Skip to main content
Kripto Haberleri

Başlangıç Kılavuzu: Kripto Para Birimlerinde Giriş

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Giriş: Kripto Para Birimlerine Yatırım Yapmak İçin

Var olan ilk kripto para birimi Blockchain teknolojisi üzerine inşa edilen Bitcoin’dir ve muhtemelen 2009 yılında gizemli bir kişi satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sılmıştır. Bu blogun yazıldığı sırada 17 milyon bitcoin çıkarılmıştı ve toplam 21 milyon bitcoinin çıkarabileceğine inanılıyor. Diğer en popüler kripto para birimleri Ethereum, Litecoin, Ripple, Golem, Civic ve Bitcoin Cash ve Bitcoin Gold gibi Bitcoin’in sert çatallarıdır.

Kullanıcılara tüm parayı tek bir kripto para birimine koymamaları ve kripto para balonunun zirvesine yatırım yapmaktan kaçınmaları önerilir. Kripto balonunun zirvesindeyken fiyatın aniden düştüğü gözlendi. Kripto para birimi değişken bir piyasa olduğundan, kullanıcılar merkezi olmayan bir kripto para birimi olduğu için kripto para birimi üzerinde herhangi bir hükümetin kontrolü olmadığı için kaybetmeyi göze alabilecekleri miktarı yatırmalıdır.

Apple Kurucu Ortağı Steve Wozniak, Bitcoin’in gerçek bir altın olduğunu ve gelecekte USD, EUR, INR ve ASD gibi tüm para birimlerine hakim olacağını ve önümüzdeki yıllarda küresel para birimi olacağını öngördü.

Kripto Para Birimlerine Neden ve Neden Yatırım Yapmıyorsunuz?

Bitcoin, ortaya çıkan ilk kripto para birimiydi ve bundan sonra yaklaşık 1600′ den fazla kripto para birimi her coin için benzersiz bir özellik ile piyasaya sürüldü.

Yaşadığım ve paylaşmak istediğim nedenlerden bazıları, kripto para birimleri merkezi olmayan platformda oluşturuldu – bu nedenle kullanıcılar, bir kullanıcının bir hesaptan diğerine para aktarmak için Bank gibi bir platforma ihtiyaç duyduğu itibari para biriminin aksine, bir varış noktasından diğerine kripto para transferi yapmak için üçüncü bir tarafa ihtiyaç duymaz. Kripto para birimi çok güvenli bir blockchain teknolojisi üzerine kurulu ve bazı kritik bilgilerinizi paylaşmayana kadar kripto para birimlerinizi hackleme ve çalma şansı neredeyse sıfır.

Kripto para birimi balonunun en yüksek noktasında kripto para birimleri satın almaktan her zaman kaçınmalısınız. Birçoğumuz kripto para birimlerini hızlı para kazanmak ve balonun yutturmacasına kurban gitmek ve paralarını kaybetmek umuduyla zirvede satın alıyoruz. Kullanıcıların parayı yatırmadan önce çok fazla araştırma yapmaları daha iyidir. Diğer kripto para birimleri kırmızı bölgeye giderse, birkaç kripto para biriminin daha fazla büyüdüğü fark edildiği için paranızı bir yerine birden fazla kripto para birimine koymak her zaman iyidir.

Odaklanacak Kripto Para Birimleri

2014 yılında Bitcoin %90, kripto para birimlerinin geri kalanı ise %10’unu elinde tutuyor. 2017’de Bitcoin hala kripto piyasasını domine ediyor ancak payı %90’dan %38’e düştü ve Litecoin, Ethereum, Ripple gibi Altcoin’ler hızla büyüdü ve piyasanın çoğunu yakaladı.

Bitcoin hala kripto para piyasasına hükmediyor, ancak kripto para birimine yatırım yaparken göz önünde bulundurmanız gereken tek kripto para birimi değil. Göz önünde bulundurmanız gereken başlıca kripto para birimlerinden bazıları:

Bitcoin

Litecoin

Dalgalanma

Ethereum

Tron

Civic

Golem

Monero

Kripto Para Birimleri Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Birkaç yıl önce kripto para birimleri satın almak kolay olmasa da, şimdi kullanıcıların mevcut birçok platformu var.

