Skip to main content
Kripto Haberleri

Avustralya Hükümeti Kripto ve Bitcoin’i Düzenlemek İçin İlk Adımları Yayınladı

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


Avustralya’daki kripto para birimi endüstrisini düzenlemeye yönelik çok aşamalı bir planın ilk adımları yayınlandı.

Avustralya hükümeti, kripto para birimi düzenlemesiyle mücadele etmek için çok aşamalı bir yaklaşım olarak adlandırdığı şeyin ilk adımını duyurdu.

Duyuruya göre, “çok aşamalı yaklaşımın üç unsuru var: yaptırımın güçlendirilmesi, tüketicinin korunmasının desteklenmesi; ve reform için bir çerçeve oluşturmak.”

İlk adım, Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırım Komisyonu’nun (ASIC) kripto ekibinin boyutunu artırması ve “uygulama önlemlerini artırması” ile başlar. Açıklanan bu uygulama önlemleri, kripto para birimleri uygun finansal lisanslar olmadan pazarlandığında yasal işlem yapılmasını içerir. Buna ek olarak rapor, risklerin tüketicilere doğru bir şekilde açıklanmasını sağlamaya özel dikkat gösterileceğini açıklıyor.

Bu adımlar, özellikle kripto para birimleri içerenler olmak üzere dolandırıcılığı hedefleyen çabaları hızlandırmayı amaçlamaktadır.

Raporda, “Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) içinde yer alan Hükümetin Ulusal Dolandırıcılıkla Mücadele Merkezi, gerçek zamanlı veri paylaşımını ve dolandırıcılığın koordineli bir şekilde önlenmesini ve kesintiye uğratılmasını kolaylaştıracaktır.” operasyonların önemli bir kısmı.

Bugün açıklanan adımlara ek olarak hükümet, “kripto ekosisteminin hangi öğelerinin yeterince düzenlendiğini ve hangilerinin ek dikkat gerektirdiğini” ele alan bir token eşleme danışma belgesini tanıttı. Makale, özellikle Bitcoin’i ele alıyor ve onu “eşler arası bir ödeme yapısı” olarak “yeni bir para birimi biçimi” olarak çalışma niyetiyle bir kripto para birimi ağı olarak tanımlıyor. Ek olarak, Bitcoin’in bir değer deposu ve “özellikle gelişmekte olan pazarlarda” bir değişim aracı olarak kullanımı da dahil olmak üzere kullanım durumları gösterilmektedir.

Avustralya hükümetinin kripto para düzenlemesine yönelik çok aşamalı yaklaşımı, tüketicileri korurken aynı zamanda gözetim ve düzenleyici netlik sağlamak için tasarlanmıştır, ancak bu düzenleyici ortamın büyümeyi ve yeniliği bastırıp engellemeyeceği veya büyümeyi barındırırken amaçlanan amacını yerine getirip getirmeyeceği henüz görülmemektedir.