Skip to main content
Kripto Haberleri

Alternatif ödemelerin ulusal güvenliğe yönelik tehdidi kriptonun çok ötesine geçiyor

Yazan Eylül 21st, 2022Yorum Yazılmamış

Salı günü ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi Alt Komitesi Ulusal Güvenlik, Uluslararası Kalkınma ve Para Politikası oturumunda sunulan ifadeye göre, kripto dışı alternatif ödeme sistemleri ABD güvenliği için ciddi bir tehdit oluşturuyor. Konuşmacılar, alternatif ödeme ekosisteminin bir bütün olarak görülmesi gerektiğini ve kriptonun ulusal güvenliği artırabileceğini söyledi.

Wilson Merkezi üyesi Scott Dueweke, ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler alt komitesine yazılı ifadesinde, “Yalnızca kripto para birimlerine odaklanarak, ağaçlar için ormanı kaçırma riskini alıyoruz” dedi.

Para hizmetleri işletmeleri Amerika Birleşik Devletleri’nde yoğun bir şekilde düzenlenir, ancak ülke dışında yerleşik olanlar, Müşterinizi Tanıyın/Kara Para Aklamayı Önleme dahil olmak üzere ABD gereksinimlerine uyma konusunda isteksiz olabilir ve bunlar ABD ve diğer Batı ülkelerinin raporlama gereksinimlerinin dışında olabilir, dedi Dueweke.

Dueweke, Rusya ve Çin tarafından oluşturulan SWIFT ağ alternatifleri ve diğer tehditlere karşı koymanın bir yolu olarak daha büyük finansal açık kaynak istihbarat çabalarının başlatılmasını tavsiye etti. Dedi ki:

“ABD’nin, uluslararası arenada APE için standartları belirleyerek özel sektörümüzün küresel teknoloji liderliğini takip etmesi gerekiyor. ABD hükümeti dijital doları hangi yöne doğru alırsa alsın, […] uluslararası örgütler aracılığıyla dünyaya bağlanmak için sabırsızlanıyor.”

Bir SWIFT alternatifi olan Rusya Finansal Mesaj Transfer Sistemi ve bu ülkenin MIR bankacılık kartı sistemi gibi projelerin oluşumu gibi siyasi amaçlar bu tür hareketlere ilham verirken, Dueweke, yoksulluğun alternatif ödeme ekosisteminin genişlemesinde ana itici güç olduğunu söyledi.

Dueweke, 700 milyondan fazla insanın yeterli bankacılık hizmetlerinden yoksun olduğunu ve Batılı bankaların yoksul bölgelerdeki bankalara muhabirlik hizmeti vermeyi bıraktığı riskten arındırma uygulamasının durumu daha da kötüleştirdiğini söyledi. Dueweke, güvenlik bu uygulamanın devlet motivasyonu olmasına rağmen, bunun arkasında genellikle bir kar amacı olduğunu söyledi.

İlgili: Küresel enflasyon tırmanıyor: Sabit paralar tasarrufların korunmasına nasıl yardımcı oluyor?

TRM Labs hukuk ve hükümet işleri başkanı Ari Redbord, duruşmada ABD doları destekli sabit paraların ABD ulusal güvenliğini artırabileceğini söyledi. Redbord, ABD itibari para biriminin prestiji ve güvenilirliği nedeniyle şunları söyledi:

“Girişimcilerin ABD doları destekli bir stabilcoin kullanarak finansal hizmetler ürünleri yarattığı bir dünya hayal edilebilir, bu ürünlerin aksi takdirde ABD ile pek ilgisi olmasa bile.”