Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin analistleri, 20 bin doların altındaki BTC fiyatının neden bir ‘ayı tuzağı’ olabileceğine dair üç neden veriyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Bitcoin (BTC), üç ayın en düşük seviyesine düştükten bir gün sonra, 20 Eylül’de 19.000 doların üzerinde toparlandı.

Bitcoin 20 bin doların altına düştükten sonra mücadele ediyor

Günlük grafikte BTC fiyatı 18.255 dolardan 19.650 dolara yükseldi. Bu %7,5’lik fiyat artışı, borsada tanık olunan benzer toparlanma hareketlerini yansıtıyor ve yatırımcıların Federal Rezerv’in 20-21 Eylül’de beklediği bir başka önemli oran artışıyla uzlaşmaya vardığını gösteriyor.

ACWI ve Nasdaq karşısında BTC/USD günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Bununla birlikte, Bitcoin’in geri tepmesinin uzun ömürlülüğü konusunda görüşler farklıdır. Bağımsız piyasa analisti Jonny Moe, BTC’nin devam eden fiyat hareketinin bu yılın başındaki yatay konsolidasyon hareketlerine benzer olduğunu vurguladı.

Başka bir deyişle, Bitcoin’in mevcut fiyatının 20.000 dolar civarında toparlanması uzun vadeli bir boğa durumu oluşturmuyor.

Cointelegraph’ın eski Fox News yöneticisi ve kanaat editörü Rudy Takala da küresel olarak kötüleşen ekonomik koşullar nedeniyle kripto yatırımcılarını daha fazla “karanlık zamanlara” hazırlanmaları konusunda uyarıyor.

Öte yandan, bazı analistler Bitcoin’in önümüzdeki zamanlarda güçlü bir yükseliş eğilimine baktığına inanıyor. Üç iyimser piyasa görünümüne daha yakından bakalım.

Bitcoin “yükseliş çekici” yazdırıyor

Takma adlı analist Trader Tardigrade’e göre, Bitcoin’in 20 Eylül mum çubuğu, aşağı yönlü momentumun zayıfladığını gösteren bir yükseliş çekici.

Varlık açılış değerinden önemli ölçüde düştüğünde ancak aynı seviyeye yakın bir seviyeye geri döndüğünde bir boğa çekiç şamdanı oluşur. Tüccarlar, önceki piyasa diplerinin geçmişi göz önüne alındığında, çekici, düşüş eğiliminin bir işareti olarak görüyorlar.

Tüccar Tardigrade, aynı teoriyi Bitcoin’in 20 Eylül’deki toparlanma hamlesine uygulayarak, yükseliş çekicinin tersine dönebileceğini belirtti.

Pi-Döngüsü alt

Bitcoin’in keskin bir şekilde toparlanacağını öngören bir başka teknik sinyal de Pi-Cycle dip noktasıdır.

Spesifik olarak, açık kaynaklı gösterge iki uzun vadeli basit hareketli ortalamayı (SMA) izler: 471 günlük SMA ve 150 günlük EMA. Tarih, 150 günlük SMA 471 günlük SMA’nın altına düştüğünde Bitcoin fiyatının piyasa döngüsü için dibe vurduğunu gösteriyor.

Bu arada, 150 günlük SMA’nın 471 günlük SMA’nın üzerinde kapanmasına kadar geçen günlerde ve sonrasında fiyat güçlü bir yükseliş tersine dönüyor. Sahte analist, Titan of Crypto, vurgulanmış Bitcoin’in 2023 yılına kadar 150-471 SMA yükseliş geçişi izlediğini söyledi.

Pi-Cycle Bottom’ı içeren BTC/USD haftalık fiyat tablosu. Kaynak: TradingView/Titan of Crypto

“1. çaprazlama Temmuz’da meydana geldi” diye ekledi:

“2. çaprazlama henüz gerçekleşmedi. Geri dönüş düşündüğümüzden daha yakın olabilir.”

Wyckoff Döngüsü

Yatırım stratejisi firması XOR Strategy’nin CEO’su Aurelien Ohayon, tahmin eder Bitcoin, BTC fiyatının popüler Wyckoff Döngüsü modelini takip ettiğini savunarak 2023’ün başlarında 45.000 dolara ulaşacak.

İlgili: ‘FED balyozu’ BTC ve ETH fiyatlarını daha da düşürecek – Bloomberg analisti

Bir Wyckoff Döngüsünün dört aşaması vardır: biriktirme, işaretleme, dağıtım ve indirim. İndirim aşamasından sonra döngü, Ohayon’un işaret ettiği gibi, Bitcoin’in devam eden fiyat toparlanmasında olduğu gibi, birikim aşamasıyla tekrarlanır.

Wyckoff Döngüsü aşamalarında gösterilen BTC/USD. Kaynak: XorStrategy.com

Analist, “Bitcoin, Wyckoff Döngüsünün Son Yükseliş Aşamasına giriyor” diye bitiriyor.

Burada ifade edilen görüşler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph.com’un görüşlerini yansıtmayabilir. Her yatırım ve ticaret hamlesi risk içerir, karar verirken kendi araştırmanızı yapmalısınız.