Skip to main content
Kripto Haberleri

ASIC, Pompa ve Boşaltma Gruplarını Çökertme Taktiklerini Açıkladı

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), geçen Ekim ayında bir pompa ve boşaltma planını koordine eden bir Telegram yatırımcı grubuna sızdı ve bir uyarı mesajı bıraktı. Şimdi, regülatör bir kripto para pompa ve boşaltma grubunu nasıl çökerttiğünü detaylandırdı.

Haber ajansı ‘The Australian’a bilgi edinme özgürlüğü talebi kapsamında sunulan belgelerde ASIC, sosyal medya ve mesajlaşma platformlarında yaygın olan bu küçük, ancak sofistike piyasa manipülasyon gruplarını çökertme adımlarını ortaya koydu.

Savunmasız Kripto Para Piyasaları

Aussie bekçi köpeği koordine edildi ve finansal akademisyen Talis Putnins tarafından tavsiye edildi, kim onun 2017 araştırma makalesi ile bilinen yasadışı işlemlerin türlerini tanımlayan

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısızLtcoins. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun ve diğer kripto para birimleri.

Putnins’in ASIC müfettişlerine yaptığı ayrıntılı bir sunumda, pompa ve boşaltma planlarının döngüsel olduğu belirtildi. 2021 zirvesinden önce, bu piyasa manipülasyon taktikleri 2017’de zirve yaptı. Putnins, 2017’de sadece yedi ay içinde 355’ten fazla kripto piyasası manipülasyon vakası tespit ettiğini detaylandırdı.

Buna ek olarak, bu planların çok şeffaf hale geldiğini ve ‘herkesin görmesi için tamamen açıkta’ olduğuna işaret etti. Moderatörler yasal risk eksikliği algıladılar ve bu planları açıkta yürütmek için sosyal medya ve mesajlaşma platformlarının anonimlik politikalarını kullanıyorlar.

“Bu pompa için temel amacımız, grubumuzdaki her bir üyenin büyük bir kar elde etmesini sağlamak olacaktır. Ayrıca ilk birkaç dakika içinde çok yüksek bir % kazançla 100 milyon $ ‘dan fazla hacme ulaşmaya çalışacağız |.” Putnins’in düzenleyici yetkililere gösterdiği Sinyaller ve Pompalar belirtildi.

ASIC yetkilileri derhal bu yaygın pompa ve boşaltma gruplarını izlemeye karar verdi ve hatta böyle bir Telegram grubuna bir uyarı mesajı bıraktı.

“Hisselerin kar için koordineli bir şekilde pompalaması yasadışı olabilir. Tüm işlemleri görebilir ve tüccar kimliklerine erişebiliriz… 1 milyon dolardan fazla para cezası ve hapis cezası da dahil olmak üzere bir sabıka kaydı riskiyle karşı karşıyasınız.” dedi.

Ayrıca, düzenleyici bu taktiklerin işe yaradığını, çünkü bu kanallardan biri başarıyla kapatılırsa, pompa ve boşaltma organizatörlerinin alternatif bir hesapta veya platformda bir kitle toplamasının zor olduğunu söyledi.

Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), geçen Ekim ayında bir pompa ve boşaltma planını koordine eden bir Telegram yatırımcı grubuna sızdı ve bir uyarı mesajı bıraktı. Şimdi, regülatör bir kripto para pompa ve boşaltma grubunu nasıl çökerttiğünü detaylandırdı.

Haber ajansı ‘The Australian’a bilgi edinme özgürlüğü talebi kapsamında sunulan belgelerde ASIC, sosyal medya ve mesajlaşma platformlarında yaygın olan bu küçük, ancak sofistike piyasa manipülasyon gruplarını çökertme adımlarını ortaya koydu.

Savunmasız Kripto Para Piyasaları

Aussie bekçi köpeği koordine edildi ve finansal akademisyen Talis Putnins tarafından tavsiye edildi, kim onun 2017 araştırma makalesi ile bilinen yasadışı işlemlerin türlerini tanımlayan

Bitcoin

Bitcoin

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası orijinalkenly hegemonik, bugünün manzarası sayısız altcoins özellikleri. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.

