Skip to main content
Kripto Haberleri

24 Milyar Dolarlık MATIC’i Riske Atan Bir Hatayı Düzeltiyor

Yazan Aralık 31st, 2021Yorum Yazılmamış

Hatalar ve güvenlik açıkları bir blok zinciri ağının parçasıdır. Polygon, bir güvenlik açığı tespit ettikten sonra bir kurşundan nasıl kurtulduğunu, bir düzeltme getirdiğini, ağı yükselttiğini, beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarına bir ödül ödediğini, hepsi sessiz bir yama ile ortaya çıkardı.

Poligonun Sessiz Yaması

Ekibin en son blog gönderisine göre, her şey iki beyaz bilgisayar korsanının bug bounty platformu Immunefi’yi 3 Aralık’ta Polygon PoS genesis sözleşmesindeki bir sorun hakkında bilgilendirmesiyle başladı. Söz konusu güvenlik açığı, kötü niyetli kuruluşların MATIC’in toplam 10 milyar arzından 9.2 milyardan fazla MATIC tokenini (yaklaşık 24 milyar dolar değerinde) sifon etmesine olanak sağlayabilirdi.

Bunu takiben, Polygon’un çekirdek ekibi, ağın% 80’ini durmadan 24 saat içinde yükselterek bir düzeltme sunmak için beyaz şapkalı bilgisayar korsanlarının yanı sıra Immunefi ile güçlerini birleştirdi.

Hata 5 Aralık’ta 22.156.660 blokta, ağı hiçbir şekilde etkilemeden düzeltilmiş olsa bile, bir saldırgan yükseltme yapılmadan hemen önce 801.601 MATIC’i çalabildi. Vakıf, hırsızlığın maliyetini üstleneceğini belirtti.

Ayrıca, Polygon iki beyaz şapkaya ödül olarak yaklaşık 3.46 milyon dolar cömert bir meblağ ödedi.

Vakıf ayrıca, bir “sessiz yamalar” politikası izlediği için hatanın topluluğa bildirilmeden düzeltildiğini de ortaya koydu. İlginç bir şekilde, bu politika, geçen yıl Geth olarak bilinen Go Ethereum ekibi tarafından oluşturuldu.

Immunefi’nin CTO’su Duncan Townsend, Polygon’un yüksek ölçekli hasarı nasıl önlediği hakkında konuşurken şunları söyledi:

“Poligon ekibinin bu açıklamaya yanıtı hızlı ve etkiliydi. Bu olayın mutlu bir sonla bitmesi, uzmanlıklarının bir kanıtıdır. Poligon doğrulayıcıları ile sıkı koordinasyon, büyük bir felaket olabilecek şeyin önlenmesine yardımcı oldu.”

endişe verici bir eğilim

Yıl, blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisi için büyük değişikliklere tanık oldu. Önemli finansal hasara neden olan yol boyunca saldırganlardan adil bir pay almayı başardı. Asırlık riskler hala geçerli – paranın olduğu yerde, kötü niyetli varlıklar onu çalmaya çalışacak.

Son istatistiklere göre, saldırganlar bu yıl 4 milyar doları aşan kripto para biriminden kurtulmayı başardılar, bu 2020’ye kıyasla yaklaşık 3 kat. Kaybedilen toplam kripto fonlarının 1,4 milyar dolarını tek başına DeFi protokolleri oluşturuyor.

ÖZEL TEKLİF (Sponsorlu)

Binance Ücretsiz 100$ (Özel): Kayıt olmak ve ilk ay Binance Vadeli İşlemlerinde 100$ ücretsiz ve %10 indirimli ücret almak için bu bağlantıyı kullanın (şartlar).

PrimeXBT Özel Teklifi: Kayıt olmak ve işlem ücretlerinde %25 indirim elde etmek için POTATO50 kodunu girmek için bu bağlantıyı kullanın.