Skip to main content
Kripto Haberleri

Bikonomi ($BICO) nedir? Web 3.0’ı ana akıma getirecek yeni nesil çok zincirli aktarıcı protokolü

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Web3 uygulamaları bugün zayıf kullanıcı ekleme ve işlem deneyimi şeklinde kullanıcı benimsemesinin önünde önemli engellere maruz kalıyor. Kullanıcılarınızın dApp’inizle neredeyse her karşılaşması karmaşık bir işlemdir. Kullanıcıların alışık olduğu kullanıcı dostu web2 ürünleriyle karşılaştırıldığında, dApp’ler aşağıdakiler gibi son derece sinir bozucu olabilir:

 • Ölçeklenebilirlik – işlemler web3’te daha yavaştır, çünkü merkezi değildirler. Ödeme gibi eyaletteki değişikliklerin bir madenci tarafından işlenmesi ve ağda yayılması gerekir.
 • UX – web3 uygulamalarıyla etkileşime girmek ekstra adımlar, yazılım ve eğitim gerektirebilir. Bu evlat edinmenin önünde bir engel olabilir.
 • Erişilebilirlik – modern web tarayıcılarında entegrasyon eksikliği, web3’ün çoğu kullanıcı için daha az erişilebilir olmasını sağlar.
 • Masraf – en başarılı dapps, kodlarının çok küçük bir kısmını pahalı olduğu için blockchain’e koyar.

Bunlar Web3 sınırlamalarından bazılarıdır ve biconomy’nin sorunları çözmeyi, Web3 ürünlerini sezgisel ve eski web2 ürünleri olarak kullanımı kolay hale getirmeyi amaçladığı nedeni de budur.

Biconomy (BICO), kullanıcıların kolaylaştırılmış bir işlem prosedürü aracılığıyla Web3 uygulamalarının kolaylığından yararlanmalarını sağlayan gözetimsiz ve gaz tasarruflu ölçeklenebilir bir aktarıcı mimarisi sunar. Binance kripto para borsası, sahiplerinin tokenları bahis yapmalarına, ödül almak için likidite sağlamalarına ve yönetim sisteminin bir parçası olmalarına izin veren BICO tokenını piyasaya sürmüş oldu.

Proje neyi başarmaya çalışıyor?

Amaçları, web3 ürünlerinin eski web2 çözümleri kadar basit bir şekilde kullanılmasını sağlamaktır. İşlem deneyimini basitleştirmek, merkezi olmayan projelerin çekiş kazanması için kritik öneme sahip olacaktır.

Bu nedenle, Biconomy, kripto işlem katmanındaki kritik ağrı noktalarını ele alarak genel benimsemeyi teşvik edecek Web 3 deneyimlerini basitleştirme misyonundadır.

İşlem deneyiminde çeşitli darboğazlar vardır:

 • Bir gaz ödemek için gereklilik kullanıcı uygulamanızı her kullandığında ücret. Netflix, bir videoyu her izlediğinizde sizden AWS ücretlerini almaz, bu nedenle neden dApps yaptığınız her etkileşim için sizden gaz ücreti almalıdır?
 • Kullanıcılar yalnızca ETH ile ödeme yapabilir, o anda sahip olamayabilir. Veya kullanıcı ETH yatırımını harcamak istmeyebilir.
 • Yeni Kullanıcılar uzun ve karmaşık bir ekleme sürecine sahiptir. Kripto meraklısı olmayan yeni kullanıcıların KYC’yi geçmeleri, bir borsadan ETH satın almaları, bir cüzdan indirmeleri ve daha ileri gitmeden önce cüzdanlarını bağlamaları gerekecek, bu da günler sürebilir! Kimse bir uygulamayı denemek için günlerdir beklemez.
 • Karmaşık blockchain tekniklerinde yeterlilik gereklidir MetaMask kullanma, işlemleri imzalama, gazı anlama vb. Proje katman 2’deyse, bunun gerçekten ne anlama geldiğini bilmeleri ve RPC’yi manuel olarak değiştirebilmeleri gerekir.
 • Uçucu ve yüksek gaz ücretleri dApp’inizdeki kullanıcı deneyimini daha da sönümleyin.
 • Bekleyen ve sıkışmış hareketler kullanıcılarınızı uygulamanızla etkileşime devam etmeden önce dakikalarca ve hatta saatler boyunca beklemeye zorlayabilir. Ve bazen işlem tamamen başarısız oluyor.

