Skip to main content
Kripto Haberleri

Beş (5) Kripto Halı Çekme ve Kaçınmanın Basit Yolları

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto halı çekmeleri veya DeFi halı çekmeleri, özellikle kripto varlıklara olan ilginin tavan yaptığı şu anda artışta. Birçok kez, bir kripto projesinin geliştiricileri önceden haber vermeden fonlarıyla kaçtıktan sonra yatırımcılar kafalarını kaşıyarak kaldılar.

Yıllar boyunca, ortalama bir gelir elde edenin kriptoya erken yatırım yaparak nasıl bir gecede milyoner olduğu hakkında hikayeler anlatıldı.

Ancak, lansmanları sırada bu popüler projelere katılma fırsatına sahip olmayan insanlar, kısa sürede büyük geri dönüşler yapma umuduyla bir sonrakine atlamak için sabırsızlanıyorlar.

Çaresizlik, birçok insanı tek bir gündemi olan kötü aktörlerin yarattığı projelere yatırım yapmaya itti – zor kazanılan paralarını dolandırmak.

Birkaç kripto para yatırımcısı yeni başlatılan projelerde durum tespiti yapmaya devam etti ve halıyı çekti.

Bu makale, ileriye dönük potansiyel kripto halı çekme projelerini ve bu yasadışı aktörler tarafından dolandırılmaktan kaçınmanın yollarını belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bununla birlikte, kripto halı çekme anlamına bakalım.

Cryptocurrency Rug Pull nedir?

Bir kripto para biriminin geliştiricileri, kodunu kullanarak ve daha sonra projeden vazgeçerek yatırımcıların fonlarını havuzundan çaldığında, jeton fiyatını sıfıra indirmeye zorladığında bir halı çekme gerçekleşir.

Geliştiriciler, belirteci oluştururken, likiditeyi herhangi bir zamanda kaldırmalarını sağlayacak bir arka kapı bırakırlar, bu da çoğunlukla projeye yeterli sermaye yatırıldığında ortaya çıkar.

Kilim çekme genellikle Uniswap, PancakeSwap gibi merkezi olmayan borsalarda gerçekleşir, çünkü merkezi alışverişlerin aksine, bireylerin herhangi bir kısıtlama olmadan bu platformlarda belirteç oluşturmasına ve başlatmasına izin verilir.

Bu kötü amaçlı projeler yayınlanmadan önce ve sonra, geliştiriciler genellikle facebook, Telegram ve Twitter da dahil olmak üzere çeşitli sosyal medya platformlarında geçici bir yutturmaca oluşturarak şüphesiz kurbanları projeye yatırım yapmaya çekerler.

En Ünlü Kripto Halı Çeker

Projenin ekibi bazen potansiyel yatırımcıların güvenini kazanmak için havuza bir miktar likidite ekleyebilir.

Kripto endüstrisi, yıllar içinde meydana gelen çok sayıda halı çekme raporlarıyla doludur. Bu bölümün amacı için, son zamanlarda gerçekleşen bu yasadışı planlardan ikisine bir göz atalım.

Kalamar Oyunu Jetonu (SQUID)

Popüler Netflix TV dizisi Squid Game’den sonra başlatılan bir memcoin olan Squid Game (SQUID), geliştiricilerinin yaklaşık 2,1 milyon dolarlık Binance Coin’i (BNB) likiditeden uzaklaştırmasının ardından birkaç yatırımcıyı gözyaşlarına boğdu.

Netflix TV dizisinin etrafındaki yutturmacanın ardından, birkaç kripto para meraklısı Binance Smart Chain üzerine kurulu merkezi olmayan bir borsa olan PancakeSwap’ta başlatılan token’a büyük ilgi gösterdi.

