Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin karnavalı sona mı eriyor?Uzmanlar uyardı: 2022’de 10.000 dolara düşecek

Yazan Aralık 24th, 2021Yorum Yazılmamış

Yıldan bugüne, Bitcoin’in fiyatı yaklaşık %70 arttı ve tüm kripto pazarının toplam değerini 2 trilyon dolara çıkardı. Bununla birlikte, son zamanlarda düzenleyici incelemenin güçlendirilmesi ve şiddetli fiyat oynaklığı, Bitcoin’in beklentilerini azalttı. Uzmanlar, Bitcoin’in düşüşe geçebileceği konusunda uyarıyor.

Bitcoin çökecek mi?

Bazı uzmanlar, Bitcoin’in önümüzdeki aylarda keskin bir şekilde düşeceği konusunda uyardı.

Kasım ayında, Bitcoin fiyatı yaklaşık 69.000 $ gibi rekor bir seviyeye yükseldi. Şu anda Bitcoin, en yüksek değerinden yaklaşık %30 daha düşük olan 50.000 doların altında. Wall Street, son zamanlardaki yüksek seviyelerden %20 veya daha fazla bir fiyat düşüşünü ayı piyasası olarak tanımlıyor. Ancak Bitcoin’in oynaklığıyla ünlü olduğunu belirtmekte fayda var.

Sussex Üniversitesi’nde finans profesörü olan Carol Alexander, Bitcoin’in 2022’de 10.000 dolara kadar düşeceğini ve son bir buçuk yılda neredeyse tüm kazanımları sileceğini tahmin ediyor.

Alexander, “Bitcoin yatırımcısı olsaydım, fiyatı gelecek yıl düşebileceği için mümkün olan en kısa sürede Bitcoin’den çıkmayı düşünürdüm” dedi. Bitcoin konusunda yetersiz olmasının nedeni, Bitcoin’in “temelde değersiz” olması ve bir “oyuncak” kadar bir yatırım olmamasıdır.

Alexander, fiyattaki keskin bir artışın ardından Bitcoin’in geçmişte olduğu gibi düşebileceği konusunda uyardı. 2018’de Bitcoin, birkaç ay önce yaklaşık 20.000 dolara tırmandıktan sonra yaklaşık 3.000 dolar düştü. Bitcoin destekçileri genellikle bu sefer durumun farklı olduğunu söylüyor çünkü giderek daha fazla kurumsal yatırımcı piyasaya giriyor.

Union Bank’ın özel bankacılık bölümünün baş sermaye stratejisti Todd Lowenstein, Bitcoin’in fiyat eğiliminin tarihteki birçok varlık balonuna benzediğini ve insanların her zaman “bu sefer farklı” düşündüğünü söyledi.

Bitcoin’e yatırım yapmanın yaygın bir nedeni, hükümetin teşvik önlemlerinin neden olduğu artan enflasyona karşı bir koruma olarak kullanılabilmesidir. Lowenstein, Fed’in şahin duruşunun çok değerli varlıkların ve Bitcoin’in gelişme ivmesini zayıflatabileceğini söyledi.

Ancak herkes Bitcoin karnavalının 2022’de biteceğine inanmıyor. Japonya’nın Bitcoin borsası Bitbank’ta kripto para piyasası analisti Yuya Hasegawa, “En büyük risk faktörü, Federal Rezerv’in niceliksel gevşemesinin çoktan inmiş olması ve bu fiyata yansımış olabilir” dedi.

İlk nokta Bitcoin ETF

Kripto para yatırımcılarının dikkat ettiği önemli bir gelişme, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2022’de ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonunu (ETF) onaylayacak olmasıdır.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bu yıl ProShares Bitcoin Stratejisi ETF’nin başlatılmasını onaylasa da, ürün kripto para biriminin kendisini değil, Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerini takip ediyor.

Bir kripto para borsası olan Luno’da kurumsal geliştirme ve küresel genişlemeden sorumlu başkan yardımcısı Vijay Ayyar şunları söyledi: “Bu yıl başlatılan Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si genellikle perakende yatırımcılara düşmanca kabul ediliyor, çünkü sözleşmeleri yenilemenin maliyeti yüksek, yaklaşık 5- %10.”

“Bitcoin spot ETF’sinin 2022’de onaylanacağına dair artan kanıtlar var, çünkü esas olarak pazar artık yeterince büyük ve olgun.”

Varlık yönetim şirketi Grayscale Investments, Bitcoin güven fonunu spot ETF’ye dönüştürmek için başvuruda bulundu. Ek olarak, onay bekleyen başka birçok Bitcoin ETF’si var.

DeFi’ye geç

Şifreleme endüstrisinin gelişmesiyle birlikte Bitcoin’in pazar payı azalırken, Ethereum gibi diğer dijital para birimleri daha önemli bir rol oynuyor. Analistler, yatırımcıların büyük kazançlar umuduyla giderek daha küçük kripto para birimlerine bakmaları nedeniyle bu durumun gelecek yıla kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Sussex Üniversitesi’nden Alexander, 2022’de izlenecek kripto para birimleri listesine Ethereum, solana, polkadot ve cardano’yu dahil etti.

Dedi ki: “Perakende yatırımcılar, özellikle düzensiz yerlerde Bitcoin ticaretinin tehlikelerini fark etmeye başladıkça, blok zinciri alanında, aslında merkezi olmayan finansta rol oynayan diğer para birimlerine yönelecekler. Önemli rol.”

Alexander, “Gelecek yıl bu zamanlarda, Bitcoin’in piyasa değerinin, akıllı sözleşme paralarının (Ethereum ve Solana gibi) toplam piyasa değerinin yarısı veya hatta daha az olmasını bekliyorum” diye ekledi.

Şifreleme platformu ICHI’nin ağ direktörü Bryan Gross, merkezi olmayan finansın (DeFi) ve merkezi olmayan özerk kuruluşların (DAO’lar) “kripto alanında en hızlı büyüyen segment olabileceğini” söyledi. DeFi’nin amacı, geleneksel finansal ürünleri aracılar olmadan yeniden yaratmaktır ve DAO, yeni bir İnternet topluluğu türü olarak kabul edilebilir.

Veriler, bu yılki DeFi anlaşmalarının toplam kilitleme hacminin ilk kez 200 milyar ABD dolarını aştığını gösteriyor.Uzmanlar, talebin 2022’de daha da artacağını tahmin ediyor.

Bununla birlikte, analistler genellikle düzenlemenin 2022’de kripto endüstrisini etkileyen önemli bir faktör haline gelmesini bekliyorlar. Bitcoin ve Ethereum’a ek olarak, düzenleyiciler stabilcoinleri ve DeFi alanlarını da incelemeye başlayacak.