2015 yılında Hindistan’da kullanıcıların sadece bitcoin alıp satabileceği iki büyük bitcoin platformu Unocoin cüzdanı ve Zebpay cüzdanı bulunuyor. Kullanıcılar bitcoin’i yalnızca cüzdandan satın almak zorundalar, ancak başka bir kişiden satın almamak zorundalar. Alış ve satış oranında fiyat farkı vardı ve kullanıcılar işlemlerini tamamlamak için bazı nominal ücret ödemek zorunda.

2017’de Kripto para sektörü muazzam bir şekilde büyüdü ve Bitcoin fiyatı, özellikle 2017’nin son altı ayında kendiliğinden büyüdü ve bu da kullanıcıları Bitcoin alternatifleri aramaya zorladı ve Hindistan pazarında 14 lakh’ı geçti.

Unodax ve Zebpay, Hindistan’da pazar payının% 90’ı ile piyasaya hakim olan iki büyük platform olduğu için – sadece Bitcoin ile uğraşıyordu. Diğer kuruluşlara diğer altcoin’lerle büyüme şansı verir ve hatta Unocoin ve diğerlerini platformlarına daha fazla para birimi eklemeye zorlar.

Hindistan’ın önde gelen kripto para ve blockchain şirketlerinden Unocoin, kullanıcılarının Unocoin’de Bitcoin ticareti dışında birden fazla kripto para birimi ticareti yapması için özel bir platform UnoDAX Exchange’i başlattı. Her iki platform arasındaki fark şuydu : Unocion sadece Bitcoin’in anında alım ve satımını sağlarken, UnoDAX’ta kullanıcılar mevcut herhangi bir kripto para biriminin siparişini verebilir ve alıcıyla eşleşirse sipariş yerine getirilir.

Hindistan’da kripto para ticareti yapmak için mevcut diğer büyük borsalar Koinex, Coinsecure, Bitbns, WazirX.

Kullanıcıların, e-posta kimliğiyle kaydolmak ve KYC ayrıntılarını göndermek için borsadan herhangi birinde hesap açması gerekir. Hesapları doğrulandıktan sonra, seçtikleri paraların ticaretine başlayabilirsiniz.

Kullanıcılar herhangi bir koine yatırım yapmadan önce iyi araştırma yapmak ve kripto para birimi balonu tuzağına düşmemek zorundalar. Kullanıcılar borsa güvenilirliğini, şeffaflığı, güvenlik özelliklerini ve daha fazlasını araştırmalıdır.

Tüm Borsalar her işlemden bir miktar nominal ücret alır. İki tür ücret vardır – Maker ücreti ve Taker ücreti. İşlem ücretinin yanı sıra, kripto para birimlerinizi başka bir borsada veya özel cüzdanınızda aktarmak istiyorsanız, transfer ücretini ödemek gerekir. Farklı borsanın madeni paraları aktarmak için fark fiyat modülüne sahip olması nedeniyle ücretler yalnızca madeni paralara ve borsaya bağlıdır.

Bitcoin dışındaki büyük Altcoin’ler

Yukarıda da belirtildiği gibi Bitcoin %38’lik pazar payı ile piyasayı domine ediyor ve onu Ripple, Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash takip ediyor. UnoDAX, Bitfinex, Kraken, Bitstamp gibi borsalar Golem, Civic, Raiden Network, Kyber Network, Basic Attention, 0X, Augur, Monero, Tron ve daha birçok madeni parayı listeledi. Madeni paralardan herhangi biri portföyünüzle eşleşiyorsa satın almalısınız.

Ancak, kripto para piyasası çok değişken olduğu ve hiçbir hükümetin üzerinde kontrolü olmadığı için kaybetmeyi göze alabileceğiniz parayı piyasaya koymalısınız.

Ne Zaman Alınır?

En sevdiğiniz kripto para birimini ne zaman satın alacağınız zor bir kural değildir. Ancak piyasa istikrarını araştırmak gerekir. Bunu yapmamalısınız, ancak bir kripto para birimi balonunun zirvesinde veya fiyat sürekli çöküyorsa. Fiyat bir süre için nispeten düşük bir seviyede sabit olduğunda her zaman en iyi zaman kabul edilir.

