Skip to main content
Kripto Haberleri

Analistler, olası aşağı yönlü fitilin BTC fiyatını 44 bin dolara kadar düşürebileceği konusunda uyardı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin (BTC) ayıları 28 Aralık’ta üstünlüğü ele geçirdiği ve BTC’nin fiyatını 48.000 $ desteğin altında çekiçle dövdtleri için, birçok kripto yatırımcısının umduğu yıl sonu rallisi 2022’ye kadar beklemek zorunda kalacak gibi görünüyor.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’in verileri, sabahın erken saatlerinde bir satış dalgasının BTC desteğini 50.000 dolardan kırdığını ve öğleden sonra erken saatlerde ikinci bir dalganın takip edildiğini ve boğalar çıkışı durdurmayı başarmadan önce en yüksek kripto para birimini günlük 47.318 dolara düşürdüğünü gösteriyor.

BTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: TradingView

İşte birkaç piyasa analistinin bu son düzeltmenin arkasındaki nedenler ve 2021 sona yaklaşırken nelere dikkat etmesi gerekenler hakkında söylediklerine bir göz atın.

Tersine dönmeden önce ayısal bir RSI ayrışma

BTC fiyatı için yıl sonu düzeltmesinin teknik nedenlerine ilişkin içgörü, opsiyon tüccarı ve takma ad Twitter kullanıcısı John Wick tarafından sunuldu. Yayınlanan Aşağıdaki grafik, Bitcoin fiyatı tersine çevrilmeye başladığında ayı gibi bir “sahte” vurgulamaktadır.

BTC/USDT 4 saatlik grafik. Kaynak: Twitter

Wick açıkladı:

“Ayı RSI ayrışma ile açıkça tanımlanan bir çift üst oluşturduk. RSI düşüş eğilimine girerken fiyat eylemi eğilimlerinin nasıl yükseldiklere dikkat edin. Ayrıca ayı alfa itme ve sıkma sahte vardı.”

44.000 dolara olası düşüş

Bitcoin’in 21 haftalık üstel hareketli ortalamada (EMA) devam eden mücadeleleri, piyasa analisti ve takma twitter kullanıcısı Rekt Capital’in aşağıdaki grafiğinde vurgulandı. Haftalık grafik Gösterir BTC’nin teknik göstergenin üzerinde kırılmada yaşadığı zorluk.

BTC/USD 1 haftalık grafik. Kaynak: Twitter

Rekt Capital’e göre, Bitcoin için fiyat eylemi Mayıs ayında meydana gelen ve “Bitcoin’in iki boğa piyasası EMA’sı arasında çok haftalık bir konsolidasyon yaşadığı” bir senaryoya benziyor ve fiyat yakında 44.000 dolar seviyesini yeniden gözden geçirebilecek. Şöyle devam etti:

“Tarihsel olarak, BTC bu kırmızı yeniden test sırasında turuncu alana aşağı yönlü fitiller gerçekleştirdi, bu yüzden turuncunun başka bir yeniden ziyaret kapsamı var.”

İlgili: S&P 500 2021’in tüm zamanların en yüksek 69.

52.000 doların üzerinde bir çıkış bekliyor

Yatırımcıların önümüzdeki günlerde ve haftalarda nelere dikkat etmesi gerektiğine dair öneriler analist ve takma ad twitter kullanıcısı “Don Alt” tarafından sunuldu. Yayınlanan Aşağıdaki grafik Bitcoin’in “şimdilik oldukça temiz bir düşüş trendinde” olduğunu gösteriyor.

BTC/USD 1 günlük grafik. Kaynak: Twitter

Don Alt, BTC’nin bu mevcut seviyelerde bir aralıkta işlem görmeye devam etmesiyle görülecek fazla bir şey olmadığını belirtti. Şu anda 52.000 dolara yakın bir konumda bulunan yukarıdaki grafikteki ilk kırmızı direnç bölgesinin üzerinde net bir kırılma bekliyor. Don Alt daha fazla açıkladı:

“52.000 doların üzerinde, 60.000 doların üzerinde, öfkeli boğa piyasasının geri döndüğüne umutlanmaya başlıyorum. Bunlardan herhangi biri gerçekleşene kadar, derin fitiller arayacağım ve daha heyecan verici başka şeylere odaklanacağım.”

Genel kripto para piyasa değeri şu anda 2.234 trilyon dolar ve Bitcoin’in hakimiyet oranı % 40.3.

Burada ifade edilen görüş ve görüşler sadece yazarın görüşleridir ve mutlaka Cointelegraph.com görüşlerini yansıtmaz. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, bir karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.