Skip to main content
Kripto Haberleri

Binance, FTX’in Çöküşünden Sonra Singapur’da Sınavla Karşı Karşıya

Yazan Kasım 22nd, 2022Yorum Yazılmamış

FTX kripto borsasının çöküşü, Binance hakkındaki son soruşturma gibi, hem kripto endüstrisi içinde hem de dışında çeşitli tepkilere yol açıyor. İlk olarak, firmanın ani çöküşünden sonra, birkaç borsa yatırımcısı arasında bir iflas bulaşması patlak verdi. Artık iflas eden şirketler çoğaldı.

Bazı düzenleyiciler, FTX’in çöküşüyle ​​ilgili soruşturma başlattı. Çöken platformun operasyonlarını çevreleyen şok edici ifşaatlar artık daha fazla düzenleyici denetimin nedeni olarak hizmet ediyor. Ek olarak, bazı bekçiler araştırmalarını kendi bölgelerinde faaliyet gösteren diğer kripto borsalarını da kapsayacak şekilde genişletti.

Singapur Polis Gücü Binance’i Soruşturuyor

Yakın tarihli bir raporda, dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Singapur’da yeni bir soruşturmayla karşı karşıya. Soruşturmayı Singapur Polis Gücünün mali suç soruşturma birimi yürütür.

Binance, FTX'in Çöküşünden Sonra Singapur'da Sınavla Karşı Karşıya

Daha önce bazı kişiler, Binance’in Singapur’da gördüğü muameleyle ilgili şüphelerini dile getirmişti. Ülkenin FTX’e kıyasla Binance’e ayrıcalıklı muamele sunduğuna inanıyorlar.

FTX’in çöküşü, Binance ile yaşanan bir dramla başladı. İkincisi, tüm FTX Token (FTT) varlıklarını tasfiye etme kararını açıkladı. Duyurusunun ardından FTT düşmeye başladı ve o zamandan beri bir daha toparlanamadı.

Binance Soruşturması, Yerel Ödeme Hizmetlerine İlişkin Bir Kural İhlaliyle Bağlantılı

Rapora göre, soruşturma, yerel ödeme hizmetlerine ilişkin kural ihlali iddiasıyla ilgili. Singapur Para Otoritesi, ülkenin mali düzenleyicisinin davayı Polis Gücünün suç birimine kaydırmasıyla soruşturmanın arttığını ortaya çıkardı. Polis, soruşturmayı tamamlayana kadar bekleyen tüm yorumları saklayacaklarını belirtti.

Singapur polisinin bu soruşturması, borsa ABD’de de soruşturma altında olduğu için Binance için verilen mücadeleyi artırıyor. İkincisi, Binance’in ülkedeki bazı menkul kıymetler kurallarını ihlal edip etmediğini belirlemeye çalışıyor.

Geçen yıl, borsanın Singapur bağlı kuruluşu kripto borsası olarak faaliyet gösterme başvurusunu geri çekti. Bu, Binance’in onu MAS’ın uyarı listesinin bir parçası haline getirmesinden birkaç ay sonraydı.

Bir e-posta aracılığıyla yorum yaparken, bir Binance sözcüsü borsanın Singapur yasalarına sıkı sıkıya uyduğunu doğruladı. Ayrıca sözcü, borsanın gizli rolleri nedeniyle soruşturma hakkında yorum yapmayacağını kaydetti.

Çöken FTX borsasının birkaç yatırımcı girişimi, platformda büyük kayıplar açıkladı. Birçoğu maruz kalma miktarını ve bunu yazma olasılığını belirtirken, bazıları sessiz kalıyor.

Binance, FTX'in Çöküşünden Sonra Singapur'da Sınavla Karşı Karşıya
Grafikte Kripto Piyasası Yükseliyor | Kaynak: TradingView.com’da Kripto Toplam Piyasa Değeri

FTX bulaşmasından etkilenen bazı şirketler arasında Galaxy Digital, Genesis, Sequoia Capital, BlockFi ve Galois Capital yer alıyor. Üstelik Kripto uzmanları trenin daha da uzayacağına inanıyor.

Featured image from Pixabay, chart from TradingView.com