Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Bir Kıyameti Atlatabilir mi

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin’i tanımlamak için genellikle “anti-kırılgan” veya “sansüre dayanıklı” terimini kullanırız. Ancak bu şartlar, internet kasıtlı olarak kesilirse veya korkunç, felaket bir olay meydana gelirse hala geçerli mi?

Kısa cevap mı? Evet, Bitcoin bir kıyamete kadar dayanabilir. Sadece bu değil, Bitcoin aslında gezegendeki en sağlam ağ olduğu kadar, bir tür kıyamet durumunda hayatta kalma olasılığı da en yüksek olan ağdır.

Bitcoin kullanmak için internet hizmetine mi ihtiyacınız var? Hayır. Şebekeden güç almanız gerekiyor mu? Hayır. “Şebeke dışı” Bitcoin kullanımı fikri, keşfedeceğiniz birçok farklı tavşan deliğini kapsayan bir fikirdir. Bu makale, varsayımsal bir soruyu yanıtlama ve internete veya elektrik şebekesine bağlı olmayan bitcoin göndermek için zaten farklı seçenekler olduğunu gösterme girişimidir.

Bitcoin kıyamete dayanıklı paradır. Bu, çalışkan ve yenilikçi Bitcoin’cilerin elde ettiği birçok farklı kaynak, fikir ve başarının bir sonucudur.

Bu konuda ilginç bir soru, Elaine Ou’nun Blockstream CEO’su Adam Back’e “Yani, Çin yarın bizi bombalarsa ve onları geri bombalarsak ve tüm internet değişim noktaları tamamen yok edilirse, insanların merkezi olmayan teknolojilerini kullanmaları ve Bitcoin ağını yeniden inşa etmeleri düşünülebilir mi?” diye sorması üzerine ortaya atıldı.

Adam’ın yanıtı: “Bitcoin ağının şaşırtıcı bir şekilde bu olay üzerinden çalışmaya devam edeceğini düşünüyorum. Yani, karma oranı düşerdi. Ama İsviçre Alpleri’nde bir sığınakta, Yeni Zelanda’da ya da bunun gibi uzak bir yerde madencilik olduğunu varsayıyorum. Uydu ekipmanlarını kullanma potansiyeli olan çapraz bağlanmaya devam edecek cepler var.”