Skip to main content
Kripto Haberleri

Araştırmacı borsalardan ETH çıkışını açıklıyor

Yazan Kasım 23rd, 2022Yorum Yazılmamış

Bir Nansen araştırmacısı tarafından yürütülen Blockchain analitiği, FTX’in çöküşünün ardından merkezi borsalardan Ether (ETH) ve stablecoin çıkışlarını vurguladı.

Nansen araştırma analisti Sandra Leow, Twitter’da Merkezi Olmayan Finansın (DeFi) mevcut durumunu açıklayan ve özellikle ETH ve stablecoin’lerin borsalardan hareketine odaklanan bir ileti dizisi yayınladı.

Halihazırda, Ethereum 2.0 para yatırma sözleşmesi 15 milyondan fazla ETH içerirken, WETH para yatırma sözleşmesinde yaklaşık 4 milyon Sarılmış ETH tutulmaktadır. Web3 altyapı geliştirme ve yatırım şirketi Jump Trading, 2 milyondan fazla ETH tokenine sahiptir ve ekosistemdeki üçüncü en büyük ETH sahibidir.

Binance, Kraken, Bitfinex ve Gemini cüzdanları en büyük ETH bakiyeleri listesinde yer alırken, Arbitrum 2. katman roll-up köprüsü de önemli miktarda Ether tutar.

Leow’un Cointelegraph ile yaptığı yazışmalarda açıkladığı gibi, akıllı sözleşmelerde tutulan ETH yüzdesindeki artış, ETH’nin çeşitli DeFi ürünlerine aktığının bir göstergesi olarak görülebilir. Buna merkezi olmayan borsalar, staking sözleşmeleri ve saklama hizmetleri dahildir.

FTX’in yakın zamanda çökmesi, merkezi borsalar gibi üçüncü taraf saklayıcılarla varlık tutan kullanıcılar için korkulara da yol açmış olabilir. Leow, borsalarda tutulan fonların güvenliğinin garanti edilemeyebileceği gerçeğinin altını çizdi:

“‘Anahtarlarınız değil, madeni paralarınız değil’ alıntısının bir büyütmesi var ve bu gibi zamanlarda bu özellikle önemlidir.”

Nansen’in döviz akışı panosuna göre Jump Trading, mevduatlarına kıyasla borsalardan önemli miktarda para çekme hacmine sahip bir varlık olarak öne çıkıyor. Leow, şirketin likidite merkezi Serum (SRM) belirteçlerine maruz kaldığını belirterek, Jump Trading’in simge hareketlerinin bir dizi olası nedenini sundu:

“FTX serpintisine maruz kalmaları nedeniyle, likiditeye ihtiyaç duyan bazı tokenleri borsalardan boşaltmak zorunda kaldılar. Son 7D’de, Jump Trading’in birden fazla borsadan ETH, BUSD, USDC, USDT, SNX, HFT, CHZ, CVX ve diğer çeşitli tokenleri çektiğini gördük.”

Son yedi gün içinde bir dizi büyük borsadan da önemli miktarda ETH aktı. Gemini’den 829 milyon $ değerinde ETH ayrılırken, Upbit hesabından 797 milyon $ değerinde ETH’nin taşındığını gördü. Coinbase’den 597 milyon $ ETH akarken, Bitfinex de platformundan yaklaşık 542 milyon $ değerinde ETH’nin çekildiğini gördü.

Geçen hafta ayrıca önemli miktarda stablecoin borsalardan taşındı. Gemini’den 294 milyon dolar değerindeki Stabelcoin’ler akarken, Bitfinex platformundan 173 milyon dolar taşındığını gördü. KuCoin ve Coinbase, iki borsadan sırasıyla 138 milyon dolar ve 108 milyon dolarlık stabilcoin çekildi.

Leow ayrıca, Cointelegraph’a çıkışların tipik olarak kullanıcıların kenarda olduğunu ve sermayenin kripto para birimi alanına akmadığını gösterdiğini söyleyerek stablecoin’lerin hareketinden de bahsetti:

“Belki de, piyasanın bulaşması ve uzayan ayı piyasası, tüccarların aktif olarak yatırım yapma ve uzaya dahil olma iştahını azaltır.”

Nansen, 2022’deki büyük ekosistem olaylarına ilişkin önemli içgörüler sağlama konusunda üzerine düşeni yaptı. Blockchain analitik firması, Mayıs 2022’de Terra’nın çöküşünü bir araya getirmek için zincir üstü verileri araştırdı.

Ardından, borsa ile kripto ticaret şirketi Alameda Research arasında gizli anlaşma olduğunu öne süren kanıtlarla birlikte FTX’in çöküşüne derinlemesine daldı. Her iki firma da Sam Bankman-Fried tarafından yaratıldı ve kontrol edildi.