Sonuç olarak, yukarıdaki sorunu çözmek isteyen geliştiricilerin sıfırdan bir iç aktarıcı mimarisi tasarlaması gerekir. Bu altyapı, şu gibi görevleri içeren aktif yönetim ve bakım gerektirir:

 • Şebekenin ve mempool’un tıkanıklığına bağlı olarak gaz fiyatlarının her zaman izlenmesi
 • Nonces’ı izleme ve işlem sırasını yönetme. Bu önemlidir, çünkü bir işlem sıkışmışsa, bir önceki başarısız olan veya geçene kadar sonraki hareketler gönderilemez
 • Uzun süre bekleyen işlemleri yönetmek ve ağ koşulları değiştiğinde düşük ücretli işlemleri daha yüksek bir gazla yeniden yayınlama sürecini otomatikleştirmek
 • İşlemler arttıkça geçişçilerin ölçeklenebilmesini sağlamak ve rölecilerin otomatik finansmanını sağlamak
 • Geçişçilerin özel anahtar yönetimine ve ilişkili güvenliğe hitap etme

Geliştiricilerin ERC 20 ödemelerini yönetmesi için, gaz ücreti ödemek isteyen kullanıcılar için ERC 20 belirteçlerinin kabulü için bir hazine tutmaları ve risk yönetimini kullanmaları gerekir.

Tüm bu gazın verimli hale getirilmesi, gaz belirteci yönetimi ve dağıtımı gibi gaz optimizasyon tekniklerinin kullanılmasını ve transaction toplu işlemi.

Benzersiz satış noktaları nelerdir?

Mexa – Gazsız İşlemleri Etkinleştir

Bikonomi, akıllı sözleşmeleriniz için gazsız işlemleri etkinleştirmek için iki farklı yaklaşım sunar.

Özel Uygulama

Bazı durumlarda, özelleştirilmiş bir strateji kullanma mantıklıdır. Örneğin, dış denetimi ortadan kaldırmanın kritik olduğu durumlarda veya EIP 2612 izinleri gibi standart uyumlu bir işlevin uygulanması gerekir.

Bu işlevselliği devralmak için dApp’lerinizde kullanmanız için sözleşmeler sağlarlar. Dai ve USDC gibi belirteçler (ilişkili izin işlevleriyle birlikte) Biconomy’nin Özel Uygulama yöntemiyle dApp’inizde desteklenebilir.

EIP 2771 Standart Uygulama

Meta işlem doğrulama mantığını sözleşmenize dahil etmek yerine, güvenilir bir ileticiden doğrulanmış çağrılar alabilen bir alıcı sözleşmesi devralabilirsiniz. Güvenilen iletici, özgün kullanıcı adresi verileri eklenmiş akıllı sözleşmeyi çağırmadan önce imzaları doğrulayarak EIP 2771’i izler. Geliştirmeyi basitleştirir ve ihtiyaçlarınız geliştikçe güvenilir iletici adresini değiştirmenize olanak tanır.

Sözleşmenizde yerel meta işlemleri etkinleştirmek için EIP-2771’e bağlı kalarak, basit bir sözleşme baseRelayRecipient.sol devralabilir ve güvenilen iletici adresini ayarlayabilirsiniz.

