Skip to main content
Kripto Haberleri

2021’in 3. Çeyreğinde Ne Kadar NFT Oyunu Üretildi?

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Oyun endüstrisindeki blok zincir teknolojisinin potansiyelleri konusunda hala şüpheci olanlar, muhtemelen son göze çarpan ticari rakamlara ikna olacaklardır. tarafından bir rapor olarak Blockchain Oyun İttifakı (BGA) NFT oyunları yalnızca 2021 yılının 3. çeyreğinde 2,3 milyar dolar gelir elde etmeyi başardı.

Bu etkileyici sayı, rapordaki tüm sektörlerdeki tüm NFT ticaret hacminin %20’sinden fazlasını oluşturuyor. Her beş NFT işleminden birinin oyun dünyasına bağlı olduğunu söyleyerek bu sayıyı kolayca basitleştirebiliriz.

Bu makale sektör, mevcut durumu ve gelecekteki olası gelişmeler hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır.

Rapor hakkında

Söz konusu rapor, sektörde faaliyet gösteren yüzlerce uluslararası şirketin asli üyeleri arasında heyecan verici bir anket içeriyor. Bu araştırma, oyun faaliyetlerine bağlı kripto cüzdanlarındaki muazzam büyümenin vurgulanmasına izin verdi (2021’in başına kıyasla + %2,453).

İşlem hacmi açısından, Axie Infinity kripto topluluğundan en çok ilgiyi gören proje oldu. Eylül rakamı (yaklaşık 2,5 milyar dolarlık işlem hacmi) bu sektörde bir rekoru temsil ediyor.

Heyecan verici bir endüstri

NFT teknolojisinin son tanıtımı göz önüne alındığında, bu endüstri çok genç. NFT oyun dünyasındaki yöneticilerden bahsettiğimizde, rollerini üç yıldan fazla bir süre önce devralmış kişileri asla bulamayız.

Bu, NFT oyunlarının genellikle blok zinciri evrenindeki olaylarla ilgilenmeyen kullanıcılara da ulaştığı yıldı. Başarılı projeler ve etkili pazarlama kampanyaları ile Animoca Brands gibi girişimler her ay milyonlarca dolar topluyor.

2021 yılının ilk çeyreğindeki 230 milyon dolarlık satış düşünüldüğünde, bu makaleyi okuyan birçok kişinin NBA Top Shot oynamış olma ihtimali yüksek. Daha önce bahsedilen Axie Infinity vakasını da hatırlatarak 2021’in bu sektör için önemli bir yıl olduğunu yineliyoruz.

Rapor ayrıca bir başka ilginç yönü de vurguluyor. Şu anda, bu milyoner şirketler ortalama olarak 50’den az çalışana güveniyor. Yukarıda bahsedilen gelirler dikkate alındığında sektörün potansiyeli gerçekten çok büyük görünmektedir.

Gelecekten ne bekleyebiliriz?

Ankete katılan profesyonellerin yaklaşık %90’ı, büyük geleneksel oyun şirketlerinin bu fırsatı değerlendireceğine inanıyor. Bu nedenle 2022 milyar dolarlık şirketlerin NFT projeleri başlattığını gördüğümüz yıl olabilir.

Rapor, sektördeki bir toplumsal cinsiyet farkının kapatılması gereğini üstü kapalı bir şekilde vurgulamaktadır. Aslında, görüşülen yüzlerce kişiden %20’sinden azı kadındı. Bu bir trend olmasına rağmen geleneksel oyun, Ayrıca blockchain teknolojisi, hiçbir ayrım gözetmeksizin adil bir denge sağlamalıdır.

En son trendler arasında, kazan-kazan (P2E) modeli kesinlikle oyuncuların ilgisini çekmeyi başardı. Bu planın arkasındaki fikir, oyuncuların oyun içi varlıklara NFT olarak sahip olabilmeleri ve fonksiyonel jetonlar olarak ödüller alabilmeleridir. Buna karşılık, bu jetonlar daha fazla NFT elde etmek için kullanılabilir.

Birçok heyecan verici proje 2022’de NFT oyun dünyasına geliyorlar. Geliştiriciler, her kullanıcı için heyecan verici sonuçlarla çevrimiçi oyunlarla en iyi blok zinciri entegrasyonunu oluşturmak için rekabet ediyor.

Metaverse fırsatı

Blok zinciri teknolojisi kavramını ve oyun endüstrisini karıştırırken, Metaverse tarafından sunulan bariz fırsatı kimse görmezden gelemez. Metaverse’in sanal gerçekliğinde, kullanıcılar tıpkı klasik PvP ve PvE oyunları gibi birbirleriyle ve çevreyle etkileşime girebilir.

Ayrıca, Metaverse tamamen sanal varlıkların değerine ve işlevlerine dayandığından, bir dijital mülkiyet sorunu ortaya çıkar. Ancak, birçok alanda halihazırda yapıldığı gibi, NFT teknolojisi sanal varlıklar üzerinde etkin bir şekilde bir telif hakkı sistemi sağlayabilir.

Buradan başlayarak, geliştiriciler yepyeni bir olasılıklar dünyasına sahiptir. Hayatta kalma simülasyonlarından açık dünya maceralarına kadar oyun seçenekleri sınırsızdır. Bu oyunların çoğu oynanamayan karakterler (NPC’ler), öğeler ve kaynaklar içerdiğinden, NFT’ler kullanmak için mükemmel bir teknolojidir.

bu dijital emlak piyasası Metaverse’de, mükemmel fiyatlara bile sanal arazi elde etmekle ilgilenen kullanıcılarla patlama yaşıyor. Ancak, elbette, pikselli arazinin gelecekte kullanılması gerekecek ve büyük şirketler piyasaya girmeye başlıyor.

Son düşünceler

NFT oyun endüstrisi, önemli kar marjlarıyla güçlü bir şekilde büyüyor. Üstelik sektördeki birçok firmanın az çalışanla yaşadığı düşünülürse sektördeki gelirler daha da etkileyici.

2020’nin aynı dönemine kıyasla 2021’in 4. çeyreğinin sonuçlarını görmek büyüleyici olacak. Mevcut ve geliştirilmekte olan projeler, 2022’de pazar büyümesinin devam etmesini vaat ediyor. Kısa bir süre önce, ‘Bitcoin’ Google aramaları, ‘NFT’ aramaları yıllık en düşük seviyelere dokunuyor zirve, giderek daha fazla insanın bu yeni trend hakkında bilgi edinmek istediğini ima ediyor.

Sektördeki büyük oyuncuların NFT endüstrisine girmeye karar verip vermeyeceğini göreceğiz. Böyle bir stratejik hareket, bu teknolojiye sağlam bir destek sağlayacaktır.

En son makalelerimizle güncel kalın