Skip to main content
Kripto Haberleri

BCH ve BSV, 2021’de Bitcoin fiyatı tarafından eziliyor

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Piyasa verilerine göre, Bitcoin (BTC), 2021’de fiyat-performans açısından Bitcoin Cash (BCH) ve Bitcoin SV (BSV) çatallı versiyonlarını geride bırakacak gibi görünüyor.

Özellikle, BTC’nin yıldan bugüne (YTD) getirileri, fiyatı 47.500 $ civarında sallanırken, yazının yazıldığı sırada %60’a yakın oturdu. Buna karşılık, BCH aynı dönemde %26’nın biraz üzerinde bir artışla 435.50$’a yükselirken, BSV fiyatı %25’in üzerinde düşüşle 122.30$’a geriledi.

Ancak en büyük paket, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’nin Bitcoin’e karşı performansı olarak kaldı. Ayrıntılı olarak, BCH/BTC oranı YTD’nin %22.50’sinin üzerinde düşüşle 0.00916’ya geriledi. Bu arada, BSV/BTC yaklaşık %55 YTD düşüşle 0.00258 BTC’ye düştü ve Bitcoin çatallarından sermaye rotasyonlarının sinyalini verdi.

BCH/BTC ve BSV/BTC günlük mum fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Pazar hakimiyeti

Ek olarak, bir zamanlar piyasa değerine göre ilk on kripto arasında sayılan fork Bitcoin jetonları, gelişmekte olan birinci katman blok zinciri projelerine karşı konumlarını kaybetti.

Özellikle Solana (SOL), Cardano (ADA), Terra (LUNA), Avalanche (AVAX) ve diğer protokollerin gelişi, kripto tüccarlarının paralarını park etmeleri için daha fazla yol açtı.

Öte yandan, Bitcoin Cash’in ve Bitcoin SV’nin ana satış noktası, daha fazla ölçeklenebilirlik iddiaları olmaya devam etti ve bu, Bitcoin’in işlem ücretleri bu yıl %50’nin üzerinde düştüğü için yatırımcıların ilgisini çekmedi.

30 Aralık 1330 UTC itibariyle en iyi 25 kripto varlığının performansı. Kaynak: Messari

Bu, hem Bitcoin Cash hem de Bitcoin SV’nin piyasa hakimiyetinde bir düşüşe neden oldu. BCH’nin tüm kripto pazarındaki payı bu yılın başında %0,84’ten %0,37’ye düşerken, BSV’nin pazar payı da aynı dönemde %0,40’tan %0,10’a geriledi.

Pazar hakimiyeti de %70’ten %40’ın altına düşen Bitcoin, yine de Bitcoin Cash ve Bitcoin SV’den daha iyi performans gösterdi. Bunun başlıca nedeni, merkez bankalarının enflasyon dostu gevşek para politikalarına karşı güvenli limanlar ararken perakende ve kurumsal yatırımcılar arasında artan benimsenmesidir.

Kötü gelişme verileri

Bitcoin ayrıca geliştiricilerin faaliyetlerine dayalı olarak BCH ve BSV’ye göre üstünlük sağladı.

CryptoMiso.com tarafından alınan veriler, Bitcoin’in bu yıl 100’den fazla katılımcı tarafından kaynak koduna önerilen 2.937 değişikliği onayladığını gösterdi, GitHub’da kaydedilen en büyük yedinci taahhüt sayısı. Buna karşılık, Bitcoin Cash ve Bitcoin SV, aynı dönemde 1.099 ve 496 taahhüt işledi.

Bitcoin Cash ve Bitcoin SV 2021’de taahhüt veriyor. Kaynak: CryptoMiso

Daha yüksek sayıda taahhüt, daha fazla geliştiricinin ilgili açık kaynaklı projeyi geliştirmek istediğini gösterir. Tersine, daha düşük bir sayı, protokoldeki daha yavaş bir iyileştirme oranı hakkında uyarır.

Sonunda, Bitcoin SV, fiyat-performans, pazar hakimiyeti ve geliştirici faaliyetleri açısından Bitcoin Cash’ten en kötü performans gösteren oldu. Yatırımcılar ayrıca Bitcoin SV ağı üç %51 saldırısına maruz kalırken ve Cointelegraph’ın daha önce kapsadığı üzere kurucu ortağı Craig Wright’ın bir davaya karışmasıyla mesafelerini korudu.

Şimdi, aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, BSV fiyatı 121,50$ civarında uzun süredir devam eden bir destek seviyesinin altına düşerse ileride daha fazla kayıpla karşı karşıya kalabilir.

BSV/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Tersine, 121.50$ desteğinden bir geri çekilme, BSV fiyatının bir sonraki yukarı yönlü hedef olarak 50 haftalık üstel hareketli ortalamasını (şu anda 167$ civarında) test etmesine neden olabilir.

İlgili: 2021’in en iyi kripto kazananları ve kaybedenleri

Benzer şekilde, BCH fiyatının son düşüşü onu çok yıllı yükselen trend çizgisi desteğine yaklaştırdı. Bu nedenle, söz konusu seviyeden bir geri çekilme, aşağıdaki Fibonacci seviyeleri ile gösterildiği gibi, Bitcoin Cash token gözünün bir sonraki yukarı hedef olarak yaklaşık 600 $ olmasını sağlayabilir.

BCH/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Aksi takdirde, uzun vadeli destek seviyesi risklerinin altına inmek, BCH fiyatını, daha yüksek fiyat gönderme geçmişi olan bir seviye olan 195 $’a yaklaştırıyor.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.