Ağ başına güvenilen iletici adreslerinin listesini burada bulabilirsiniz https://docs.biconomy.io/smart-contracts/addresses

Akıllı Sözleşme Cüzdanı Uygulaması

Akıllı sözleşmeleriniz yerel meta işlemlere izin vermek için ayarlanamıyor veya yükseltilemezse, akıllı sözleşme cüzdanı yaklaşımını kullanarak meta işlemler yapmaya devam edebilirsiniz. Her son kullanıcıya bir sözleşme cüzdanı verilir ve tüm işlemleri daha sonra akıllı sözleşme cüzdanı üzerinden yönlendirilir. Gnosis sözleşme cüzdanı entegrasyonu Biconomy tarafından desteklenmektedir.

Gnosis Proxy Wallet’ın nasıl kaydedildiğini tıklayarak kontrol edebilirsiniz. burada

İktisat

dApp geliştiricileri, gazsız işlemleri etkinleştirmek için dApp Gaz Tankı’na zincir yerel belirteçler yatırmalıdır. Her ağda, her dApp’in kendi gaz tankı vardır ve Biconomy rölecilerinin işlem ücretlerini ödemek için yeterli gaza sahip olmasını ve işlemlerin sorunsuz bir şekilde iletilmesini sağlar.

İleri – ERC20’de Gaz Ödemeyi Etkinleştirin

Forward, kullanıcılarınızın gaz ücretlerini ERC20 belirteçlerinde ödemelerini kolaylaştırmak için oluşturdukları bir çözümdür. Forward’ı Ethereum’daki herhangi bir Dapp için çalışmak üzere yarattılar, özellikle de Defi protokolleri ve ödemeleri, takım ücretlerinin kullanıcıları için karşılanması imkansızdır ve tüketiciler gazı karşılayacak fonlara sahiptir (sadece ETH’de değil).

Dai, USDC ve USDT’deki ödemeleri kabul etmek için İleri’yi başlatıyorlar, ancak kısa süre içinde daha fazla jeton eklemeyi umuyorlar. Akıllı sözleşmeleri oldukça geneldir ve son derece özelleştirilmiş uygulamalara izin verir. Bununla birlikte, yakın gelecekte genişletmeyi düşündüğümüz ilkel bir özellik seti ile çıkış yapacaklar.

Not: Beklenen ortalama ödemeler 1 TL’nin altında olan bir ödeme kullanım örneği geliştiriyorsanız, Katman 2 Seçenekler

Gazsız != Ücretsiz

Dapp/protokolünüzü Ethereum ana ağına başlattıysanız ve kullanıcılarınız için gazı ödemek için Biconomy’yi kullanmayı düşünüyorsanız, bu makul bir çözüm değildir. Ethereum gaz ücretleri fahiştir. 18 Aralık 2020’de Uniswap ile ilgili gaz ücretlerinin 3 milyon doların üzerine ulaşacağı tahmin ediliyordu. Buna karşılık, Uniswap tohum sermayesinde 11 milyon dolar kazandı.

Meta işlemlerin son kullanıcı için bir acı noktasını ortadan kaldırdığı Defi kullanım örneklerinin çoğu zaten belirteçler içerir! Örnekler:

 • Stablecoin’leri borç verme protokolüne yatırma
 • Jetonları ve daha fazlasını değiştirme!

Ayrıca, Ethereum Mainnet’teki ERC20 token transferlerinin büyük çoğunluğu önemli miktarda para içerir – token transferlerinin% 90’ından fazlası 1.000 dolardan fazla değerindedir.

İleri’nin bu kullanım örnekleri için UX’yi son kullanıcılarınız için iki şekilde geliştirmenizi sağlar.

 1. Müşterilerinizin ETH’lerini kaydetmesine izin verme
 2. DApp kullanırken, engellenen işlem olmayacak!

Because Biconomy rölecileri arka uçta ETH gaz ücretlerini idare eder, aktarıcıların herhangi bir zamanda en uygun gaz ücretlerini ödemelerini sağlayarak işlemlerin asla durmamasını sağlarlar.