Kripto Para Birimleri Depolama Yöntemi

Herhangi bir kripto para birimi satın almadan önce, kripto para biriminizi nasıl güvende tutacağınızı anlamanız gerekir.

Genel olarak, tüm borsalar paralarınızı güvenli bir şekilde tutabileceğiniz depolama olanağı sağlar. Borsalarda kripto para birimi tuttuğunuzda kullanıcı bilgilerini, şifrelerini, 2FA’larını paylaşmamak gerekir.

Kağıt Cüzdan, Donanım cüzdanı, Yazılım cüzdanı, kripto para birimlerini saklayabileceğiniz kanallardan bazılarıdır.

Kağıt Cüzdan: Kağıt cüzdan, kripto para biriminizi korumak için çevrimdışı bir soğuk depolama yöntemidir. Özel ve ortak anahtarınızı QR kodunun da yazdırıldığı bir kağıdın parçasına yazdırır. Qr kodunu gelecekteki işlemleri için taramak yeterlidir. Neden güvenli? Hesabınızın hack’i veya kötü amaçlı yazılımların saldırısı hakkında endişelenmenize gerek yok. Sadece kağıt parçanızı bir dolapta güvende tutmanız ve mümkünse iki ila üç kağıt cüzdanı tamamen kontrolünüzde tutmanız gerekir.

Donanım Cüzdanı: Donanım cüzdanı, kripto para birimini güvende tuttuğunuz fiziksel bir cihazdır. Donanım cüzdanının birçok şekli vardır, ancak yaygın olarak kullanılan donanım cüzdanı USB’dir. Kripto para biriminizi donanım cüzdanında tuttuğunuzda, donanım cüzdanınızı bir kez kaybolduğunda kripto para biriminizi alamıyorsunuz gibi kaybetmemeniz gerektiğini aklınızda tutmanız yeterlidir.

Ünlü bir olay, bir kişi olarak 7000’den fazla bitcoin mayınlı ve donanım cüzdanında depolar ve başka bir donanım cüzdanı ile saklamıştır. Bir gün hasarlı donanım yerine kripto para birimini sakladığı donanım cüzdanını fırlattı ve tüm bitcoinini kaybetti.

Hindistan’daki kripto para birimlerinden ne satın alabilirsiniz?

İnsanların çoğu, herhangi bir kripto para biriminin alım ve satımının sadece yatırım için olduğunu ve uzun ve kısa vadeli yüksek getiri elde ettiğini varsayar. Influencer’lar ve bitcoin yatırımcıları önümüzdeki yıllarda Bitcoin’in tüm itibari para birimlerine hakim olacağına ve Uluslararası para birimi olarak kabul edileceğini düşünüyor.

Dell, bitcoin’i ödeme olarak kabul eden en büyük e-ticaret işletmelerinden biridir. Expedia ve UNICEF diğer örneklerdir.

Hindistan’da Sapna Book Mall, Unocoin satıcı hizmetini kullanarak bitcoin’i ödeme olarak kabul ediyordu. İnsanlar BookMyShow üzerinden sinema bileti rezervasyonu yapıyordu veya Unocoin platformunu kullanarak cep telefonlarını şarj ediyorlardı. Rapora göre, hizmeti durdurdular, ancak yakın gelecekte yeniden başlamayı planlıyorlar.

Son:

Kripto para birimi büyüyen yatırım sektörlerinden biridir ve geçmişte gayrimenkul, altın, hisse senedi piyasalarından vb. Kripto para birimini satın alabilir ve güzel getiriler elde etmek için uzun vadeli tutunabilir veya geçmişte birçok koinin% 1000+ büyümesini gördüğümüz için hızlı kar için kısa vadeli gidebilirsiniz. Kripto para birimi değişken bir piyasa olduğundan ve endüstri üzerinde hükümet kontrolü olmadığından. Kaybetmeyi göze alabilecekleri herhangi bir kripto para birimine yatırım yapmak gerekir.

Kripto para biriminizi donanım cüzdanında, kağıtta saklayabilirsiniz cüzdan, yazılım cüzdanı, işlem yaptığınız yerden borsada tutmak istemiyorsanız.