Skip to main content
Kripto Haberleri

Bilmeniz Gereken Kripto Para Malpraktları Nelerdir?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto para dolandırıcılığı, Bitcoin’in öne kazandığı günden bu yana finans sektörünü sarstı ve ne yazık ki, bu tür dolandırıcılıklarda bir milyar doların üzerinde kayıp olduğu tahmin ediliyor. Aynı zamanda, her yıl milyonlarca insan bu tür dolandırıcılıklara karşı kaybediliyor. Bu tür dolandırıcılıklara av olmamanızı bekliyoruz ve bu nedenle, var olan birçok kripto dolandırıcılığı hakkında bilgi edinmenize yardımcı olacak bu makaleyi size öne çıkarıyoruz.

Bunlar Kripto Para Dolandırıcılığı Türleridir –

Hediye dolandırıcılığı

Birinin önce kendi paranızı göndermenizi gerektirecek meşru bir hediyeye sahip olması inanılmaz derecede olası değildir. Sosyal medyada, bu tür kısa mesaj çeşitlerine karşı dikkatli olmanız gerekir. Bir bireyin bildiği ve gerçekten sevdiği türlerle aynı görünebilecek hesaplardan türetilebilirler, ancak bu hilenin bir bölümü olacaktır. Bahsedilen hesaplara özel cömertlikleri için teşekkür eden birçok yanıta gelince – bunlar sadece sahte şirket hesapları veya hediye dolandırıcılığına dahil edilmiş botlar.

Sahte mobil uygulamalar

Müşteri kötü amaçlı bir uygulama yükledikten sonra, her şey muhtemelen amaçlandığı gibi çalışıyor gibi görünebilir. Öte yandan, bu programlar özellikle kripto para birimlerinizi çalmak için yapılır. Kripto odasında, müşterilerin geliştiricileri büyük bir kripto şirketi gibi numara yapan kötü amaçlı uygulamaları indirdiği birçok durum vardı.

Böyle bir senaryoda, kullanıcıya genellikle cüzdanı finanse etmek veya ödeme almak için bir anlaşma sunulduğunda, aslında dolandırıcının sahip olduğu bir adrese nakit gönderirler. Kursla ilgili olarak, nakit aktarıldığında geri alma düğmesi yoktur.

Piramit ve Saadet Zinciri

Bir Saadet zincirinde, ilk kırmızı bayrak olan belirli karlara sahip bir yatırım fırsatı fark edebilirsiniz. Genellikle, bu özel şemanın portföy yönetimi hizmeti olarak gizlendiğini görürsünüz. Gerçekte, ofiste sihirli bir formül yok, elde edilen “getiriler” sadece diğer yatırımcıların parası.

Yeni bir saadet zincirinde, ilgili bireyler için biraz daha fazla çalışma gerekiyor. Tipik olarak, piramidin koordinatörü olacaktır. Bu insanların altında belirli bir seviyede çalışmak için belirli sayıda erkek ve kadını işe alacaklar ve her bir erkek ve kadın kendi insan sayısını elde edecek, vb. Sonuç olarak, katlanarak büyüyen ve yeni seviyeler yapıldıkça sonuçlanan ve piramit kılığına giren önemli bir yapıya sahip olursunuz.