Skip to main content
Kripto Haberleri

Analist: Altın Fiyatı 2022 ve 2023’te Bu Seviyelerde Olabilir!

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Yeni yıl, Abd Merkez Bankası Fed’in para politikalarını döndürmeye ve sıkılaştırmaya çalışmasıyla belirsizlikle dolu olacak. Aynı zamanda, enflasyon tehdidi artmaya devam ediyor, yani reel faiz oranları düşük ve negatif bölgede kalacak. Altın fiyat 2021’in son işlem haftasına 1.800 doların üzerinde başlıyor ve Credit Suisse’den bir analiste göre değerli metal yeni yılda daha fazla yükseliş ivmesi görebilir.

Analist kısa vadeli altın fiyatı konusunda iyimser

Değerli metaller analisti Fahad Tariq yakın tarihli bir raporda, altın fiyatlar, Federal Rezerv 2022’de faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanırken bile. Ancak, banka beklemiyor altın fiyatların uzun vadede salgın öncesi seviyelerin üzerinde kalması.

Fahad Tariq’e göre Credit Suisse altın fiyatlar ortalama $1,850 civarındadır. 2023 projeksiyonunda, banka bekliyor altın fiyatların 1.600 dolara kadar düşmesi ve uzun vadeli fiyatların 1.400 dolar civarında olacağını öngörüyor. Analist, en önemli etkinin altın enflasyon baskılarını ve Federal Rezerv faiz oranlarındaki artışları artırmaya devam ediyor:

Faiz oranları konusundaki fikir birliği, Fed’in 2022’de (sivrileme programının tamamlanmasından sonra) potansiyel olarak birden fazla kur zammı gibi görünüyor. Ancak rekor düzeydeki ulusal borç göz önüne alındığında, oranların gerçekte ne kadar yüksek olabileceği konusunda belirsizlik var.

Abd Merkez Bankası Fed gelecek yıl faiz oranlarını en az üç kez yükseltmeyi beklediğini söylerken, Fahad Tariq artan enflasyon baskılarının reel oranları 2022 yılına kadar negatif bölgede tutacağını söylüyor. Bu nedenle negatif reel faiz oranlarının destekleyici olmaya devam edeceğini vurguluyor. altın fiyat:

Bize göre, riskler şunlardır; Daha şahin bir Fed, normalleştirilmiş enflasyona dönüş, kripto para birimleriyle ikame etkisi ve bireyselde devam eden zayıflık var altın talep.

“2022’de altın borsası sektörünü bazı zorluklar bekliyor”

Analist, madencilik stoklarının fiyatı altın $1,850 civarında sabit kalır:

Bu, bir sonraki altın fiyatına rağmen, güçlü bilançolar ile endüstri temelde sağlam kalır altın Ağustos 2020’de yaklaşık 2.000 dolardan yaklaşık 1.770 dolara (%-11.5) düştü.

Ancak, Fahad Tariq diyor ki altın hisse senedi sektörü de 2022’de bazı zorluklarla karşılaşabilir, çünkü girdi fiyatları enflasyon nedeniyle yükseliyor:

2021’in ortalarından bu yana, yatırımcılar maliyet enflasyonuna daha yakından bakıyorlar. altın Madenci. 2022’ye doğru ilerlemek, potansiyel olarak istikrarlı veya azalan altın fiyatlar, marjlar ve serbest nakit akışı ile birlikte, %5-10’luk işletme maliyeti enflasyonunun çok daha düşük olabileceği endişelerini artırmaktadır.

Analist, Covid-19’un yaygın vakalara neden olan yeni bir varyantı ve karantinalara geri dönüşü dışında, Covid-19’un 2022’de önemli bir operasyonel endişe olmasını beklemediklerini de ekliyor. Credit Suisse, madencilik sektöründeki en büyük seçiminin dünyanın en büyük üçüncü şirketi olan Agnico Eagle olduğunu söylüyor altın Kirkland Gölü ile birleştikten sonra üretici.

Agnico Eagle’ı en kaliteli, en düşük maliyetli kıdemli olarak görüyoruz altın yapımcı anlaşma sonrası ve önemli ölçüde daha yüksek bir temettü için yer vardır.