Çok fazla trafik olduğunda, otomatik olarak algılarlar ve benzin fiyatlarını kademeli olarak yükseltirler. Bu, müşterilerinizin asla fazla harcamamasını sağlar. Bunun nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Kullanıcıları Şarj Etme

Biconomy, kullanıcılardan gelen ERC20 belirteçlerini Forward aracılığıyla meta işlemler için ödeme olarak kabul eder. Daha sonra bu belirteçleri, aktarıcılarımızdaki ETH’yi yenilemek için kullanırlar.
Bikonomi, kullanıcıları aşağıdaki kriterlere göre ücretlendirmez:

 • ETH/$PaymentToken Fiyatı: Bunu Chainlink’in Fiyat Akışları gibi zincirdeki bir kahinden temin ediyoruz
 • Ethereum Gaz Fiyatları: Biconomy’nin işlemlerimiz için en uygun gaz fiyatlarını nasıl belirlediğini öğrenmek için bunu okuyun
 • Ücret çarpanı: Riski dengelemek ve gelir elde etmek için belirlediğimiz bir işaretleme. Gelecekte, Dapps’a bu rakamı daha yükseğe ayarlama ve meta işlemlerden elde edilen geliri paylaşma seçeneği vereceğiz.
 • Gaz Kullanımı: Standart bir işlem gibi, gaz tahminlerini temel aarak SDK’mız aracılığıyla maliyet tahminleri veriyoruz. Ancak gerçek gaz kullanımı işlem yürütme noktasında belirlenir. Bu rakam İlet arama içinde hesaplanır ve kullanıcıdan ücret almak için kullanılır.

İçerde gaz kullanım ücretlerini etkileyen faktörler İletmek kapsamak:

 • Alıcı (sizin) sözleşme araması
 • ERC20Forwarder ve Trusted Forwarder sözleşmelerimizde mantık
 • Ödeme belirtecinizin akıllı sözleşmesi içindeki mantık

Destekledikleri Belirteçler

Piyasanın volatilitesi göz önüne alındığında keyfi jetonların desteklenmesi risklidir. Sonuç olarak, son derece sıvı stabil paraları teşvik ederler. USDC, DAI ve USDT. Yakın gelecekte farklı jeton türlerini desteklemek için ticaret modellerimizi değiştirmek istiyorlar.

Tire – Anında Zincirler Arası Aktarımlar

Tire, aralarında gerçek zamanlı çapraz zincir aktarımları sağlar Ethereum ve katman 2’ler. Başlangıç olarak Ethereum ve Polygon arasında anlık USDT ve USDC transferlerine izin veriyoruz.

Yol Haritası

En son yol haritası için sizi yakında güncelleyeceğiz!

Anahtar Ölçümler

 • Belirteç Adı: Bikonomi
 • Ticker: BICO
 • Blockchain: Ethereum
 • Belirteç Standardı: ERC-20
 • Sözleşme: 0xf17e65822b568b3903685a7c9f496cf7656cc6c2
 • Belirteç Türü: Yönetim
 • Toplam Arz: 1.000.000.000 BICO
 • Dolaşımdaki Tedarik: 65.374.608 BICO

Belirteç Tahsisatı

Tedarikte toplam 1 milyar BICO belirteci şu şekilde tahsis edilmektedir:

Jeton Satışı

CoinList’te Biconomy (BICO) token satışı

Satış başlar 14 Ekim 17:00 UTC ve iki genel seçeneği vardır:

Seçenek 1

 • Arz: 40.000.000’a kadar BICO jetonu
 • Fiyat: Belirteç başına $0,25
 • Kilitleme ve serbest bırakma: 23 Kasım 2021 civarında başlayan 3 aylık doğrusal sürüm

Seçenek 2

 • Arz: 10.000.000’a kadar BICO jetonu
 • Fiyat: Jeton başına $0.15
 • Kilitleme ve serbest bırakma: 23 Kasım 2021 ve civarında %10 kilit açma, ardından 6 aylık uçurum ve bu 6 aylık aylık sürümden sonra

