Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin İçin Çok Mu Yaşlısınız? | Kriptoda Bu Hafta – Eyl 13, 2021

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum YazılmamışKripto piyasasında milyarlar tasfiye ediliyor, El Salvador’un BTC cüzdanı düşüyor ve Bitcoin’i anlamıyorsanız çok mu yaşlısınız? Bu hikayeler ve daha fazlası bu hafta kriptoda.

Bu haftaki ani bir çöküşte Bitcoin’in fiyatı dakikalar içinde 7.000 doların üzerinde değer kaybederek sadece 2 saat öncesine göre yaklaşık 10.000 dolar daha az işlem görene kadar aşağı yönlü devam etti. 2,6 milyar dolar bir saatten kısa bir sürede tasfiye edildi ve tüm piyasa, değerlerinden çift haneli yüzde kayıpları yaşayan birçok altcoin ile kan kaybına uğradı.

Bitcoin’i bu hafta yasal ihale olarak resmen entegre ettikten sonra, El Salvador’un kullanıcıların dijital varlıklarını barındırmalarına izin veren Chivo cüzdan sistemi düştü, yani bireyler gerekli satın alımlar için para paralarına erişemediler. Aynı gün Başkan Nayib Bukele, ülkenin son dipte 400 bitcoin satın aldığını paylaştı.

Popüler kripto borsası Coinbase, kripto sahiplerinin borçlulara ödünç verdikleri varlıklara faiz kazanmalarını sağlayacak yeni Lend programı için SEC tarafından ateş altına alındı. Düzenleyici kurum, borsanın mevcut menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği göz önüne alındığında programa devam etmesi durumunda Coinbase’i dava etme niyetini ifade etti.

El Salvador’un ötesinde, hem Honduras hem de Guatemala, bir gün sakinlerin kullanması için banka tarafından verilen dijital para birimlerini serbest bırakmak amacıyla blockchain teknolojisini araştırmaya başladı. Bu arada Panama, Kongresi’nde kabul edilirse El Salvador’un oyun kitabından bir sayfa çıkararak bitcoin’i ulusal para birimi olarak yasallaştıracak bir yasa tasarısı sundu.

Ukrayna, kripto para birimini hem yasallaştıran hem de düzenleyen en son ülkedir. Ülke parlamentosu, yatırımcıları dolandırıcılık ve kötü niyetli aktörlerden korurken, daha fazla kripto faaliyetine izin vermek için tasarlanmış bir yasa tasarısı sundu. Tasarı bu hafta neredeyse oybirliğiyle kabul edildi ve ülke sınırları içindeki kripto hayranlarını dolandırıcılıktan korumak için tasarlanmış düzenlemeleri uyguluyor.

Dünyanın önde gelen bankalarından Standard Chartered, yakın tarihli bir raporda Ethereum’a ‘yapısal olarak’ 26K ila 35 bin dolar arasında bir fiyatla değer verdiğini söyledi. Kurum ayrıca ETH’nin Bitcoin’de zemin kazanmaya başlayacağına inanıyor, ancak ikincisi yaklaşık 175 bin dolar olduğunu tahmin ettiği bu döngünün zirvesine ulaştıkça.

Abd’li milyarder yatırımcı Lee Cooperman, geçtiğimiz günlerde kripto para birimini anlayamayanların çok yaşlı olabileceğini belirtti. CNBC’ye konuşan Yetkili, Bitcoin’in “çok mantıklı olmadığı” yönündeki tutumunu sürdürdü. Bununla birlikte, yaşının bunu anlamasını engelleyen faktör olabileceğini de kaydetti.

Kripto’da bu hafta da böyle oldu, haftaya görüşürüz.