Skip to main content
Kripto Haberleri

‘Bitcoin’ Google Aramaları, ‘NFT’ Aramaları Zirvedeyken, Yıllık En Düşük Seviyelere Dokunuyor

Yazan Aralık 30th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin’in fiyatı, Şubat ayında olduğu yere bağlı kalsa da, perakende ilgi azalıyor gibi görünüyor. Google arama eğilimleri, yıl sona ererken kripto para birimine olan ilgiyi yıllık en düşük seviyelerde gösteriyor. Öte yandan, ‘NFT’ kelimesi Ocak ayından bu yana popülerliğinde oldukça istikrarlı bir artış gördü ve bu ay tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı.

Perakende İlgi Alanlarını Döndürme

Google Trends verilerine göre, Bitcoin’e olan ilgi, 2017’nin en yüksek seviyelerini geçmesinden kısa bir süre sonra, yılın başlarında nispeten yüksekti. Şubat ayında Tesla’nın 1,5 milyar dolar değerinde Bitcoin satın aldığını duyurmasıyla tekrar yükseldi.

Elon Musk ve şirketinin bu yıl kripto piyasası üzerinde güçlü bir etkisi oldu. Bu arada, Bitcoin aramaları da %50 piyasa çöküşünün ve Tesla’nın Bitcoin için araba satışlarını durdurmasının ardından Mayıs ayında arttı.

Milyarder, yakın zamanda, Avustralyalıların %50’sinin inandığı Bitcoin’in yaratıcısı olmadığını netleştirmek zorunda kaldı.

İkinci çeyrekten beri Bitcoin, Google’da önceki zirvelerine ulaşamadı. İlginç bir şekilde, Bitcoin Ekim ayındaki piyasa rallisinin ardından tüm zamanların en yüksek seviyesini kırdığında bile, arama ilgisi neredeyse hiç artmadı. Aralık, Bitcoin’in fiyatının sıkıcı bir şekilde üst kırk bin dolar aralığında sıkışıp kalmasıyla yılın en az faaliyetini gösterdi.

Fiyat hareketleri ve arama ilgisi tarihsel olarak ilişkilendirilmiştir, ancak Ekim ayı farklılığı Bitcoin piyasası katılımcılarında bir değişikliği temsil edebilir. O ayki bazı büyük oyuncu aktiviteleri bize bir şey gösterebilirse, o da kurumsal paranın Bitcoin’in piyasa değerinde her zamankinden daha büyük bir paya sahip olmasıdır.

Öte yandan, perakende alıcıların kripto pazarının daha küçük hacimli alanlarına giderek daha fazla ilgi gösterdiği görülüyor. Bu, memecoinlerin başarısına ve NFT’lerin ana akım bilince girmesine yansır.

Doge ve Sıkılmış Maymunlar Gösteriyi Çaldı

Bitcoin’in aksine, NFT arama ilgisi yıl boyunca arttı ve bu ay zirveye ulaştı. Bazı dijital koleksiyon ürünleri on milyonlarca dolara satıldığından, işlem hacimleri Ağustos ayında günde 500 milyon dolara kadar çıktı.

Bu arada, Bitcoin etkileyici kazanımlar elde etmesine rağmen, Dogecoin nakavt Shiba Inu’nunkiler tarafından cüce kaldılar. Memecoin Ekim ayında %800 fırlayarak Google’da önemli bir arama ilgisini kendine çekti. Hatta kripto para biriminde ilk ona girdi.

CoinMarketCap, son zamanlarda bu fenomenin daha fazla kanıtını yayınladı ve Shiba Inu’yu yılın en çok görüntülenen madeni parası olarak ortaya çıkardı. Bitcoin, sitede en çok listelenen kripto olmasına rağmen uzak bir saniyede geldi.

En son makalelerimizle güncel kalın