Skip to main content
Kripto Haberleri

ABD Hazine yetkilisi, kripto karıştırıcıların yaptırımların uygulanmasında ‘endişe’ olduğunu söyledi

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı terör finansmanı ve mali suçlardan sorumlu sekreter yardımcısı Elizabeth Rosenberg, kripto para birimi karıştırıcılarına yaptırım uygulanmasının, hükümetin dijital varlıkları yasadışı yollarla kullanmak isteyen yabancı kuruluşlara verdiği yanıtı güçlendirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü.

Rosenberg, Senato Bankacılık Komitesi’nin Rusya’ya yönelik yaptırımları kapsayan Salı günkü duruşmasında, Hazine Bakanlığı’nın Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar listesine Blender.io veya Tornado Cash gibi kripto karıştırıcıları eklemesinin ABD hükümetinin harekete geçtiğini göstermenin etkili bir yolu olabileceğini söyledi. kurumların yaptırımları aşmasını önlemek.

“Ne zaman [sanctions] fonlarını aklamak için bir karıştırıcı kullanmak isteyen herhangi bir suçlu için caydırıcı olabilir […] bu, kara para aklamaya müsamaha gösteremeyeceğimizi belirtmek için kullanabileceğimiz etkili bir yol,” dedi Rosenberg. Bu bir Rus suç aktörü, İranlı, Kuzey Koreli veya nereden gelirse gelsin.

O ekledi:

“Karıştırıcılar gibi anonimliği artıran teknoloji […] gerçekten de yasadışı finansman akışını anlamak ve peşinden gitmek için bir endişe.”

Elizabeth Rosenberg Salı günü ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’ne hitap ediyor

Rosenberg, kripto alanındaki bazılarının Hazine yaptırım karıştırıcılarına “öfkeli” olduğunu söyleyen ve Rus oligarklarının Ukrayna’daki savaşa bağlı bireyleri ve kurumları ekonomik olarak etkilemeyi amaçlayan çabalardan kaçınmak için dijital varlıkları kullanabileceğini söyleyen Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın sorularını yanıtladı. Uzaydaki birçok kişi, 8 Eylül’de açıklanan kripto borsası Coinbase de dahil olmak üzere Hazine’nin eylemlerini eleştirdi, Tornado Cash’e yönelik yaptırımlara meydan okuyan hükümet departmanına karşı bir dava açacağını duyurdu.

İlişkili: ABD Hazinesi, İran merkezli fidye yazılımı grubuna ve ilişkili Bitcoin adreslerine yaptırım uyguladı

Hazine, Blender.io ve Tornado Cash dahil olmak üzere karıştırıcılara ek olarak, Eylül ayında bir Rus neo-Nazi paramiliter grubu ve İran merkezli bir fidye yazılımı grubundaki bireylere bağlı olduğu iddia edilen belirli Bitcoin (BTC) adreslerini hedef aldı. Kripto kullanıcıları arasındaki eleştiri ve belirsizliğin ortasında, Hazine daha sonra kimsenin Tornado Cash’in kodunu web sitelerinde veya yayınlarda paylaşmasının yasaklanmadığını açıkladı.