Skip to main content
Kripto Haberleri

2022’de kripto ve blockchain için neler var? Uzmanların Cevabı, Bölüm 3

Yazan Ocak 3rd, 2022Yorum Yazılmamış


Alex, blok zinciri ve kripto para birimleri gibi gelişen teknolojilerin etkisine odaklanan bir yazar, konuşmacı, yatırımcı ve danışmandır. Blockchain teknolojisi ve kripto para birimi alanında bir yatırım yönetimi hizmetleri sağlayıcısı olan Ninepoint Digital Assets Group’un genel müdürüdür. 

“Bence 2022 çoklu zincir yılı olacak. 2021, Ethereum’u daha hızlı verim ve daha düşük ücretlerle geliştirmeyi vaat eden Solana ve Avalanche gibi yeni katman protokollerinin yükselişini gördü. Ancak bu faydaların kalıcı olmadığı kanıtlanabilir. Daha popüler hale geldikçe, Ethereum ile aynı kaderi paylaşabilirler. Unutmayın, ağ likidite madenciliğinin ve diğer DeFi uygulamalarının yükselişine uygun bir ürün pazarı bulana kadar Ethereum ücretleri de ucuzdu. 

Ekosisteme gelen yeni kullanıcıların tsunamisiyle, kendi başarısının kurbanı oldu. Ücretler fırlayarak Ethereum’u bir “balina zincirine” dönüştürdü. yani sadece zenginler ücretleri karşılayabilirdi. Aynı şey diğer katmanlara da olabilir. Sorun değil. Önümüzdeki birkaç yıl için dünyadaki en kıt kaynağın blok uzay olacağına inanıyorum. Tüm bu katman katmanları muhtemelen dolacak, bu da farklı protokolleri birbirine bağlamak için daha iyi yollara ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. 

Çoğu yeni kripto kullanıcısı, hangi temel zincir üzerinde çalıştıklarını bilmeden veya umursamadan yalnızca uygulama katmanında etkileşime girer. Bu, birlikte çalışabilirliği gerçeğe dönüştürmek anlamına gelir. On milyarlarca dolar değerinde yüzlerce kripto varlığını destekleyen Cosmos da dahil olmak üzere birkaç grup çoklu zincir üzerinde çalışıyor. 2022, Çok Zincirli Maksimalizmin yılıdır ve Cosmos bu yolda öncülük etmektedir.”