Bitcoin, Satoshi Nakamoto adlı gizemli bir varlık tarafından 2009 yılında oluşturulan dünyanın ilk dijital para birimidir. Dijital para birimi veya kripto para birimi olarak Bitcoin, merkez bankası veya tek yönetici olmadan çalışır. Bunun yerine, Bitcoin aracılardan yoksun bir Eşler Arası (P2P) ağ üzerinden gönderilebilir. Bitcoin’ler herhangi bir hükümet veya banka tarafından düzenlenir veya desteklenir ve Bitcoin, bazı yargı bölgelerinde kabul edilen bir değer transferi statüsüne sahip olmalarına rağmen yasal ihale olarak kabul edilir. Bitcoin’ler fiziksel bir para birimi oluşturmaktan ziyade, blockchain adı verilen bir tür dağıtılmış defter ağı üzerinden gönderilebilir ve alınabilen kod parçalarıdır. Bitcoin ağındaki işlemler, bir dizi karmaşık denklemi çözen bir bilgisayar ağı (veya düğümler) tarafından onaylanır. Bu işleme madencilik denir. Madencilik karşılığında, bilgisayarlar yeni Bitcoin’ler şeklinde ödüller alır. Madencilik zamanla giderek zorlaşır ve ödüller gittikçe küçülr. Toplam 21 milyon Bitcoin var. Mayıs 2020 itibariyle dolaşımda 18.3 milyon Bitcoin var. Bu sayı, yeni bloklar çıkarıldığında yaklaşık her 10 dakikada bir değişir. Şu anda, her yeni blok dolaşıma 12.5 bitcoin ekliyor. Bitcoin, kurulduğu günden bu yana dünyanın piyasa değeri açısından en popüler ve en büyük kripto para birimi olmaya devam etti. Bitcoin’in popülaritesi, “altcoins” adı verilen binlerce kripto para biriminin piyasaya sürülmesine önemli ölçüde katkıda bulundu. Kripto piyasası başlangıçta hegemonik olsa da, bugünün manzarası sayısız altcoin içeriyor. Bitcoin ControversyBitcoin, ilk lansmanından bu yana son derece tartışmalı. Cıvalı yapısı göz önüne alındığında, Bitcoin yasadışı işlemlerde ve kara para aklamada kullanımı nedeniyle eleştirildi. İzi sürülemesi imkansız olduğu için, bu özellikler Bitcoin’i yasadışı davranışlar için ideal bir araç haline getirir. Dahası, eleştirmenler madencilik için yüksek elektrik tüketimine, yaygın fiyat oynaklığına ve borsalardan hırsızlıklara işaret ediyor. Bitcoin, gözetim eksikliği göz önüne alındığında spekülatif bir balon olarak görülmüştür. Kripto para birden fazla çöküş yaşadı ve şimdiye kadar on yıldan fazla hayatta kaldı. Bitcoin, 2009 yılında piyasaya sürülmesinin aksine, bugün çok daha farklı görülüyor ve tüccarlar ve diğer kuruluşlar tarafından çok daha fazla kabul görüyor.
Bu Terimi Okuyun ve diğer kripto para birimleri.

Putnins’in ASIC müfettişlerine yaptığı ayrıntılı bir sunumda, pompa ve boşaltma planlarının döngüsel olduğu belirtildi. 2021 zirvesinden önce, bu piyasa manipülasyon taktikleri 2017’de zirve yaptı. Putnins, 2017’de sadece yedi ay içinde 355’ten fazla kripto piyasası manipülasyon vakası tespit ettiğini detaylandırdı.

Buna ek olarak, bu planların çok şeffaf hale geldiğini ve ‘herkesin görmesi için tamamen açıkta’ olduğuna işaret etti. Moderatörler yasal risk eksikliği algıladılar ve bu planları açıkta yürütmek için sosyal medya ve mesajlaşma platformlarının anonimlik politikalarını kullanıyorlar.

“Bu pompa için temel amacımız, grubumuzdaki her bir üyenin büyük bir kar elde etmesini sağlamak olacaktır. Ayrıca ilk birkaç dakika içinde çok yüksek bir % kazançla 100 milyon $ ‘dan fazla hacme ulaşmaya çalışacağız |.” Putnins’in düzenleyici yetkililere gösterdiği Sinyaller ve Pompalar belirtildi.

ASIC yetkilileri derhal bu yaygın pompa ve boşaltma gruplarını izlemeye karar verdi ve hatta böyle bir Telegram grubuna bir uyarı mesajı bıraktı.

“Hisselerin kar için koordineli bir şekilde pompalaması yasadışı olabilir. Tüm işlemleri görebilir ve tüccar kimliklerine erişebiliriz… 1 milyon dolardan fazla para cezası ve hapis cezası da dahil olmak üzere bir sabıka kaydı riskiyle karşı karşıyasınız.” dedi.

Ayrıca, düzenleyici bu taktiklerin işe yaradığını, çünkü bu kanallardan biri başarıyla kapatılırsa, pompa ve boşaltma organizatörlerinin alternatif bir hesapta veya platformda bir kitle toplamasının zor olduğunu söyledi.