Skip to main content
Kripto Haberleri

Bilgisayar Keyfi: Lee Mullican, dijital sanat öncüsü

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Lee Mullican malikanesiyle işbirliği içinde Vinciane Jones (Verisart) tarafından konuk mesaj


1980’lerin ortalarında, Amerikalı ressam Lee Mullican, öncü dijital çalışmalarıyla sanat ve teknolojiyi bir adım daha yakınlaştırdı. Sanatçı için fiziksel ve dijital çalışma arasındaki paralellikler belirgindi, “Bilgisayarın neden benim için olduğunu düşündüğümü inceledim. Resimlerimde bile her zaman desen, çizgi ve renkle çalışırdım. Sanat yaptığımdan beri yerleşik bir bilgisayarım var.”  

Lee Mullican, Kişi, 1988, Lee Mullican ve Marc Selwyn Güzel Sanatlar Mülkü’nün izniyle

Son on yılda, teknoloji bir araç olmaktan bir ortama dönüştü ve sonunda resmin kendisi haline geldi. Günümüzde dijital sanatın neden sanat olması gerektiğini artık haklı çıkarmaya ihtiyacı yok. Sanatçılar teknolojinin olanaklarını tanır ve koleksiyoncular sanatın temelini destekleyen ustalığı ve kavramsal düşünceyi anlarlar. Dijital resimler ve dijital fotoğraf manipülasyonundan yapay zekaya, yaratıcı algoritmalara ve 3D modellemeye kadar dijital sanat alanı her zamankinden daha büyük. Sanatçının yazdığı kod çizgilerinin görüntüyü yarattığı, üretken sanatın patlayıcı büyümesinin gösterdiği gibi, kodun eser olduğu bir dünyadayız. NFT sanat pazarının 2020’de 20 milyon dolardan 2021’de 2 milyar dolara kadar olan patlayıcı büyümesi, dijital sanatla yaygın etkileşim için bir katalizör oldu. 

Günümüzde dijital sanatın sınırsız yaratıcılığı, ilk adımı atmaya cesaret eden sanatçılar tarafından mümkün oldu. Teknolojinin işlevsel yönlerinin ötesini gören ve sanat yaratmak için onu kullanan sanatçılar. 60’lı, 70’li ve 80’li yıllara ait sanatçılar, bırakın genel halkı, dijital sanatın sanat dünyası tarafından daha kabul bile edilemeden gelecek olabileceğine inanarak yolu açtılar. 

Lee Mullican, UCLA, 1987, Marc Selwyn Güzel Sanatlar’ın izniyle, Fotoğraf Basil Langton

Lee Mullican (1919-1998) bu öncü sanatçılardan biriydi. Öncelikle bir ressam olan Mullican, zamanın gelişen dijital teknolojilerinin sunduğu olanakları benimsedi. Mullican, 67 yaşında UCLA’nın Sanatta Teknoloji Programı ile çalışmaya başladı ve imza resim tarzının dijital aleme nasıl çevrilebileceğini araştırmaya başladı. Ortaya çıkan çalışmalar ekranda titreşiyor gibi görünüyor. Tekrarlayan desenlerle birlikte zengin, mücevherli renklerin ve koyu arka planların etkileşimi bizi tekrar bakmaya ve bakmaya teşvik ediyor. Yaradıklarından 30 yıl sonra, hala büyüleme gücüne sahipler.

Lee Mullican ve NFTs

Bugün, mullican’ın dijital çalışmaları NFT olarak sunulduğundan, dünya ilk kez dijital sanat tarihinin bir parçasına sahip olma fırsatına sahip. Lee Mullican ve Marc Selwyn Güzel Sanatlar Malikanesi ile özel bir ortaklık içinde olan Verisart, sanatçı tarafından 15 NFT sunmaktan mutluluk duyuyor. Tüm çalışmalar, bağımsız bir NFT minting ve blockchain sertifikasyon platformu olan Verisart’ta basılan sertifikalı NFT’lerdir. Müzayede 20 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Lee Mullican stüdyosunda, 1965 civarı, Marc Selwyn Güzel Sanatlar ve Lee Mullican’ın mülkü

Öncü Bir Sanatçı

Lee Mullican’ın 60 yıllık kariyeri boyunca sanatçı deney yapmaktan, keşfetmekten ve sınırları zorlamaktan asla korkmadı. Realist estetik hala baskınken soyutlama ile ilgileniyordu, Sürrealizmin farklı bir damarını icat etti ve dijital teknolojiyi benimsedi.& nbsp;

Lee Mullican kişisel sergide, Museo Nacional de Bellas Artes, Santiago Şili, 1968, Marc Selwyn Güzel Sanatlar ve Lee Mullican’ın mülkü

Bir ressam olarak Mullican, bir palet bıçağının tuvale ritmik ve tekrarlayan bir baskısı olan “çizgi” adını verdiği kendi meditasyon sürecini geliştirdi. Tarzını geliştirdikten kısa bir süre sonra Mullican, Wolfgang Paalen ve Gordon Onslow Ford ile bir kolektif oluşturdu. Gruplarına Yunanca “mümkün” kelimesinin adını ‘DYN’ koydular. 

