Skip to main content
Kripto Haberleri

Bilmediğiniz Bitcoinlerin 5 Değeri

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Çoğu insan Bitcoin terimini duymuştur, ancak gerçekte ne olduğu hakkında net bir fikre sahip değildir. Basitçe tanımlanan Bitcoin, çevrimiçi kullanıcılara Bitcoin olarak bilinen dijital değişim birimi aracılığıyla işlem yapma olanağı sağlamak için tasarlanmış merkezi olmayan, eşler arası, dijital para birimi sistemidir. Başka bir deyişle, sanal bir para birimidir.

Bitcoin sistemi 2009 yılında açıklanmayan bir programcı tarafından oluşturulmuştur. O zamandan beri Bitcoin, ABD doları, Euro ve altın ve gümüş gibi emtia para birimlerine alternatif olarak tartışmaların yanı sıra büyük ilgi gördü.

Bitcoin’de işlemleri gerçekleştirmek ve ödemeleri işlemek için paylaşılan bir program tarafından bağlanan özel bir bilgisayar ağı kullanılır. Bitcoin’lerin oluşturulması giderek daha karmaşık matematiksel algoritmalara dayanmaktadır ve satın alımı standart ulusal para birimleri ile yapılır. Bitcoin kullanıcıları akıllı telefonları veya bilgisayarlarıyla paralarına erişebilirler.

Yeni ve büyüyen bir sanal para birimi olan Bitcoin’in geleneksel hükümet düz para birimlerine göre belirli avantajları vardır. İşte Bitcoin kullanırken yararlanacağınız 5 avantaj

1) Vergilendirme Yok

Dolar, euro veya başka bir devlet sabit para birimi üzerinden alışveriş yaptığınızda, vergi olarak hükümete ek bir miktar para ödemeniz gerekir. Satın alinabilir her maddenin kendi belirlenmiş vergi oranı vardır. Ancak, Bitcoin üzerinden bir satın alma işlemi yaparken, satış vergileri satın alma işleminize eklenmez. Bu, vergi kaçırmanın yasal bir şekli olarak kabul edilir ve Bitcoin kullanıcısı olmanın en büyük avantajlarından biridir.

Sıfır vergi oranları ile Bitcoin, özellikle yabancı bir ülkeye özel lüks ürünler satın alırken kullanışlı olabilir. Bu tür kalemler, çoğu zaman hükümet tarafından yoğun bir şekilde vergilendiriliyor.

2) Esnek Online Ödemeler

Bitcoin çevrimiçi bir ödeme sistemidir ve diğer tüm sistem gibi, Bitcoin kullanıcıları da dünyanın internet bağlantısı olan herhangi bir köşesinden madeni paralarını ödeme lüksüne sahiptir. Bu, işinizi yapmak için belirli bir bankaya veya mağazaya seyahat etmenin acısını çekmek yerine yatağınızda uzanıp bozuk para satın alabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca, Bitcoin üzerinden yapılan bir çevrimiçi ödeme, kişisel bilgilerinizle ilgili ayrıntıları doldurmanızı gerektirmez. Bu nedenle, Bitcoin işlemleri Bitcoin işlemleri ABD Bankası hesapları ve kredi kartları aracılığıyla gerçekleştirilenlerden çok daha basittir.

3) Minimum İşlem Ücretleri

Ücretler ve değişim maliyetleri, standart havalelerin ve uluslararası satın alımların bir parçasıdır. Bitcoin herhangi bir aracı kurum veya devlet kurumu tarafından izlenmez veya yönetilmez. Bu nedenle, işlem maliyetleri, geleneksel para birimleri üzerinden yapılan uluslararası işlemlerin aksine çok düşük tutulmaktadır.

Buna ek olarak, Bitcoin’deki işlemlerin zaman alıcı olduğu bilinmemektedir, çünkü tipik yetkilendirme gereksinimlerinin ve bekleme sürelerinin komplikasyonlarını içermez.

4) Gizli Kullanıcı Kimliği

Tüm Bitcoin işlemleri ayrıktır veya başka bir deyişle Bitcoin size Kullanıcı anonimliği seçeneği sunar. Bitcoin’ler, işlemlerinizin asla size geri izlenemeyeceği ve bu satın alımların asla kişisel kimliğinizle bağlantılı olmadığı anlamında yalnızca nakit satın alımlara benzer. Nitekim kullanıcı alımları için oluşturulan Bitcoin adresi iki farklı işlem için asla aynı değildir.

İsterseniz, Bitcoin işlemlerinizi gönüllü olarak açıklama ve yayınlama seçeneğiniz vardır, ancak çoğu durumda kullanıcılar kimliklerini gizli tutar.

5) Dışarıdan müdahale yok

Bitcoin’in en büyük avantajlarından biri üçüncü taraf kesintilerini ortadan kaldırmasıdır. Bu, hükümetlerin, bankaların ve diğer finansal aracıların kullanıcı işlemlerini kesintiye uğratmak veya bir Bitcoin hesabını dondurmak için hiçbir yetkisi olmadığı anlamına gelir. Daha önce de belirtildiği gibi, Bitcoin kesinlikle eşler arası bir sisteme dayanmaktadır. Bu nedenle, Bitcoin kullanıcıları Bitcoin’lerle alışveriş yaparken geleneksel ulusal para birimlerini kullandıklarından daha fazla özgürlüğe sahiptir.

Bitcoin gibi dijital para birimleri nispeten yenidir ve henüz büyük testlerden geçmemiştir. Sonuç olarak, birçok kişi Bitcoin kullanımında belirli riskler olduğunu düşünüyor. Bitcoin’in potansiyel dezavantajlarından bağımsız olarak, yararlarının çok uzak olmayan bir gelecekte geleneksel para birimlerine meydan okumak için meşru bir rakip haline getirecek kadar güçlü olduğu açıktır.