ref=29171587

Daha fazla bilgi:

Telegram’da bize katılın

Bizi Twitter’da takip edin

Bizi Facebook’ta takip edin