Skip to main content
Kripto Haberleri

ABD eyaletlerinin kriptoyla ilgili yaptırım eylemleri 2022’de keskin bir şekilde arttı: Rapor

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


Blockchain risk izleme firması Solidus Labs tarafından yayınlanan bir ankete göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kripto ile ilgili yaptırım eylemlerinin sayısı 2022’de önemli ölçüde arttı. Hem federal hem de eyalet düzenleyicileri yaptırım eylemleri için rekorlar kırdı.

2022’de kripto yaptırımıyla uğraşan dört ana ABD federal kurumu tarafından gerçekleştirilen 58 eylem vardı. Bu sayı, 2020’de kaydedilen önceki en yüksek seviye olan 40’ı aştı ve 2021’de görülen 38 eyleme göre %65 arttı.

Ajanslar – Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) ve Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) – hepsi önceki rekorlarını kırdı. 2013’ten bu yana diğer yıllardaki dört eyleme kıyasla 2022’de bir eylem gerçekleştiren FinCEN.

SEC, 2022’de dokuzu tutuklamaların ardından açılan hukuk davası olmak üzere 30 davayla düzenleyicilere öncülük etti ve bazıları devam ediyor. 242 milyon dolar ceza aldılar. Rapor şunları kaydetti:

“SEC, 2022’de dünya çapında belirlediğimiz diğer tüm düzenleyicilerden daha fazla kriptoyla ilgili 30 yaptırım eylemi duyurdu.”

CFTC, 2021’de 11’den %73 artışla 19 eylemimizi gerçekleştirdi. Bu davalar, ajansın faaliyetinin %21,95’ini temsil ediyordu, bu da bir rekordu ve SEC vakalarındaki kripto payının %4,76’sına denk geliyor.

OFAC’ın sekiz vakası, en büyük vakası olan Tornado Cash yaptırımıyla önceki beş rekoruna göre yükseldi. Rapor, OFAC’ın eyleminden bu yana, endüstrinin geri tepmesine rağmen Tornado Cash’teki faaliyetin hızla düştüğünü kaydetti.

İlgili: Bu yıl her gün 350 yeni ‘dolandırıcılık belirteci’ oluşturuldu: Solidus Labs

Rapor ayrıca, Rusya’ya yönelik yaptırımların sıkılaştırılması ve Hazine Bakanlığı’nın muhbir programının güçlendirilmesinin ardından FinCEN faaliyetinin bu yıl toparlanacağına da dikkat çekti. Şimdiye kadar, kriptoyla ilgili tüm FinCEN eylemleri, Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmek içindi.

Raporda, “Devletler yarışlara gitti” dedi. Eyaletler, 2021’de 89 ve 2020’de 52’den 2022’de toplam 112 eyleme sahipti. On altı eyalet ilk eylemini yaptı ve sekiz eyalet rekorunu kırdı. 11 eyalet daha önceki uygulama kayıtlarını eşitledi ve 15 eyalette rekor “kırılmadı”. Rapor, 50 eyaletin tamamının harekete geçip geçmediğini açıkça söylemiyor.

Teksas ve Alabama düzenleyicileri, her biri altı vakayla en aktif olanlardı. 2017’de kriptoyla ilgili ilk devlet icra emrini çıkaran Texas Eyalet Menkul Kıymetler Kurulu, 59 eylemle tüm zamanların eyalet lideridir ve “bir sonraki en aktif eyalet düzenleyicileri olan Colorado Menkul Kıymetler Bölümü ve Washington Eyaleti Finansal Kurumlar Departmanı.”