Skip to main content
Kripto Haberleri

Anahtarlarınız Değil: Aylık Bitcoin Borsa Çıkışları Yeni ATH’ye Ulaştı

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

Veriler, yatırımcılar madeni paralarını anahtarları olan kişisel cüzdanlarına almak için acele ederken, aylık Bitcoin borsa çıkışlarının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor.

Kişisel Gözetimde Güvenlik: Borsalardan Çıkan Tarihsel Bitcoin Miktarı

Glassnode’un en son haftalık raporuna göre, BTC şu anda borsalardan ayda 172,7 bin BTC ile şimdiye kadarki en yüksek seviyeden çıkıyor.

Buradaki ilgili gösterge, her ay tüm merkezi borsaların cüzdanlarına giren veya çıkan net Bitcoin miktarını ölçen “borsa net pozisyon değişikliği”dir.

Bu metriğin değeri pozitif olduğunda, bu, yatırımcıların geçen ay kripto paralarını borsalara yatırdıkları anlamına gelir. Yatırımcılar satış amacıyla borsalara transfer olmuş olabileceğinden, bu tür bir eğilimin fiyat üzerinde aşağı yönlü etkileri olabilir.

Öte yandan, negatif değerler, sahiplerinin son zamanlarda net miktarda BTC çektiğini gösteriyor. Böyle bir eğilim, uzadığında, yatırımcılardan bir birikim işareti olabileceğinden, kripto fiyatı için yükseliş olabilir.

Şimdi, kripto tarihi boyunca Bitcoin değişimi net pozisyon değişikliğindeki eğilimi gösteren bir grafik:

Bitcoin Değişim Ağları

Looks like the value of the metric has been highly negative in recent days | Source: Glassnode's The Week Onchain - Week 47, 2022

Yukarıdaki grafikte görebileceğiniz gibi, Bitcoin borsası net pozisyon değişikliği son birkaç haftadır koyu kırmızı olmuştur.

En son düşüşün ardından, gösterge şu anda ayda 172,7 bin BTC ile negatif bir değere sahip ve bu, borsaların tüm BTC tarihinde gördüğü en yüksek düşüş.

Bu rekor çıkışlarının arkasındaki ana sebep, kripto para borsası FTX’in çöküşüne kadar izlenebilir.

FTX’in düşüşü ve bunun sonucunda ortaya çıkan bulaşma, yatırımcılarda kripto paralarını cüzdanlarının anahtarlarına sahip olmadıkları borsaların gözetiminde tutma korkusunu bir kez daha tazeledi.

Bu yeniden alevlenen öz gözetim ihtiyacı nedeniyle, Bitcoin sahipleri artık madeni paralarını kişisel cüzdanlarında tutabilmek için her türlü merkezi platformdan benzeri görülmemiş seviyelerde çekiyorlar.

Fiyat

Bu yazıyı yazarken, Bitcoin’in fiyatı geçen hafta %6 düşerek 15.7 bin dolar civarında dalgalanıyor. Geçen ay boyunca kripto para birimi %18 değer kaybetti.

Aşağıdaki grafik, madeni paranın fiyatındaki son beş gündeki eğilimi göstermektedir.

Bitcoin Fiyat Grafiği

The value of the crypto seems to have plummeted during the last couple of days | Source: BTCUSD on TradingView
Featured image from Kanchanara on Unsplash.com, charts from TradingView.com, Glassnode.com