Skip to main content
Kripto Haberleri

Beni affet – Сryptonewmedia

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Burada onlar hakkında konuşan ve tartışan insanlar gördüğümden beri NFT’ler hakkında konuşmak için bir dakika ayıracağım. NFT’lerin bazı gerçek kullanım örnekleri vardır, ancak insanların şu anda altcoin platformlarında onlarla yaptıkları bunlardan biri değildir.

Aşağıda altcoin platformlarındaki NFT’lerin teknik düzeyde nasıl çalıştığını açıklayacağım ve muhtemelen 10 yıl içinde neden var olmayacaklarını açıklayacağım. Bu NFT’lerin bazılarının neden bu kadar yüksek fiyatlara satılacağını da açıklayacağım.

Çılgın yüksek fiyatlara satılan NFT’lerin çoğu aslında başkalarına satılmadı. Bu pahalı NFT’leri satın alan kişi genellikle ilk etapta NFT’yi basan kişiyle aynı kişidir. Balinaların çok az maliyetle nasıl çok pahalı nadir NFT’lere kolayca sahip olabileceklerini açıklayacağım. Sadece bir NFT basıp 500.000 dolarlık etһ satabilirler. Sadece NFT pazarının aldığı küçük yüzdeyi kaybedecekler ve şimdi 500 bin dolar değerinde süper nadir bir NFT’ye sahipler ve NFT’yi kendilerine sattıkları için etһ çoğuna sahip olacak. Ve bu değersiz NFT’yi gerçekten değerli olduğuna inanan bir aptala satabilme ihtimalleri çok az. Bunu yapmak, daha fazla yeniyi zengin olma umuduyla NFT’leri basmaya da ikna eder.

Bazı insanlar şimdi son derece yüksek fiyatlara kendi NFT’lerini satın alabilmeleri için büyük miktarlarda etһ ödünç almak için flash krediler kullanıyorlar ve daha sonra flash krediyi aynı blokta geri ödüyorlar. https://www.theblockcrypto.com/post/122516/how-a-cunning-trick-made-it-look-like-a-cryptopunk-sold-for-532-million

İşte yapılabilecek başka bir örnek. Bir NFT basıp kendinize 1000 dolara satabilir, sonra satışa çıkardıktan sonra tekrar kendinizden 1500 dolara satın alabilir ve başka bir zaman 2200 dolara kendinize satabilirsiniz. Şimdi bu takdir eden NFT’yi satışa koyabilir ve daha fazlasına satılmaya devam ettiğini gören ve değerli olması gerektiğini düşünen bir aptala satmaya çalışabilirsiniz.

Yüz binlerce dolara sıkılmış maymun jpegs gibi NFT’ler satın alan ünlüleri gördünüz mü? MoonPay gibi platformlar, bu NFT’leri satın aldıklarını iddia etmek için bu ünlülere para ödüyor. O ünlüler NFT’ler için hiçbir şey ödemediler. O ünlüler aslında O NFT’leri aldıkları için para aldılar. Sık sık blockchain’e bakabilir ve NFT’yi satın almak için kullanılan etһ doğrudan MoonPay gibi bir platformdan geldiğini görebilirsiniz, Post Malone’un son zamanlarda “700 bin dolara satın aldığı” sıkılmış maymun NFT’lerde olduğu gibi.

Mevcut NFT’ler bir şey için yararlıdır. Bu NFT’ler yasadışı olarak edinilen kripto para birimini aklamak için kullanışlı bir araçtır. Suçlular, farklı jetonlar arasında kötü elde ettikleri kripto paralarının etrafında kayabilir, bir NFT basabilir ve kirli kriptolarıyla kendi NFT’lerini satın alabilir. Şimdi kirli kriptolarını temizlediler ve ayrıca çok para ettiği iddia edilen nadir bir NFT’ye de sahipler. Ne kadara satıldığına bak!

Mevcut gaz ücretlerine ve bastığınız yere bağlı olarak etһereum NFT basmak 100 – 600 $ + arasında bir maliyete sahiptir. Yani onlar. [hyping shitcoiners/artists/anyone up and luring them into minting crap in the hopes of getting rich](https://fstoppers.com/opinion/nfts-are-pyramid-scheme-and-people-are-already-losing-money-554869) ve NFT’ler şu anda bu işi harika yapıyorlar. İnsanlar NFT piyangosunu vurup zengin olmak umuduyla NFT’leri basmak için milyonlarca dolar değerinde etһereum harcıyorlar.