Token’ın değeri sadece iki hafta içinde %230,000’e yükseldi çünkü geliştiriciler yatırımcıların satış yapmasını engellemişti. Ekibe göre, yatırımcıların yerinde olan anti-damping mekanizması nedeniyle para çekmeleri kısıtlandı. Halı çekmeden hemen önce 2.861 dolar değerlenen SQUID, 0.005 dolara çakıldı.

SushiSwap (SUSHI)

Popüler merkezi olmayan finans (DeFi) projesi SushiSwap’ın takma adı olan kurucusu Şef Nomi, geçen yıl büyük miktarda SUSHI jetonunun Ethereum’a (ETH) dönüştürüldüğünü gören yatırımcıların üzerindeki halıyı çektikten sonra paniğe neden oldu.

Talihsiz olay, o dönemde kripto para biriminin fiyatında keskin bir düşüşe neden oldu. Ancak yatırımcılar fonlarını kaybettiklerini düşünürken Nomi, o dönemde değeri 14 milyon dolar olan 38.000 adet ETH’nin tamamını projenin hazinesine geri döndürerek beklenmedik bir hamle yaptı.

Nomi, önceki hareketinin açgözlülük ve korkudan kaynaklandığını kabul ederek SushiSwap topluluğundan özür diledi. Bakan ayrıca, projenin kontrolünün artık kendisinde olmayacağını, ancak teknik ve idari destek vermeye devam edeceğini de kamuoyuna açıkladı. .

Beş (5) Kripto Halı Çekme Hakkında Bilmenizin Yolları

Bir DeFi halı çekme sonucu kaybolan fonlarınızı geri almak neredeyse imkansız olsa da, halının çekilmesini önlemek için dikkatli adımlamanız önerilir.

Halı çekmenizi tanımlamanıza ve muhtemelen kaçınmanıza yardımcı olacak beş yolu vurguladık. Bunlar şunları içerir:

Geliştiriciler Hakkında Çok Az Bilgi Veya Hiç Bilgi Yok

Projeye yatırım yapacağınız için, profesyonelin kurucularını ve geliştiricilerini tanımak için durum tespiti yapmanız önerilir.ject. Kurucuların kim olduğu hakkında somut bir bilgi yoksa, o zaman kırmızı bayraktır ve kripto para üreticisinin uzak bir zamanda halıyı çekmesi mümkündür.

Buna ek olarak, belirtecin geliştiricileri hakkında bilgi varsa, ekibin tüm üyelerinin iyi bir üne sahip olduğundan veya geçmişte herhangi bir gölgeli anlaşmada yer alıp almadıklarını kontrol etmeyi düşünmelisiniz.

Projenin Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Çoğu kilim çekme kripto para birimi projesi, sonunda jetonu başlatmadan önce aylarca gerçek bir sosyal medya oluşturma sabrına sahip değildir. Sosyal medya hesapları genellikle kripto para birimi piyasaya sürülmeden bir veya iki hafta önce oluşturulur. Bazen hesabın iyi bir takipçisi gibi görünse de, iletişim akışını incelemelisiniz. Projenin geleceği hakkında teknik sorular sorulduğunda insanlar yasaklanırsa, belirtecin bir aldatmaca olması mümkündür.

Denetim Yok

Proje gerçek olduğu sürece, faaliyetlerinin orijinalliğine kefil olacak saygın bir üçüncü taraf hizmet şirketi tarafından denetlenmesini sağlayacaktır.

Kripto para birimi projesi için denetim yoksa, geliştiricilerin daha sonra fonlarınızı çalmak için kullanılabilecek bir hata eklemek gibi saklayacak çok şeyi olabilir.

Ekip, üçüncü taraf şirketlerin denetim sırasında bu yasadışı kodları keşfetmesini istmeyebilir. Denetimler küçük kripto şirketleri için pahalı olsa da, projenin denetlenerek yapılması önemlidir. Projenin denetim raporu kullanılabilir olduğunda içeriğini bilmek için denetim aracılığıyla okumak için zaman ayırın.

