Skip to main content
Kripto Haberleri

Apple, Meta, Nvidia’yı izlemek için yeni ProShares Metaverse ETF’leri

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin (BTC) borsada işlem gören bir fon (ETF) başlatan ilk şirket olan ProShares, şimdi metaverse odaklı yeni bir ETF başlatmayı planladığı için metaverse dalıyor.

ProShares Salı günü, ProShares Metaverse Theme ETF adı verilen metaverse odaklanan bir ETF için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurdu.

ETF prospektüsü, SEC’in onayına tabi olarak, önerilen ETF’nin veri işleme ve metaverse cihazları da dahil olmak üzere metaverse ile ilgili teknolojileri sağlayan veya kullanan firmalardan oluşan Solactive Metaverse Tema Endeksi’nin (SOMETAV) performansını takip edeceğini okuyor.

ProShares, endeksin New York Menkul Kıymetler Borsası veya Nasdaq Borsası’nda işlem gören ve belirli piyasa değeri ve likidite gereksinimlerini karşılayan ABD şirketlerini içerdiğini söyledi. Apple ve Nvidia gibi elektronik devlerinin yanı sıra eski adıyla Facebook olan Meta gibi sosyal medyanın da endeksin en önemli bileşenleri arasında yer aldığı belirtiliyor.

ProShares’in metaverse ETF dosyalaması, küresel şirketlerin metaverse ve konuşamayan belirteçler (NFT) endüstrisine giderek daha fazla giriş yaptığı bir dönemde geliyor.

29 Kasım’da, iki Kanadalı şirket, Evolve Funds Group ve Horizons ETF’leri Management, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda metaverse ETF’lerini takasa başladı. ProShares Metaverse Tema ETF’sine benzer şekilde, Horizons Global Metaverse Index ETF’i SOMETAV’ı izliyor.

İlgili: Metaverse sanal arazi geçen hafta boyunca NFT satışları hakim

Metaverses, Facebook’un ekim ayında ürününü Meta’ya yeniden markalaştırarak metaverse stratejisini resmen duyurmasının ortasında 2021’deki en büyük teknoloji trendlerinden biri olarak giderek daha fazla ortaya çıkıyor. Metaverse kavramı, iletişim kurma, oyun oynama, dijital koleksiyonlar ve NFT’ler ticareti, etkinliklere katılma ve diğerleri gibi ortak cihazlar veya sanal ve artırılmış gerçeklik kulaklıkları aracılığıyla kolaylaştırılan çok çeşitli işlevlere sahip çevrimiçi bir sanal ortama dayanmaktadır.

Reports and Data tarafından yapılan bir araştırmaya göre, küresel metaverse pazarı 2020’de 48 milyar dolar değerindeydi ve 2028’de 872 milyar dolara ulaşarak bileşik yıllık büyüme oranında % 44’lük bir gelir yayınlaması bekleniyor.