Skip to main content
Kripto Haberleri

Balina olmayan Bitcoin yatırımcıları yeni BTC birikim rekoru kırdı

Yazan Kasım 29th, 2022Yorum Yazılmamış

Zincirleme verilere göre, balina olmayan bazı Bitcoin (BTC) yatırımcılarının kripto para birimi ayı piyasası ve FTX’in düşüşüyle ​​ilgili korku, belirsizlik ve şüphe (FUD) ile sıfır sorunu varmış gibi görünüyor.

Bir rapora göre, daha küçük bireysel yatırımcılar Bitcoin’de giderek daha fazla yükselişe geçti ve devam eden piyasa krizine rağmen daha fazla BTC biriktirmeye başladı. piyasaya sürülmüş Blockchain istihbarat platformu Glassnode tarafından 27 Kasım’da.

Verilere göre, FTX’in çöküşünün ardından rekor miktarda BTC biriktiren en az iki tür perakende Bitcoin yatırımcısı var.

Karides olarak sınıflandırılan ilk yatırımcı türü, 1 Bitcoin’den (16.500 ABD Doları) daha az tutan varlıkları veya yatırımcıları tanımlarken, ikinci tür olan yengeçler, 10 BTC’ye (165.000 ABD Doları) kadar tutan bir adres kategorisidir.

“Karides” yatırımcılarının, “tüm zamanların en yüksek bakiye artışı” olan Kasım ayı başlarındaki FTX çöküşünün ardından portföylerine 96.200 BTC (1,6 milyar $) ekledikleri bildirildi. Glassnode’a göre, bu tür yatırımcılar toplu olarak 1,21 milyon BTC’ye (20 milyar $) sahip ve bu da mevcut dolaşımdaki 19,2 milyon kripto para arzının %6,3’üne denk geliyor.

Analistler, bu arada, “yengeçlerin” son 30 gün içinde yaklaşık 191.600 BTC (3,1 milyar dolar) satın aldığını ve bunun da “tüm zamanların ikna edici en yüksek seviyesi” olduğunu söyledi. Verilere göre, yeni dönüm noktası, yengeçler tarafından Temmuz 2022’de kaydedilen ve ayda 126.000 BTC (2 milyar $) ile zirve yapan önceki yüksek BTC birikimini kırdı.

10 BTC’ye kadar tutan adresler için Bitcoin net pozisyon değişikliği. Kaynak: Glassnode

Yengeçler ve karidesler rekor miktarda Bitcoin biriktirirken, büyük Bitcoin yatırımcıları satış yapıyor. Glassnode’a göre, Bitcoin balinaları geçen ay borsalara yaklaşık 6.500 BTC (107 milyon $) saldı ve bu, toplam 6.3 milyon BTC’lik (104 milyar $) varlıklarının çok küçük bir kısmı olmaya devam ediyor.

Karideslerin ve yengeçlerin davranışları, Sam Bankman-Fried’in kripto borsasının dolandırıcılık ve fonların kötüye kullanılması iddialarını içeren büyük bir endüstri skandalının konusu haline gelmesiyle, en son sektör olayları göz önüne alındığında ilginç görünüyor.

Öte yandan, bazı büyük Bitcoin yatırımcıları, El Salvador hükümetinin 17 Kasım’dan itibaren günlük olarak BTC satın almaya başlamasıyla, devam eden krize rağmen Bitcoin’de yükselişini sürdürdüklerini iddia etti. Twitter CEO’su Elon Musk da mevcut endüstri sorunlarına rağmen Bitcoin’in “başaracağına” olan güvenini dile getirdi, ancak “uzun bir kripto kışı” olabilir dedi.

İlişkili: Bitcoin yatırımcıları kendi kendine velayet ederken döviz çıkışları tarihi zirvelere ulaştı

FTX’in düşüşünün ardından, Bitcoin hemen değerinin yaklaşık 6.000 dolarını kaybetti ve Kasım ortasında yaklaşık 21.000 dolardan 16.000 doların altına düştü. Kripto para birimi son birkaç hafta içinde biraz toparlandı ve 17.000 doların üzerine çıkmadı.

CoinGecko’dan alınan verilere göre, yazının yazıldığı sırada BTC, 16.500 dolardan veya son 24 saat içinde yaklaşık %1,7 artışla işlem görüyor.