Skip to main content
Kripto Haberleri

Arcane Research 2022 için kripto tahminlerini yayınladı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Blockchain veri araştırma firması Arcane Research, 2021 için nihai raporunda yer alan yıla bir göz attı ve 2022’ye giren kripto piyasaları için tahminlerini sundu.

Arcane’in Salı günkü “Haftalık Güncelleme” raporu Bitcoin (BTC) ve Ether’e (ETH) odaklanıyor, ancak diğer büyük koinleri, merkezi olmayan finansı (DeFi), memecoinleri, çalınamayan belirteçleri (NFT), türevleri ve diğerlerini inceliyor. Arcane, raporda ele alınan her konuda 2022’de neler olacağına ilişkin bir tahmin sundu.

“Bitcoin 2022’de S&P 500’den daha iyi performans gösterecek”

Raporda, Bitcoin’in 2021’e kadar S&P 500 endeksini geride bıraktık. Bitcoin %73 artarken, S&P 500 bu yıl %28 arttı ve Arcane Bitcoin’in bu performansı gelecek yıl da sürdüreceğine inanıyor. Gösterge S&P 500 endeksi, Amerikan borsalarında listelenen en büyük 500 şirketi bire birdir.

“XRP ve Cardano ilk 10’dan düşecek”

Arcane, bu yıl Binance Coin’deki (BNB) muazzam kazançlara dikkat çekerek Mayıs ayında yaklaşık %1,600 ile zirve yaptı ve yılı %1,344 oranında tamamladı. Buna ve Solana (SOL) ve Terra (LUNA) gibi altcoinlerden piyasa değeri artışına dayanarak, analistler XRP’yi deviriyor ve Cardano (ADA) ilk 10 listesinden çıkacak.

Alternatif katman olanlar ETH’den daha iyi performansa devam edecek

ETH bu yıl %455 ile %73’lük kazançla BTC’yi geride tutarken, diğer katman-bir blockchain’ler ETH’yi geride bıraktı. Birinci katman bağımsız, temel katmanlı blok zincirlerini ifade eder. Terra Luna 2021’i %14,823 artışla tamamlar; Fantom %13,549 arttı.

Geleneksel oyun şirketleri giderek NFT’ler ekleyecek

DappRadar’a göre, kriptoda bu yıl NFT’lerin büyük satışlarıyla küçük bir kısmı tanımlanamıyor ve Splinterlands ve Alien Worlds gibi blockchain oyunları yaklaşık 526.000 günlük aktif kullanıcıya sahip. Arcane, 2022’de geleneksel oyun markalarının NFT alanına dallanacağını ve gelişen pazardan yararlanacağını öngörüyor.

Daha da fazla kripto şirketi halka açılacak ve birkaçı 5B doların üzerinde değerlemelere sahip olacak

Bu yıl Coinbase 14 Nisan’da halka açıklandı ve şu anda 72 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 2022 için planlanan en büyük beş kripto şirketi halka açık listesinin tamamı şu anda 1 milyar doların üzerinde değere sahip. Arcane, şu anda 9 milyar dolar değerinde olan kripto borsası Bullish gibi 5 milyar dolardan daha yüksek değere sahip bir dizi başka kişi olacağına inanıyor.

Bitcoin ETF’leri 2022 sonuna kadar 1M BTC’den fazla tutacak

2021 yılında birkaç Bitcoin vadeli işlem borsası fonu (ETF) piyasaya sürüldü. Şu anda toplu olarak yaklaşık 846.309 BTC’ye sahipler ve Arcane büyümenin sadece 2022’de devam edeceğini söyledi.

İlgili: Ethereum balinaları fiyat 4K doların altına kayarken ETH’yi boşaltıyor, veriler gösteriyor ki

“Hashrate coğrafi olarak daha da dağıtılacak”

Çin Bitcoin madenciliğini yasakladığında, Bitcoin’in küresel hash oranı keskin bir şekilde düştü, ardından neredeyse aniden toparlandı. Şimdi ABD hash oranında dünyaya öncülük ediyor, onu Kazakistan ve Rusya takip ediyor. Arcane, madencilerin Latin Amerika gibi bölgelere daha da dağılacağına inanıyor.