DYN bilinçaltını, mistisizmi, otomatizmi ve mullican’ın dijital kreasyonları da dahil olmak üzere eserleri boyunca yankılanan temaları, antik kültürlerin etkilerini araştırdı. Mullican grup hakkında “Meditasyonun bir yolu olarak sanatla uğraşıyorduk.” dedi. Bu kelimeler onun dijital çalışmaları için de geçerlidir, dönen piksellere yeterince uzun bakar ve deneyim meditasyon haline gelir.

Comp Joy Oyunu, 1987Lee Mullican ve Marc Selwyn Güzel Sanatlar’ın izniyle

Gelişen Teknolojileri Benimsemek

Mullican dijital görüntüleme teknolojisiyle çalışmaya başladığında, renk entegrasyonu IBM’in 16 renkli bir şema (dört bit) sunması sayesinde yeni piyasaya sekonmuştu – her biri kırmızı, yeşil, mavi ve yoğunluk) ile Renkli Grafik Bağdaştırıcısı (CGA) ve ilk IBM PC için 1981 ve daha sonra 1984 yılında Geliştirilmiş Grafik Bağdaştırıcısı (EGA) ile geliştirilmiştir. 

Lee Mullican, UCLA, 1987, Marc Selwyn Güzel Sanatlar’ın izniyle, Fotoğraf Basil Langton

Mullican, truevision Advanced Raster Graphics Adapter (TARGA) ile donatılmış ibm 5170’te çalışmalarını oluşturdu ve bir bilgisayarda boyama ve çizim denemeleri yapmak için bir Summagraphics Summasketch kalemi kullandı. Sanatçı, bir bilgisayarda çalışmanın sunduğu olanaklardan heyecan duyuyordu, “Bir desenle süpürme hareketleriyle resim yapabildiğinizi, bir anda veya birkaç hafta veya yıl içinde daha fazla değişiklik için geri getirilebilecek şekilde tedavi edilebilen veya silinebilecek veya değiştirilebilen veya bir diskte tutulabilecek binlerce nokta ve renk lekesi atabildiğinizi hayal edin.” Artık bu tür yetenekleri hafife almamız, teknolojik ilerlemenin ortaya çıkaracağı yaratıcı olasılıkları vurgulamaktadır.& nbsp;

Mullican, bilgisayar programlarının ürettiği aksaklıkları benimseyen birçok çağdaş dijital sanatçı gibi, dijital sanatta var olan öngörülemez unsuru tanıdı, “Bir düşüncenin ötesinde, bilgisayarın sert çizgili, analitik ve öngörülebilir olduğunu, gerçekten de otomatikle beslenen, tesadüfen etkinleştirilen ve kazayla, yeni görüntü oluşturma yollarının keşfedildiği bir ortam olduğunu gördüm.”  

Lee Mullican, Havuz, 1987, Lee Mullican ve Marc Selwyn’in izniyle

Toplamda, Mullican olarak kaydedilen 300’den fazla resim oluşturdu. TGA ve . DISKETLERDE SAKLANAN PCX dosyaları. TARGA tarafından oluşturulan dosyalar VISTA panoları için yerel formattı, IBM uyumlu pc’ler için Highcolor/TrueColor ekranını destekleyen ilk grafik kartlarıydı, yani günümüzde bilgisayarlar hala resmin yerel dosya biçimini destekliyor. Orijinal TGA çalışmaları, NFT’nin Verisart blockchain Orijinallik Sertifikası’nda yer alan açılabilir içerik aracılığıyla NFT koleksiyoncularının kullanımına sunulacaktır.

Lee Mullican, Ark, 1987, Lee Mullican ve Marc Selwyn’in izniyle

Analog ve Dijital toplantı

Lee Mullican’ın dijital çalışmaları, 1966-1985 yılları arasında tuval resimlerinin yanı sıra duvarlara yansıtılacak. Bilgisayar Neşesi, Marc Selwyn Güzel Sanatlar Galerisi tarafından düzenlenen bir sergi.  Mullican’ın fiziksel ve dijital çalışmaları arasındaki diyaloğu vurgulayan sergi, izleyicilere eserleri yan yana görme fırsatı sunuyor. 

Lee Mullican, Yaratılış Oyunu, 1987, Lee Mullican ve Marc Selwyn’in izniyle

Mullican’ın eserleri Modern Sanat Müzesi, San Francisco Sanat Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi, Çağdaş Sanat Müzesi, Los Angeles ve Los Angeles County Sanat Müzesi’nin kalıcı koleksiyonlarında bulunabilir.

Lee Mullican stüdyosunda, Mark Selwyn Güzel Sanatlar ve Lee Mullican Estate’in izniyle

Lee Mullican’ın dijital ortama olan yeniliğinin ve coşkusunun devamı olarak oluşturulan bu NFT koleksiyonu, sanatçının deneysel çalışmalarına daha geniş bir kitle getirecek ve koleksiyonerlere sanat ve teknolojiyi birbirine yaklaştıran görüntülere sahip olma fırsatı sunacak. 

OpenSea’de teklif verme 4 Aralık 4 &#8211’de sona eriyor; Koleksiyonu keşfedin.& nbsp;
Sanatçı ve eserleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Verisart Discord’a katılın.


The post Computer Joy: Lee Mullican, dijital sanat öncüsü ilk olarak OpenSea Blog’da göründü.