Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin hakimiyeti %40’ın altına düştü

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış


Bitcoin’in piyasa hakimiyeti düşmeye devam etti ve bu hafta %40’ın altına indi. TradingView’in verilerine göre, bu, Ocak 2018’deki tüm zamanların en düşük seviyesi olan %36,7’ye çok yakın.

Bitcoin (BTC) piyasa hakimiyeti, BTC’nin piyasa değeri ile toplam kripto piyasası değeri arasındaki oranı ifade eder.

2021’de hakimiyeti ilk kez düşmiyor. Mayıs ayında Cointelegraph, CoinMarketCap’e göre BTC’nin birleşik kripto varlık kapitalizasyonunun sadece% 40.3’ünü temsil ettiğini ve Eylül ayında tekrar aynı seviyeye yaklaştığını bildirdi.

Bitcoin eleştirmeni ve Europac başkanı Peter Schiff Tweeted Çarşamba günkü etkinlik hakkında, BTC’nin “ilk hamleci rekabet avantajını kaybettiğinin” göstergesi olduğunu söyledi.

TradingPlatforms tarafından Pazartesi günü yayınlanan araştırma, verilerin gelen bir “alt sezon” sinyali olabileceğini belirtti. Son yedi yılda, altcoin pazar hakimiyeti 2014’teki %21’den bu ayki %60’a üç kat arttı.

Ether’in (ETH) pazar hakimiyeti neredeyse 500 milyar dolarda % 20’nin üzerinde oturmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl, ETH’nin pazar hakimiyeti %10’dan ikiye katlandı.

Kripto analisti Altcoin Sherpa Cuma günü attığı bir tweet’te ” alt sezonun” bir yıl boyunca devam ettiğini iddia etti. BTC’nin piyasa hakimiyetini takip eden bir grafik referansı göstererek düşüş eğiliminin devam edebileceğini öne sürdüler.

Kurumsal yatırımların hakimiyet ölçüsünün altına bir zemin koymaya yardımcı olup olmayacağı görülecektir. Genesis Trading piyasa görüşleri başkanı Noelle Acheson, Cnbc’ye Salı günü verdiği röportajda, 2022 boyunca kurumsal kripto yatırım büyümesinin “güçlü işaretlerinin” hızlandığını görebileceğini söyledi.

Son 12 ay içinde kripto alanında kurumsal yatırım büyümesinin “şaşırtıcı olduğunu” söyledi.

İlgili: Kripto piyasası rallileri olarak Bitcoin hakimiyeti bir kez daha yükselişte

Ekim ayında, uluslararası bankacılık devi JPMorgan’dan analistler, o zamanki BTC rallisinin kurumsal yatırımcıların artan iştahından beslendiğini belirttiler. “Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e geri dönüyor gibi göründüğünü, belki de bunu altından daha iyi bir enflasyon hedgesi olarak gördüklerini” iddia ettiler.

Glassnode’un zincir verilerine göre, BTC’nin kısa vadeli arzı % 32 azalmış olsa da, uzun vadeli sahipler 2021 boyunca hazinelerine% 16 ekledi.