Skip to main content
Kripto Haberleri

8 Bitcoin Güvenlik İpuçları

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bugün, Bitcoin’in yardımıyla, işinizi yapma şeklinizde devrim yapabilirsiniz. Sanal para birimiyle birkaç saniye içinde istediğiniz zaman ödeme yapabilirsiniz. Ve kart işleme söz konusu olmayacağı için bir aracıya hiçbir şey ödemek zorunda kalmayacaksınız.

Bitcoin’leriniz kendi Bitcoin cüzdanınızdadır, bu da kendi bankanız olacaktır. Ama bir sorun var. Cüzdan anahtarınızı kaybederseniz, artık dijital paranıza erişemeyeceksiniz. Ayrıca, anahtar yanlış ellere düşerse, cüzdanınız saniyeler içinde boş kalacaktır. Bu nedenle, güvenliğiniz için aşağıdaki güvenlik ipuçlarını izlemenizi öneririz. Okumaya devam edin.

Güvenilir Exchange Hizmeti Kullanma

Bilgisayar korsanları insanların parasına yetkisiz erişim sağlamak için kullandığı için web cüzdanları risklidir. Gerçekten kullanmanız gerekiyorsa, güvenilir bir değişim hizmeti kullandığınızdan emin olun. Takas işlemi gerçekleştiğinde, paraları hemen kendi cüzdanınıza aktardığınızdan emin olun.

Cüzdanınıza açık erişime izin vermeyin

Joe Steward’a göre, Bitcoin cüzdanlarınıza açık erişime izin vermemelisiniz. Bir çalışan cüzdanınıza erişir ve erişebilecekleri bir cüzdana transfer yaparsa, paranız gitmiş olur. Bu sorunla başa çıkmak için alt cüzdanları kullanabilirsiniz.

Ayrı Cüzdanlar Kullanın

Genellikle, her zaman web’e bağlı olan Bitcoin cüzdanları ağ odaklı saldırılara eğilimlidir. Bu nedenle, bunun yerine çevrimdışı cüzdan kullanmak iyi bir fikirdir. Aslında, yapmanız gereken dijital paranızı çevrimdışı cüzdanlarda tutmaktır. Çevrimiçi cüzdanınıza büyük miktarda para alır almaz, en kısa sürede çevrimdışı cüzdanınıza aktardığınızdan emin olun.

Anahtarlarınızı Çevrimdışı Depolayın

Özel anahtarlarınızı çevrimdışı bir bilgisayarda saklamak iyi bir fikirdir, bu da bilgisayar korsanlarını ve kötü amaçlı yazılımları kol uzunluğunda tutmanıza yardımcı olacaktır. Sonuçta, sistemi mümkün olduğunca güvenli tutmak istiyorsunuz.

Özel Donanım Kullanma

İki bilgisayar arasında veri aktarmak için özel bir USB anahtarı kullanmanız daha iyidir. Yine, verilerinizi potansiyel virüslerden ve bilgisayar korsanlarından koruyacaktır.

Daha fazla Güvenlik için Linux’u kullanma

Verileri iki bilgisayar arasında taşımanın en iyi yolunu arıyorsanız, bir USB sürücüsü kullanmak isteyebilirsiniz. Bu amaçla, USB tabanlı tehditlere karşı mücadelede çok iyi olduğu için en güvenli sistem Linux’tur.

Yedekleme Oluştur

Bilgisayarınıza zarar verirseniz Bitcoin’inizi veya cüzdanınızı kaybedersiniz. Bu nedenle, cüzdanınızın bir yedeğini başka birinin oluşturmak iyi bir fikirdir. İdeal olarak, birkaç yedekleme yapmak ve bunları farklı konumlarda depolamak isteyebilirsiniz.

Güçlü Bir Donanım Cüzdanı Kullanın

Donanım cüzdanı, özel bir işletim sistemi çalıştıran yerleşik bir bilgisayara sahip bir USB anahtarıdır. Donanım özel anahtarları güvende tutar.

Uzun lafın kısası, Bitcoin gibi dijital para birimini işleme konusunda bu güvenlik ipuçlarını takip etmenizi öneririz.