Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Madencilik ve Güvenlik, Bölüm 2

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Kripto güvenliği hakkında özetleyelim ve gerekirse Bölüm1’e göz atın.

Bitcoin güvenliği önemlidir. Bitcoin’inizin veya başka bir kripto para biriminin benzersiz bir adresi, kimliği veya özel anahtarı vardır. Bu nedenle, onu güvende tutmanın öneminin farkına varmak zorundasınız. Kaybederseniz, iyileşmek zordur, bu nedenle mümkün olduğunca iyi güvence altına alma ihtiyacı.

Güvenliğin çok önemli olması ve hafife alınmaması gerektiği için bunu açıkça vurgulamam gerekiyor.

Bilgisayarlarına erişimini kaybeden (ihmal veya yanlış işlemlerle) ve sonuçta bitcoinlerini veya diğer kripto para birimlerini kurtaramayan bireylerin sayısız hikayesi vardır. Bu, cüzdanınızı bir yankesici veya dışarıdayken dikkatsizlik yoluyla savunmasız bırakmakla eşdeğer olmalıdır.

Neyse ki varlıklarınızı iki kat korumanın bir yolu var. Güvenli bir donanım cüzdanı, bilgisayarınıza veya tabletinize vb.

Bir donanım cüzdanı, işlemlerinizi güvence altına almak için kullandığınız bir USB bağlantısı olduğu için kripto para biriminizi başka herhangi bir bilgisayarda kurtarmanıza olanak tanır.

İkinci bir güvenlik seviyesi.

Trezor orijinal donanım cüzdanıdır ve bitcoin güvenliğiniz için kolayca kurulur. Başka ürünler de var, ancak bu makalenin geri kalanı için öncelikle Trezor donanım cüzdanı ile uğraşmaya karar verdim.

Trezors bitcoin güvenliğinin ana sorumlusu sıfır güven biridir.

Trezor ekranını kullanarak, doğrudan cihazınızdaki her işlemi bağımsız olarak doğrulayabilir ve fiziksel olarak onaylayabilirsiniz.

Ayrıca her giriş yaptığınızda sizden bir pin gerektirir. Böylece her zaman mevcut olanın siz olmanızı sağlamak.

Tek amaçlı bir cihaz olarak, cüzdanda başka bir işlev yoktur.

Basit, ek güvenliğe eşittir.

Trezor kötü amaçlı yazılım veya virüs riski için bir istisna değildir, nokta. Bununla birlikte, Trezor ne kadar az cihazla iletişim kurarsa, yani Bluetooth, wifi veya Qr kod taraması yoktur, bu nedenle iletişim protokolü ne kadar basitse, bitcoin güvenliğiniz o kadar güvenlidir.

Ayrıca, Trezor’un pili yok. Fişi çekildiğinde, kapalıdır ve paralarınız herhangi bir siber saldırıdan güvenlidir.

Umarım bitcoin güvenliğinin önemini vurgulamışımdır. Temel konular, sıfır güven ve somut güvenliktir. Ayrıca yedekleme işleminizin de aynı şekilde güvenli olduğundan emin olun, yani gerekirse bilgilerinizin açıkça güvendiğiniz biri tarafından erişilebilir olduğundan emin olun.