Skip to main content
Kripto Haberleri

Artık kripto madenciliği yapamayacağınız ilk ABD Eyaleti: Law Decoded, 21-28 Kasım

Yazan Kasım 29th, 2022Yorum Yazılmamış

New York eyaleti, Amerika Birleşik Devletleri’nde sadece iki yıllığına da olsa çalışma kanıtı (PoW) madenciliğine bir moratoryum uygulayan ilk eyalet oldu. Geçen hafta, New York valisi Kathy Hochul moratoryumu imzalayarak %100 yenilenebilir enerjiye dayalı olmayan her türlü yeni madencilik faaliyetini yasaklayan bir yasa tasarısını imzaladı. Ruhsatların yenilenmesi de dondurulacaktı. Sekiz ay içinde, mayın karşıtı yasa tasarısı eyalet meclisinden valinin kalemine ilk geçişini yaptı.

Eyalet çapındaki gelişme, şehri bir kripto merkezi yapmaya odaklanan New York belediye başkanı Eric Adams için şanssız görünüyor. Moratoryumun yasalaşması hakkında yorum yapan Adams, eyalet valisinden belgeyi veto etmesini isteyeceğine söz verdiği Haziran ayında olduğundan daha huzurlu görünüyordu. Adams bu kez “destek veren ve endişeleri olan” yasa koyucularla çalışma ve “harika bir buluşma yerine” gelme sözü verdi.

Günün sonunda, New York eyaleti, düzenleyici rejimi nedeniyle kripto için belki de en az hoş karşılanan yer olmaya devam ediyor: Madencilerin artık tamamen yenilenebilir bir güç kaynağına sahip olması gerekmiyor, aynı zamanda ticaret platformları da zorlu koşullardan bu yana mücadele ediyor. -2015’te BitLicense’i almak için. Ancak bazı yetkililer, ulusal kripto yasalarının daha çok New York’unkine benzemesi gerektiğine inanıyor.

ABD senatörleri, Fidelity’yi Bitcoin tekliflerini yeniden gözden geçirmeye çağırıyor

ABD senatörleri Elizabeth Warren, Tina Smith ve Richard Durbin, Fidelity Investments’a Bitcoin (BTC) bağlantılı 401(k) emeklilik ürünü sunmayı yeniden düşünme çağrılarını yenilediler. Üç senatör, Fidelity Investments CEO’su Abigail Johnson’a hitaben yazdığı bir mektupta, FTX’teki son düşüşün, 4,5 trilyon dolarlık varlık yönetimi firmasının emeklilik tasarruf sahiplerine Bitcoin teklifini yeniden gözden geçirmesi için herhangi bir nedenden daha fazla olduğunu söyledi.

Senatörler ayrıca, “karizmatik harika çocukların, fırsatçı dolandırıcıların ve kendilerini yatırım danışmanları ilan edenlerin” Bitcoin fiyatının manipüle edilmesinde büyük bir rol oynadığını ve bunun da Fidelity’nin Bitcoin ürününe yatırım yapmış 401(k) emekli tasarruf sahibini etkilediğini eklediler. .

okumaya devam et

Hindistan Merkez Bankası, Aralık ayında perakende bir CBDC pilotu başlatacak

Hindistan Merkez Bankası (RBI), perakende dijital rupi pilotunun lansmanını hazırlamanın son aşamasında. Denemeye katılan her banka, merkez bankası dijital para birimini (CBDC) 10.000 ila 50.000 kullanıcı arasında test edecek. Bankalar, yeni ödeme seçeneğini entegre etmek için PayNearby ve Bankit platformlarıyla işbirliği yapacak.

CBDC altyapısı, Hindistan Ulusal Ödemeler Kurumu (NPCI) tarafından yapılacak. Bildirildiğine göre, bir noktada pilot uygulama ülkedeki tüm ticari bankaları kapsayacak. Daha önce RBI, dijital rupi için toptan satış segmenti pilotunu başlattı ve ana kullanım durumu, devlet tahvillerindeki ikincil piyasa işlemlerinin uzlaştırılmasıydı.

okumaya devam et

Tornado Cash geliştiricisi gelecek yılki duruşmaya kadar tutuklu kalacak

Hollanda mahkemesi, soruşturma devam ederken Tornado Cash geliştiricisi Alexey Pertsev’in üç ay daha tutuklu kalmasına karar verdi. Savcılık, Avukat WK Cheng ilk savunma savunmasını sunmadan önce Pertsev’i Tornado Cash’in operasyonunda merkezi bir figür olarak resmederek soruşturmasına geniş bir genel bakış sundu. Avukat, ilk oturumun 20 Şubat 2023’e ertelendiğini doğruladı ve devletin Pertsev’in Tornado Cash ile ilişkisine dair tek taraflı bir yorum sunduğuna olan inancını yineledi.

okumaya devam et

Türkiye, devam eden soruşturma kapsamında FTX varlıklarına el koydu

Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), FTX’in ülkedeki işleriyle ilgili soruşturma başlatmasının ardından Sam Bankman-Fried’e ait mal varlıklarına el koydu. Türk araştırma kuruluşu, FTX TR’nin kullanıcı fonlarını güvenli bir şekilde depolamakta başarısız olduğunu, gölgeli işlemler yoluyla müşteri fonlarını zimmete geçirdiğini ve müşterilerin gerçek kripto para varlıkları tarafından desteklenmeyen listelenen kripto para birimlerini alıp satmasını sağlayarak piyasadaki arz ve talebi manipüle ettiğini tespit etti.

MASAK, bu tespitler sonucunda yukarıda belirtilen hususlarda güçlü “suç şüphesi” tespit ettikten sonra Bankman-Fried’in ve iştiraklerinin mal varlığına el koydu. FTX TR’den bir LinkedIn gönderisi, borsanın 110.000’den fazla kullanıcıya sahip olduğunu ve 2022’nin başlarında mobil uygulamasının kullanıma sunulmasından bu yana aylık ortalama 500 milyon – 600 milyon dolar işlem hacmini işlediğini belirtti.

okumaya devam et