Skip to main content
Kripto Haberleri

Bilmeniz Gereken 10 Kripto Para Terimi

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Blockchain Nedir?

Her kripto para işlemi, blok zinciri olarak bilinen sanal bir deftere işlenir, doğrulanır ve kaydedilir. Birisi kripto para birimini kullanarak satın aldığında veya sattığında, bu sanal deftere başka bir giriş yapılır.

Blok zincirini bir trenden gelen bir dizi vagon olarak düşünün. Bir kripto para birimi işlemi yapıldığında, trene başka bir yük vagonu eklenir.

Blok zinciri merkezi olmayan bir yapıya sahiptir. Bu, tek bir makinede veya hatta bir ağda depolanmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, blok zinciri, internet sayesinde erişilebilen dünyanın her yerindeki bilgisayarlarda bulunur.

İnsanlar ve şirketler, merkezi olmayan bir eşler arası ağ üzerinde kendi bilgisayarlarının işlem gücünü kullanarak blok zincirine eklenen her işlemin doğrulanmasına yardımcı olur. Her işlem zaman damgalıdır, ayrı ayrı şifrelenir ve geri alınamaz veya değiştirilemez. Evet, doğru okudunuz – kripto işlemleri geri alınamaz.

Fiat Nedir?

Ne düşündüğünüzü biliyorum: “Fiat’ın araba olduğunu sanıyordum.” Kripto diyarında değil. Fiat parası, devlet tarafından verilen para birimidir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeyseniz, bu ABD doları anlamına gelir.

Kripto para ise sanal paradır.

Kripto para birimleri, hükümetler veya geleneksel para birimiyle kullanılan herhangi bir standart tarafından desteklenmez. Her “belirteç”, sahip olduğunuz miktarı temsil eder.

Her bir jetonun değeri, mevcut piyasa değerine göre değişir. Bir gün kalkar; ertesi gün aşağı. Kripto para birimi ile fiyat dalgalanmaları çok daha hızlı gerçekleşebilir ve hem olumlu hem de olumsuz olmak üzere daha aşırı olabilir.

Altcoin Nedir?

İşte hatırlaması kolay bir tane. Altcoin, Bitcoin olmayan herhangi bir dijital para birimidir. Binlerce kripto para birimi var ve her zaman yenileri ekleniyor.

Bu yazının yazıldığı sırada, bunlar en yüksek piyasa değerine sahip beş para birimidir. (Bu, dolaşımdaki arzın toplam piyasa değeridir.) Kripto çok hızlı hareket ettiğinden, bu liste siz okuduğunuz sırada çoktan değişmiş olabilir.

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Binance Coin
  • Tether
  • Solana

Exchange Nedir?

Kripto para birimi satın almak için bir borsa ile başlamanız gerekir. Bir kripto aracı gibi bir takas düşünün. Fiat’ınızı kripto ile değiştirmenize veya kriptoyu fiat’a çevirmenize izin veren çevrimiçi bir hizmettir.

Geleneksel yatırıma aşina iseniz, bir kripto borsası aracılık işlevi görür. Banka havalesi, havale, banka kartı ve diğer standart para yatırma yöntemleriyle para yatırabilirsiniz. Çoğu işlem için ücret ödemeyi bekleyebilirsiniz.

Wallet Nedir?

Temel olarak, bir kripto para cüzdanı, dijital para biriminizi saklamanıza ve almanıza izin veren bir uygulama veya fiziksel depolama cihazıdır. Cüzdanlar birden fazla kripto para birimi tutabilir, bu nedenle örneğin yalnızca Bitcoin ile sınırlı değilsiniz.

İster bir uygulama ister fiziksel bir cüzdan kullanın, para biriminin kendisinin orada saklanmadığını unutmamak önemlidir. Bunun yerine cüzdanlar, para biriminizin konumunu blok zincirinde saklar.

Cüzdanlar iki ana kategoriye ayrılır: Sıcak ve soğuk. Sıcak cüzdan, tanımı gereği internete bağlıdır. Kripto paranızı saklamanın en güvenli yolu, internete bağlı olmayan soğuk bir cüzdan kullanmaktır.

Fiziksel cüzdanlar farklı türlerde gelir, ancak genellikle daha sonra kullanmak üzere kripto para biriminizi doğrudan depolayan özel olarak tasarlanmış USB sürücülerdir. Fiziksel cüzdanlar size bilgisayar korsanlarından en fazla korumayı sağlar.

İki popüler soğuk cüzdan, Ledger Nano X ve Trezor Model One’dır. İkisinden Ledger Nano X’i tercih ediyorum çünkü 23 farklı kripto para birimini destekliyor ve ek özelliklere sahip.

Mining Nedir?

Madenciliğin yarattığı Bitcoin ile ilgili bu terimi muhtemelen duymuşsunuzdur. Bilgisayarlar, karmaşık matematik problemlerini çözerek madeni para çıkarır. Bilgisayar ne kadar güçlüyse, o kadar hızlı “düşünebilir”.

Şimdi, eğer bilgisayarınız sorunu çözen en hızlı bilgisayarsa, tombala – madenciliği yaptığınız kripto para biriminden bir birim kazanırsınız.

Sonsuz arza sahip birkaç kripto para birimi olsa da, çoğunun bir limiti vardır. Bitcoin için bu sınır 21 milyondur. Son madeni para 2140 veya daha erken bir tarihte çıkarılacaktır.

DeFi Nedir?

İşte basit bir tane daha. DeFi, merkezi olmayan finansın kısaltılmış bir versiyonudur. Bu terim, hükümet, banka veya başka bir finans kurumu gibi bir “aracı” olmadan gerçekleşen finansal işlemleri ifade eder.

NFT Nedir?

Bunları duymuşsunuzdur: Fungible olmayan jetonlar. Bu, “Bu dijital ürün türünün tek örneği ve yeri doldurulamaz” demenin süslü bir yolu. Çevrimiçi sanat eserlerinden şarkılara, viral videolara, makalelere, metin logolarına ve GIF’lere kadar hayal edebileceğiniz her şey için geçerlidir.

Minting Nedir?

Minting, JPEG veya GIF gibi bir dosyanın bir blok zincirine nasıl kaydedildiğidir. Bir NFT basıldıktan sonra satılabilir veya takas edilebilir. Bir Minting’e katılıyorsanız, o eseri yaratıcısından satın alan ilk kişi sizsiniz demektir. Elinizde tutabilir, satabilir veya takas edebilirsiniz.

Basma işlemi sırasında, içerik oluşturucu gelecekteki satışlardan alacakları telif ücretlerini belirtir. Bu, iş gelecekte el değiştirirse komisyon görevi görür ve dijitalleşmek isteyen sanatçılar için büyük bir çekiliştir. İkincil bir pazarda bir NFT satarsanız, muhtemelen satıştan da pay alır.

HODL Nedir?

İşte sosyal medyada görebileceğiniz bir terim. HODL, “sevgili yaşam için bekle” anlamına gelir. Bazıları, bir Bitcoin forumunda “tut” kelimesinin yazım hatası olarak ortaya çıktığını söylüyor, ancak şimdi günlük argo.

Arkasındaki fikir basittir: Bir projenin veya para biriminin daha fazla değer kazanacağına inanıyorsanız, piyasadaki düşüşlerde bile “hodl” yapın.