Skip to main content
Kripto Haberleri

ABD Kripto Para Birimi Düzenlemesi! Son Durum, Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

Yazan Ocak 5th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para yatırımcılarının bir süredir merakla beklediği önemli bir haber var. Elbette bu haber regülasyonların durumu ile ilgili, bu günlerde Bitcoin ETF haberlerinden daha önemli kabul ediliyor. ABD, uzun süredir kripto para birimlerinin düzenlenmesi üzerinde çalışıyor. Peki son durum nedir ve altcoinler bu gelişmeden nasıl etkilenecek?

Kripto Para Birimi Düzenlemesi

Kongre Üyesi Tom Emmer, geçtiğimiz yıl Kongre Blok Zinciri Grubu’nun yaklaşımına atıfta bulunarak 2022’de ihtiyaç duyulan değişiklikleri paylaştı. Emmer dedi ki:

“Kongre Blockchain Grubunun desteği, Web3 politikasını ilerletmek için bir araç haline geldi”.

Kongre Blok Zinciri Grubunun temelde blok zinciri teknolojisinin etkilerini anlayarak kripto, NFT’ler, DeFi ve oyun etrafında politikalar formüle etmeyi amaçlayan bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat olması dikkat çekicidir. Ancak Emmer, eğitimin anahtar olduğunu ve kripto politikasının hala tarafsız olduğunu yineledi. Bunun için Infra Bill’i bağlamında getirdi ve şunları söyledi:

“Altyapı faturası fiyaskosu ve yanlış yönlendirilmiş kripto vergi değişikliğinden sonra, bu komitelerdeki kilit üyeler konuştu ve yasal düzeltmeleri destekledi.”

Bununla birlikte, 117. Kongre’nin geçtiğimiz yıl içinde kripto ile ilgili 35 yasa tasarısı sunmuş olduğunu belirtmekte fayda var. Kripto para düzenleme, blok zinciri teknolojisi uygulamalarını ve merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile ilgili politikanın getirilmesini içeriyordu. Ayrıca Kongre Üyesi Emmer şunları söyledi:

“Masada iki partili, endüstri destekli birkaç teklif var… Ancak henüz Kongre’den geçen ve yasalaşan bir şey görmedik. Bu değişikliği büyük ihtimalle ara sınavlardan sonra göreceğiz, bu nedenle önümüzdeki dönem için gündemimizi hazırlamaya başlamak her zamankinden daha önemli” dedi.

Peki masada ne var?

İlk olarak, Emmer, Patrick McHenry’nin Amerika’da İnovasyonu Sürdürme Yasası’nın “çevre için iyi bir düzeltme” olacağını açıkladı. kripto para altyapı faturasının ödenmesi.” Daha sonra, Kongre üyesinin kendi Menkul Kıymetler Ağı Yasası, bir token üzerindeki menkul kıymetler sözleşmesinin uygulanmasını belirlemeye yardımcı olabilir. Üçüncüsü, Kongre Üyesi Glenn Thompson’ın CFTC’ye kripto spot piyasalarını düzenleme gücü veren Dijital Ticaret Borsası Yasası’nı daire içine aldı. Şu anda kimsenin kripto endüstrisi için net bir kontrolör olmadığı düşünülürse, bu çok önemli bir adım olacaktır.

Emmer kripto vergisi, BTC ETF, kripto muhasebe standartları, stablecoin’ler, CBDC, müşterinizi tanıyın standartları (KYC), madencilik düzenlemeleri vb. konularda düzenleyiciler üzerinde “baskı” oluşturmaya devam etti. Bu arada, daha önceki bir rapor, kripto para endüstri, 2022’yi kripto konusunda yasal netlik için “Kongre ve düzenleyiciler” lobisi yaparak geçirmeyi planlıyor.

Ve son raporlardan Cumhuriyetçi Senatör Cynthia Lummis’in de bu yıl kapsamlı bir kripto faturası çıkaracağını biliyoruz. Üst düzey bir hükümet yetkilisi Bloomberg’e, tasarının yasalaşması halinde düzenleyicilere açık bir rehberlik sağlayabileceğini söyledi. Ayrıca, diğer mevzuatın yanı sıra hem SEC hem de CFTC’nin denetim görevleriyle birlikte tüketicilerin yararlandığı korumalar konusunda netlik olacağını da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte, Emmer’in işaret ettiği gibi, kripto politikası her zaman iki taraflı değildir. Tüm kripto yatırımcıları, bu yıl netleşmesi beklenen düzenlemelerin kripto endüstrisinin lehine sonuçlanmasını umuyor. Bunun tersi olursa kripto para ekosistemi büyük bir depresyon yaşayabilir.