Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin, ayı piyasasına rağmen hala BitPay’deki toplam ödemelere hükmediyor

Yazan Eylül 20th, 2022Yorum Yazılmamış

Kripto para ayı piyasası, insanların kripto ile ödeme şeklini etkiledi, ancak BitPay verilerine göre Bitcoin (BTC), büyük oynaklığa rağmen önemli bir ödeme aracı olmaya devam ediyor.

Bitcoin ödemelerinin toplam BitPay işlemlerindeki payı, devam eden kripto para kışının ortasında küçülüyor, ancak yine de platformdaki ödemeler için en popüler kripto para birimi.

BitPay’in pazarlama başkan yardımcısı Merrick Theobald Cointelegraph’a verdiği demeçte, BitPay’deki Bitcoin tabanlı ödemelerin satış hacimlerinin geçen yıl %87’yi oluşturduğunu ve 2022’nin ilk çeyreğinde ayı piyasasının ortasında %52’ye düştüğünü söyledi. İşlem sayısının aksine, BitPay’deki Bitcoin satış hacimleri, Bitcoin’de işlenen kripto ödemelerinin toplam değeri ile ilişkilendirilir.

Theobald, kripto fiyat dalgalanmalarından bağımsız olarak stablecoin satışlarının devam etmesi nedeniyle BitPay’in ağırlıklı olarak stabil olmayan para alımları arasında bir satış hacmi etkisi gözlemlediğini belirtti.

Theobald, 2021’de 58.000 civarında olan aylık işlemlerin 2022’de 67.000’e çıkmasıyla birlikte genel BitPay işlemlerinin pazardaki düşüşe rağmen sabit kaldığını vurguladı.

BitPay’deki kripto satış hacimleri ve işlemleri. Kaynak: BitPay

Satış hacimlerine paralel olarak, Bitcoin ödeme işlemlerinin miktarı da bu yıl önemli ölçüde düştü. BitPay’den alınan verilere göre, BTC işlem payı Mart ayındaki %57’den Temmuz’da %48’e düştü.

Öte yandan, LTC işlemleri Mart ayında %14’ten Temmuz’da %22’ye yükseldiğinden, BitPay kullanıcıları Litecoin (LTC) gibi diğer kripto para birimlerinde giderek daha fazla ödeme yapıyor.

Kripto ödemelerinde Bitcoin hakimiyeti. Kaynak: BitPay

Ayı piyasasının ortasında Bitcoin ödemelerinde büyük bir düşüşe rağmen, BTC hala BitPay’deki işlemler için en yaygın kullanılan kripto para birimi olmaya devam ediyor ve platformdaki tüm satışların %50’sinden fazlasını oluşturuyor. Theobald’a göre bu, Bitcoin’in ödeme aracı kullanım durumunun – orijinal olarak BTC yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından açıklanan – hala geçerli olduğuna dair bir başka kanıt. Yönetici şunları söyledi:

“İnsanlar hala BitPay’de diğer kripto para birimlerinden daha fazla BTC kullanıyor çünkü bu en eski ve en iyi bilinen kripto, en büyük piyasa değerine sahip ve yıllar içinde harika bir dijital ödeme aracı olduğunu kanıtladı.”

Theobald ayrıca bazı kullanıcıların ayı piyasasının ortasında Bitcoin ile ödeme yapmayı tercih etmiş olabileceğini çünkü bir borsada BTC satmanın ve daha sonra çevrimiçi ürün satın almak için kullanmanın daha pahalı olabileceğini öne sürdü. “BitPay, müşterilere Bitcoinlerini günlük ürünler satın almak için kullanmaları için daha doğrudan ve daha ucuz bir yol sağlıyor” diye ekledi.

İlişkili: Rusya Merkez Bankası, sınır ötesi ödemeler için kriptoyu yasallaştırmayı kabul etti: Rapor

BitPay, bireylerin ve işletmelerin kripto ile ürün ve hizmet satın almasına veya ödeme olarak kriptoyu kabul etmesine izin veren, dünyanın en büyük kripto para ödeme şirketlerinden biridir. BitPay, Newegg, Verifone ve Shop.com dahil olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda şirkete kripto ödeme hizmetleri sunmaktadır. BitPay platformu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki idari ödemeler ve bağış kampanyaları için de popülerlik kazandı.

Haber, JPMorgan’ın son altı ayda bir ödeme yöntemi olarak kripto para birimlerine olan talebin azaldığını bildirdiği sırada geldi. JPMorgan’ın küresel ödeme başkanı Takis Georgakopoulos, bankanın önemli ölçüde daha az kripto ödemesi gerçekleştirdiğini ve JPMorgan’ın şu anda bu tür ödemeler için “çok az” talep gördüğünü bildirdi.