Skip to main content
Kripto Haberleri

Binance Ulusal Bankası ortak raporuna göre Kazakistan’ın dijital para birimi pilot aşamasında

Yazan Şubat 3rd, 2023Yorum Yazılmamış


Banka ve Binance tarafından 3 Şubat’ta ortaklaşa yayınlanan bir rapora göre, Kazakistan Ulusal Bankası (NBK) bir dijital tenge pilot projesi başlattı. Rapor, dijital varlık düzenlemesine, dijital varlık endüstrisine ve merkezi olmayan finansa yönelik küresel yaklaşımları inceledi. (DeFi) Orta Asya’da ve özellikle Bağımsız Devletler Topluluğu’nda.

NBK Başkan Yardımcısı Berik Sholpankupov, raporun girişinde, bankanın finansal katılımı artırabilecek ve uluslararası ticareti destekleyebilecek bir “Geleneksel Finans ve DeFi arasında işbirliği” vizyonu hakkında yazdı. Ekledi:

“Kazakistan’da ayrıca, CBDC – Digital Tenge’imizin kripto dünyası ile geleneksel fiat ödeme altyapısı arasında nasıl köprü kurabileceğini keşfetmek için pratik bir Ar-Ge projesi başlattık.”

Sholpankupov’un açıklaması, NBK’nın resmi yol haritasında belirtilen planlara zamanında uyduğunu doğruladı. Kazakistan dijital tenge projesini 2020’de duyurdu. Projenin 2025’in sonuna kadar devam etmesi planlanıyor. Raporda ayrıca şunlar belirtildi:

“Bir Dijital Tenge CDBC girişimi […] Halihazırda kontrollü ortamı, gerçek tüketicileri ve tüccarları kullanan bir pilot aşamadadır. Şu anda BNB Chain ve NBK, CBDC entegrasyonunu test ediyor. [BNB] geleneksel bankacılık ve kripto ekosistemi arasındaki boşluğu daha da fazla kapatmak için halka açık merkezi olmayan blok zinciri.

Kazakistan’ın Astana Finansal Hizmetler Otoritesi (AFSA), Ekim 2022’de Binance’e bir dijital varlık platformunu yönetmesi ve saklama hizmetleri sağlaması için kalıcı bir lisans verdi. Aynı ayın ilerleyen saatlerinde NBK, 2022’de CBDC’sini Binance BNB zincirine entegre edeceğini söyledi.

İlgili: Binance, mali suçlarla mücadele için Kazakistan ile Mutabakat Zaptı imzaladı

ASFA, 27 Ocak’ta, Astana Uluslararası Finans Merkezi’nin 2018’de geliştirilen Dijital Varlık Ticaret Tesisi (DATF) düzenleyici çerçevesinin eksikliklerini inceleyen bir danışma belgesi yayınladı. Bu rapor, ek risk azaltma önlemleri ve düzenleyici çerçevede olası değişiklikler öneriyordu. . Kazakistan, dünyanın en büyük Bitcoin (BTC) madencilerinden biridir.