Son kayıt tarihi 11 Ekim 2021, 23:59 UTC

Bikonomi (BICO) token satışı Primelist’te

 • Proje adı: BICO (Bikonomi)
 • Toplam arz: 1,000,000,000
 • Tedavül: 65,400,000
 • Satış fiyatı: 0,3 USDT
 • Satış şekli: Sıra + HT Holding
 • Bu e için toplam tahsisatHavalandırma: 2.000.000 (toplam arzın %0,2’si)
  • Sıra tahsisası: 1.000.000
  • HT Holding tahsisi: 1.000.000
 • Satınalma değeri sınırı:
  • Sıra: 50 USDT
  • 2.000 USDT’ye kadar HT Holding
 • Satınalma için kullanılan para birimi:
  • Kuyruk: USDT
  • HT Holding: USDT

Belirteç Yayın Zamanlaması

Sürüm programı, yatırımcıların ve ekibin vizyonunun uzun vadede hizalanabilmesi için tasarlanmıştır.

Belirteç Kullanım Örneği

$BICO, Biconomy çok zincirli aktarıcı altyapısının yerel çalışma ve yönetişim belirtecidir. Ağ ücreti olarak hizmet ederek, tüm paydaşları ağın güvenliğini ve bakımını yapmaya teşvik ederek ve ağ yönetişimine dahil olarak ağ merkeziyetsizleştirmede önemli bir rol oynar.

Ağ Ücretleri

Biconomy blok zincirinin kendi yerel tokenı olan BICO vardır. Biconomy blok zinciri, desteklenen tüm zincirlerde tüm Biconomy Network faaliyetleri için bir uzlaşma ve doğrulama katmanı görevi görecektir.

Zincire herhangi bir bilgi eklemek için düğüm operatörleri BICO’da bir işlem maliyeti öder ve bico’yu ağda yaptıkları iş miktarıyla orantılı olarak kazanırlar.

Paydaş Teşvikleri

Düğüm İşleçleri

Doğrulayıcılar ve Yürütücüler ağa katkıda bulunmayı başlatmak için BICO’yu riske girer. Katkılarına ve BICO hisselerine uygun olarak BICO alırlar. Olumsuz davranış durumunda, ağ hissesini azaltacaktır.

Doğrulayıcı, ilgili işlemler için diğer zincirleri izler ve bunları Bikonomi zincirine kaydeder. Yürütücüler bu işlemlerin farkındadır ve uygun eylemi gerçekleştirebilir (tire işlemi veya gazsız işlem olsun).

Temsilci Seçmeleri

BICO belirteç sahipleri, ağın korunmasına yardımcı olmak için jetonlarını riske girer. BICO sahiplikleriyle orantılı olarak BICO alırlar.

Likidite Sağlayıcıları

Protokol, desteklenen tüm zincirlerde çok çeşitli madeni paralarda aktif likidite gerektirecektir. Bu likidite, LP’ler tarafından protokolün çeşitli zincirlerdeki likidite havuzlarına çeşitli kripto varlıklar şeklinde sağlanmaktadır.

Bir kullanıcı likidite havuzlarını kullandığında, küçük bir ücret toplanır ve likidite sağlayıcılarına dağıtilir. Bu ücrete ek olarak, belirli bir Likidite Havuzuna orantılı katkılarına uygun olarak BICO alacaklardır.

Yönetim

BICO sahipleri, Biconomy protokolünü ve tüm Ağı etkileyen seçimleri önerme ve oylama yeteneğine sahiptir. Ağ kodundaki değişiklikler, yeni hizmetlerin dahil edilmesi veya hazine nakitlerinin dağıtılmasını etkileyen kararlar bu tür kararlara örnektir.

Herhangi bir BICO sahibi, değerlendirilmek üzere Biconomy topluluğuna bir öneri gönderebilir. Bu, Biconomy’nin toplum liderliğinde büyüme ve kendi kendine yeterlilik için çabalarken merkeziyetsizliği artırma hedeflerinin önemli bir bileşenidir.

Takım