Satılama Yetersizliği

ETH veya BNB’nizi belirteçle değiştirdikten sonra belirteci satmanıza izin verilip verilmediğini denetlemeye çalışın. Bazı yasadışı aktörler genellikle yatırımcıların tıpkı yaratıcının insanların fiyatı çökmesini önlemek için bir anti-damping mekanizması eklediklerini iddia ettiği SQUID örneğinde olduğu gibi satış yapmasını engeller.

Nitekim, satıp satamayacağınızı test etmek için öncelikle sermayenizin bir kısmını likidite havuzuna eklemeniz önerilir.

Kilidi Açılmış Likidite

Saygın kripto para geliştiricileri genellikle likidite havuzunun kontrolüne sahip değildir. Havuzu blockchain’lerine veya üçüncü bir tarafa kilitlerler. Likidite kilitliyken, takımın havuzdaki belirteçleri işleyemeyeceğinden ve bu nedenle olası bir halı çekmesini önleyemeyeceğinden emin olursunuz. Ancak, projenin likidite havuzunun kilidinin açık olduğunu fark ederseniz, kırmızı bayraktır ve dikkatli bir şekilde basmanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Kripto Halı Çekme Nasıl Çalışır?

Kötü niyetliler, önce hiçbir faydası olmayan değersiz bir jeton oluşturarak şüphelenmeyen kurbanların halısını çekerler. Geliştiriciler daha sonra jetonu Uniswap, PancakeSwap vb. Belirteç genellikle merkezi olmayan borsalarda listelenir, çünkü bu tür platformlarda başlatılacak olanlarla ilgili bir kısıtlama yoktur. Jeton DEX’te piyasaya sürüldüğinde, ETH, USDT, BNB gibi popüler kripto para birimlerine karşı bir likidite havuzunda işlem görüyor.

Projenin ekibi bazen jetonun değerini artırmak ve daha fazla yatırımcı çekmek için madeni para için yeterli pazarlamayı başlatmak için havuza önemli miktarda likidite ekleyebilir.  Daha fazla yatırımcı yeni piyasaya sürülenler karşılığında bu popüler jetonları yatırdıkça, jeton değeri artar ve böylece daha fazla yatırımcı çeker.

Dolandırıcılar havuza yatırılan para miktarından memnun olduklarında, tüm ETH, USDT veya BNB’nin havuzunu boşaltmaya devam ederler ve fonlarla birlikte kaybolurlar ve yeni jetonun değerinin sıfıra düşmesine neden olurlar.

Kripto Halı Çekme ve DeFi Hack Arasındaki Fark Nedir?

Halı çekme ve hack’ler DeFi alanını etkileyen iki suç türü olsa da, her ikisinin de aynı olmadığını belirtmek gerekir. Kripto hack’leri genellikle, likiditesinin bir kısmını çalmak için jetonun kodunu kullanan harici aktörler tarafından işlenirken, kullanıcıların fonlarıyla uzaklaşmalarını ve kaybolmalarını sağlayacak bir çıkış kapısını bilerek bıraktıkları için projenin yaratıcıları tarafından bir DeFi halı çekimi gerçekleştirilir.

Kripto Halı Çekişinde Kaybolan Fonları Geri Alabilir miyim?

Halı çekişinde kaybedilen fonları geri kazanmanız neredeyse imkansızdır. Bunun nedeni, soygunun arkasındaki suçluların gerçek kimliğinin çoğunlukla bilinmemesi ve ekip taktiklerinde özensiz olmadığı sürece yetkililerin nerede olduklarının izini sürmelerinin zor olmasıdır. Kripto kilimlerin failleri çekmesi nadir olsa da, daha önce 38.000 adet ETH’yi iade eden SushiSwap’ın kurucusuyla aynı şekilde hareket etmek. havuzdan çekilmiş, dolandırıcıların yardımseverliğinden paraları geri verdiğiniz için şanslı olma ihtimaliniz vardır.