Skip to main content
Kripto Haberleri

artıları, eksileri ve nasıl çalıştığı

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

CEX.IO, komisyonsuz bir marj ticaret platformu sunan, düzenlenmiş bir kripto para borsasıdır. Kullanıcıların web sitesi, mobil uygulamaları ve çok çeşitli API çözümleri aracılığıyla ticaret yapmalarına olanak tanır.

2013 yılında bir Bitcoin bulut madenciliği sağlayıcısı ve GHash.IO adı verilen bir şirket içi madencilik havuzu tarafından desteklenen karma güç pazarı olarak başlatıldı. İnsanların pahalı madencilere yatırım yapmak zorunda kalmadan Bitcoin madenciliğine katılmalarına izin verdi.

2016’da CEX, GHash.IO’nun kârlı olmadığı için kapatıldıktan sonra bulut madenciliğini durdurdu. Odak noktasını, bugüne kadar yürüttüğü küresel bir kripto para birimi değişimi geliştirmeye kaydırdı.

Nasıl çalışır

CEX.IO, üç ana kategoride gruplandırılmış çok çeşitli ürünler sunar: ‘Herkes İçin’, ‘Tüccarlar İçin’ ve ‘İşletmeler İçin.

‘Herkes İçin’ kategorisi, kripto alanına katılmak isteyen kişiler için tasarlanmıştır ve basit itibari paradan kriptoya satın alma seçenekleri, kripto cüzdanı, kripto kredisi, kripto stake etme ve banka kartı içerir. Ancak kart yalnızca belirli Avrupa ülkelerindeki müşteriler için geçerlidir.

‘Tüccarlar İçin’ kategorisi kripto para ticareti yapmak isteyenler için tasarlanmıştır ve spot ticaret ve marj ticareti içerir. Yatırımcılar, CEX.IO web sitesi ve CEX.IO mobil uygulamaları aracılığıyla ticaret yapabilir veya hatta otomatik ticaret için WebSocket, REST API ve FIX API dahil olmak üzere bir dizi API çözümünü kullanmayı seçebilir.

‘İşletmeler İçin’ kategorisi, kurumların CEX.IO PRIME aracılığıyla kurumsal düzeyde kripto ticareti hizmetlerine erişmesine olanak tanır.

Fiat-kripto satın alma seçenekleri için, bireyler kart veya banka havaleleri yoluyla ödeme yapabilir ve izin verilen fiat para birimleri USD, GBP ve EUR’dur.

Şimdi, CEX.IO hizmetlerinden herhangi birine erişmeden önce bir hesap açmanız gerekiyor. İşlem basittir.

Kişisel bir hesaba kaydolmak için tek ihtiyacınız olan adınızı, e-posta adresinizi, şifrenizi ve ikamet ettiğiniz ülkeyi sağlamaktır. Ardından, e-postada size gönderilen bir kodu girerek e-postanızı onaylamanız gerekir. Bu aşamada CEX.IO platformunu keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Ancak ticarete başlamak için devlet tarafından verilmiş bir kimlik sunarak bir kimlik doğrulaması yapmanız gerekecektir. Ek doğrulama aşamaları, para yatırma ve çekme limitlerinizi artırır.

‘Ticari’ hizmetlere kaydolmak için daha fazla bilgi ve belge gereklidir.

CEX.IO’nun Artıları ve Eksileri

Artıları

 • CEX.IO arayüzü ve ticaret platformu basit ve anlaşılması kolaydır, bu da onu yeni başlayanlar için bile bir kripto borsası haline getirir.
 • Visa, Mastercard, banka havalesi (SWIFT, SEPA, ACH, Faster Payments) ve kripto para dahil olmak üzere çok çeşitli para çekme seçenekleri sunar.
 • Hareket halindeyken kripto ticareti yapmak isteyen kişilerin işini kolaylaştıran hem Android hem de iOS cihazlar için bir mobil ticaret uygulamasına sahiptir.
 • Düzenlenmiş ve lisanslı bir kripto borsasıdır, yani düzenleyici kurumların gerektirdiği tüm güvenlik kontrollerini geçmiştir. CEX.IO, Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı (PCI DDS) ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDP) ile özel olarak uyumludur.
 • Tam veri şifreleme ve sıcak ve soğuk depolama sistemleri ile müşterilerin fonlarını korur.
 • Çok çeşitli kripto para birimlerini destekler.
 • En popüler kripto borsalarından ayıran, kripto staking ve kripto kredisi de dahil olmak üzere çok çeşitli kripto hizmetleri sunar.
 • Yüksek hacimli tüccarlar için özel tekliflerle hem alıcılar hem de üreticiler için rekabetçi komisyonlar talep eder.

Eksileri

 • Doğrulama süreci kullanıcıların yararına olsa da süreç oldukça kapsamlıdır ve beklenenden daha fazla zaman alabilir.
 • Diğer önde gelen küresel kripto borsalarına kıyasla daha düşük likiditeye sahiptir.
 • Kredi kartları dünya genelinde mevcut değildir; bunlar yalnızca belirli Avrupa ülkelerinde verilir.

Neden CEX.IO kullanmalısınız?

CEX.IO, itibari para kullanarak çok çeşitli kripto para birimleri satın alarak kripto alanına katılabileceğiniz ve ardından satın aldığınız kripto para varlığınızı spot ticaret, marj ticareti ve esnetme.

Bir Avrupa ülkesinden (Almanya ve Malta hariç) iseniz, kripto varlıklarınızı kullanarak doğrudan mal ve hizmetler için ödeme yapmanızı sağlayacak CEX banka kartına başvurabilirsiniz. Ödeme yapmak için banka kartını kullanarak, çevrimiçi veya mağazada yaptığınız herhangi bir satın alma işleminde %5’e kadar kripto veya nakit para kazanırsınız.

Nihai karar

Fiat para kullanarak kripto para satın alabileceğiniz, kullanımı kolay bir kripto borsası arıyorsanız, CEX.IO sizin için uygun olabilir. Borsa yeni başlayanlar, deneyimli tüccarlar, yatırımcılar ve kurumsal kripto oyuncuları için inşa edilmiştir.

Borsa, yatırılan fonlar için mükemmel güvenlik sunar ve ayrıca kripto para birimlerini stake ederek stake faizi kazanmanıza izin veren bir kripto cüzdanı sunar.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 48 eyalet de dahil olmak üzere dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde mevcuttur.