Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Madencilik Oyunu Değişti

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

ASCI veya uygulamaya özel entegre devre makineleri Bitcoin madencilik pazarına geldi. İlk makine Ocak ayı sonlarında bir madencinin evine ulaştı ve raporlardan beri, gönderilen ASCI makinelerinin madencinin Bitcoin madencilik makinelerine girmelerinin yolunu bulduğuna dair raporlar geliyor.

ASCI makineleri özellikle Bitcoin madenciliği görevi için tasarlandığından, yapmak için tasarlandıkları şeyde oldukça etkili makinelerdir. Üst düzey ASCI makineleri saniyede 1 milyonun üzerinde hash oranına sahiptir. Bitcoin madenciliği yazılımı çalıştıran tipik bir CPU’nun saniyedeki hash oranı 1,5’tır.

ASCI makinelerinin sevkiyatının Bitcoin dünyasında bir oyun değiştirici olduğunu söylemeye gerek yok. CPU’lar artık Bitcoin madencilik yazılımı tarafından bile desteklenmemektedir, çünkü 24 saat çalışan bir CPU, bir havuzda madencilik yapsa bile muhtemelen birkaç yıl boyunca bir Bitcoin görmez.

Bu eğilim, pahalı donanımlarda kullanılmak üzere binlerce doları olan madencilikle ilgilenenlerin yanı sıra, erken madencilik çabalarından büyük olasılıkla büyük bir kar elde eden Bitcoin madenciliğini ilk benimseyenleri de destekliyor. Bu erken karlar, gelecekte Bitcoin üretmeye devam etmek için en son ve en büyük donanım ve teçhizat kurulumuna dönüştürülebilir.

Nispeten güçlü GPU’lar çalıştıran madenciler, ASCI gelişimi tarafından en kötü darbeyi görüyor. Bir Bitcoin bloğunu başarıyla madencilik yapmanın zorluğu, bir GPU madencisinin Bitcoin’de yıldan yıla göreceği ödemeden daha fazla elektrik maliyetini artırabilecek bir seviyeye yükseldi.

Tüm bu spekülasyonlar, Bitcoin fiyatının ileriye dönük istikrarına büyük ölçüde bağlıdır. Bitcoin mevcut 30 usd seviyesinde kalırsa yenilik ilerlemeye devam edecektir. BITCOIN’in son 2 aydır gördüğü ralliye kısmen ASCI katkıda bulundu. Bitcoin için USD kuru 10 usd’den 30 usd’ye yükseldi. Gezegenin herhangi bir yerinde bu tür bir getiri ile bir yatırım bulmak zor, bu yüzden Bitcoin’in son günlerde dikkat çekmesi doğal. Ama bu ilgi sürecek mi? Ve eğer öyleyse, genç dijital para biriminde istikrardan daha fazla inceleme ve oynaklık getirecek mi? Uzun vadede göreceli istikrar, Bitcoin’in dünya ölçeğinde uygulanabilir ve rekabetçi bir para birimi olma hedefine ulaşmak için belirlemesi gereken tek özelliktir.

Peki Bitcoin spekülatif enstrümanın mevcut etiketini aşacak mı? Cevap, insanlığın geniş yelpazesini içeren değişkenlerin karışık bir ağına sahiptir: siyaset, psikoloji, finans, korku, özgürlük, gizlilik, güvenlik… ve saire. Sonuç ne olursa olsun büyüleyici bir gösteri olacağı kesin.