**Şu anda etһereum’da satılan tüm bu NFT belirteçleri, internetteki bir URL’ye veya bir IPFS karmasına işaret ediyor. Çoğu durumda, NFT’ye satan aynı başlangıç tarafından çalıştırılan internetteki bir IPFS ağ geçidine başvururlar. Bu URL aynı zamanda medya değildir. Bu URL bir JSON meta veri dosyasıdır.** Sunucuların sahiplerinin medyayı depolamaya devam etme yükümlülüğü yoktur. Şimdi birkaç gerçek NFT’ye göz atalım ve teknik düzeyde nasıl çalıştıklarını görelim.

https://niftygateway.com/itemdetail/primary/0x12f28e2106ce8fd8464885b80ea865e98b465149/1

Bu NFT belirteci, aşağıda gösterildiği gibi doğrudan Nifty’nin sunucularında barındırılan bu JSON dosyası içindir: https://api.niftygateway.com/beeple/100010001/

Bu dosya “satın alınan” gerçek medyayı ifade eder. Bu durumda, Nifty’nin sunucuları tarafından tekrar sunulan Cloudinary CDN tarafından barındırılıyor. Eğer Nifty batarsa, bu jeton artık değersiz olacak. Hiçbir şey ifade etmiyor ve bu değiştirilemez.

Şimdi Christies tarafından satılan 69.346.250 dolarlık Biple’a bir göz atacağız. Çok pahalı. Merkezi olmadığı kesin, değil mi? Yanlış, anlamsız: https://onlineonly.christies.com/s/beeple-first-5000-days/beeple-b-1981-1/112924

Bu NFT belirteci doğrudan bir IPFS karmasını ifade eder. Bu IPFS karmasını alabilir ve ortak bir ağ geçidi kullanarak JSON meta verilerini getirebiliriz: https://ipfs.io/ipfs/QmPAg1mjxcEQPPtqsLoEcauVedaeMH81WXDPvPx3VC5zUz

IPFS’ye atıfta bulundum için çok iyi yapılmış, the kırılabilecek bir URL yerine belirli bir dosya! **Ama** meta veriler şu bağlantılara bağlanır: https://ipfsgateway.makersplace.com/ipfs/QmXkxpwAHCtDXbbZHUwqtFucG1RMS6T87vi1CdvadfL7qA

Bu, http://makersplace.com tarafından işletilen bir IPFS ağ geçidi, bir gün iflas edecek aynı NFT minting başlangıcı.

“*sadece her iki yerdeki IPFS karmasına bakın!*” diyebilirsiniz, ancak IPFS yalnızca IPFS ağındaki bir düğüm **kasıtlı** barındırmaya devam ettiği sürece dosyalara hizmet eder. Bu da demek oluyor ki, size NFT’yi satan başlangıç iflas ettiğinde, dosyalar muhtemelen IPFS’den de kaybolacaktır. [This is already happening.](https://twitter.com/CheckMyNFT/status/1371960028765245440) Zaten var [NFTs with IPFS resources that are no longer hosted anywhere.](https://twitter.com/scanlime/status/1371509988179464196)

Ve dosyayı kendi IPFS düğümünüzde sabitlemek de işe yaramaz, çünkü meta veri dosyası genellikle IPFS karmasını değil, belirli bir HTTP IPFS ağ geçidi URL’sini işaret eder. Bu, ağ geçidi operatörü iflas ettiğinde, etki alanını satın alabileceğim ve dick pics lol servis etmeye başlayabileceğim anlamına gelir.

Şu anda NFT’ler, onları satan insanlar tarafından inşa edilen mutlak bir kart evi üzerine inşa edilmiştir ve şimdiye kadar etһereum satılan her NFT’nin on yıl içinde kırılması muhtemeldir. Bu, finansal sorunlarla karşılaşıyorlarsa, makersplace için oldukça sağlam bir çıkış planı oluşturur. Milyonlarca dolar değerindeki bu işe yaramaz NFT’lere sahip olan insanlar, siteyi satın almak veya finanse etmek için oldukça motive olacak. Veya birisi iflas eden başlangıç alanlarını satın alabilir ve NFT sahiplerinden dosyalarını sunmaları için ücret almaya başlayabilir.