Skip to main content
Kripto Haberleri

ASIC, kripto ‘pompa ve boşaltma’ Telegram gruplarına nasıl sızdığını açıkladı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), Kripto “pompala ve boşalt” Telegram gruplarını Ekim ayında nasıl geri aldığının ayrıntılarını açıkladı.

Pompa ve boşaltma şeması genellikle, fiyatını yapay olarak şişirmek için büyük miktarlarda ince işlem gören bir jeton satın almak için kullanıcıları koordine etmek için sosyal medyayı kullanmayı içerir. Daha sonra, planda yer almayan diğer yatırımcıların FOMO’ya yenik düşmesi ve bir ivme ticaretine yatırım yapmasından sonra büyük kazançlar elde ediyorlar.

Yeni belgeler, ASIC’in Ekim ayı başından bu yana finans akademisyeni ve kripto araştırmacısı Talis Putnins’ten danışmanlık aldığını ortaya koyuyor.

Putnins’in ASIC müfettişlerine yaptığı 38 slaytlık bir sunum, pompa ve boşaltma şemalarının döngüsel olduğunu, 2018 sırasında ve 2021’de tekrar zirve yaptığını ortaya koydu. Sunumda “genel piyasa duyarlılığı ve fiyatları ile ilişkili olma” eğiliminde oldukları belirtildi.

Pompa ve boşaltma şemaları döngüseldir, 2018’de ve 2021’de tekrar zirve yaptı. Kaynak: Profesör Talis Putnins’in ASIC’e Sunumu

Sunuma göre, Ekim 2021’de 2018 ile yayın zamanı arasında çeşitli faktörler değişti. Putnins, 2018’de altı aylık bir süre boyunca 355’in üzerinde kripto piyasası manipülasyonu vakaını belgeledi.

Başbakan, planların “pompalamaya yönelik şeffaf niyetine” ve herhangi bir “momentumu ateşlemeye yönelik gerçek bir girişimin” yokluğuna atıfta bulundu. Sunumda, planların “herkesin görmesi için tamamen açıkta” olduğu kaydedildi.

Sunumda Telegram grubu “Crypto Binance Trading | detaylandırdı. Sinyaller ve Pompalar” Sept. 19 fraksiyonel algoritmik stablecoin sistemi pompası, Frax Share (FXS), bir dakikadan kısa bir sürede 65 milyon dolarlık hacimde büyük bir% 90 gördü.

Eylül FXS pompasının sonucu bir dakikadan kısa bir sürede% 90 fiyat artışı oldu. Kaynak: Profesör Talis Putnins’in ASIC’e Sunumu

“Pompa başına ortalama 40 ila 80 milyon $ olan hacimlerimiz ve % 450’ye varan zirvelerimizle bir sonraki büyük pompamızı duyurmaya hazırız,” dedi Eylül 13′ te grupta.

“Bu pompa için temel amacımız, grubumuzdaki her bir üyenin büyük bir kar elde etmesini sağlamak olacaktır. Ayrıca ilk birkaç dakika içinde %çok yüksek bir kazançla 100 milyon doların üzerinde hacme ulaşmaya çalışacağız.”

Pompa ve boşaltma planlarının arkasında ne var?

Sunumda, grupların potansiyel nedenleri arasında algılanan yasal risk eksikliği, forumlarda anonimlik ve şifrelemeye işaret edildi ve “kriptonun düzenlenmemiş olduğu ve bu nedenle pompaların yasal olduğu algısı” olduğu belirtildi.

Yeni bilgiler, Avustralya gazetesinin bilgi edinme özgürlüğü talebiyle erişebildiği belgelerde ortaya çıktı. Avustralyalı yeni bilgileri Salı günü yayınladı.

Geçen yıl Putnins, “Şehirde Yeni Bir Kurt mu?” başlıklı bir makale yazdı. Kripto Para Piyasalarında Pompala ve Boşalt Manipülasyonu.”

Raporda, kripto pompası ve dökümlerin “ortalama yüzde 65’lik aşırı fiyat bozulmaları, milyonlarca dolarlık anormal işlem hacimleri ve katılımcılar arasında büyük servet transferleri” yarattığı sonucuna varıldı.

İlgili: ASIC, Telegram gruplarını pompalayıp boşaltmayı hedefliyor

15 Ekim’de Cointelegraph, ASIC’in Twitter, Telegram ve Aussie stok sohbet forumu HotCopper gibi sosyal kanallar aracılığıyla işletilen kripto ve geleneksel pazarlardaki şemaları araştırdığını bildirdi.

O sırada, “ASIC” adlı bir Telegram hesabı, “ASX Pump Organisation” sohbetinde 300 üyesini izleme örgütünün “bu platformu izlediği” ve üyelerinin soruşturulduğu konusunda uyaran bir mesaj yayınladı.

“Hisselerin kar için koordineli bir şekilde pompalaması yasadışı olabilir. Tüm işlemleri görebilir ve tüccar kimliklerine erişebiliriz. […] 1 milyon dolardan fazla para cezası ve hapis cezası da dahil olmak üzere sabıka kaydı riskiyle karşı karşıyasınız.”

ASIC’ten ASX Pump Organization Telegram sohbetinde yapılan bir duyurunun ekran görüntüsü. Kaynak: Profesör Talis Putnins’in ASIC’e Sunumu

ASIC’ten bir sözcü o zaman Cointelegraph’a şunları söylemişti: “Faaliyetin Şirketler Yasası uyarınca finansal ürün olmayabilecek kripto para birimleri / ürünlerle ilgili olduğu durumlarda bile, yatırımcı kayıplarına yol açabileceği ve gereksiz fiyat oynaklığı yaratabileceği için pompa ve boşaltma uygulaması endişe vericidir.”