Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Merkez Bankalarının Para Biriminin Yerini Almalı mı?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin ve Merkez Bankalarının Para Birimi Arasındaki Fark

Merkez Bankası yetkili para birimi ile Bitcoin arasındaki fark nedir? Merkez Bankası yetkili para biriminin taşıyıcısı sadece mal ve hizmet alışverişi için ihale edebilir. Bitcoin sahibi, bir merkez bankası tarafından yetkilendirilmemiş sanal bir para birimi olduğu için ihale edemez. Bununla birlikte, Bitcoin sahipleri, mal ve hizmet ve hatta merkez bankası yetkili para birimleri karşılığında Bitcoin’i bir Bitcoin üyesinin başka bir hesabına aktarabilir.

Enflasyon banka para biriminin gerçek değerini düşürecektir. Para piyasalarında banka para biriminin talep ve arzındaki kısa vadeli dalgalanma, borçlanma maliyetindeki değişimi etkiler. Ancak, yüz değeri aynı kalır. Bitcoin durumunda, yüz değeri ve gerçek değeri her ikisi de değişir. Son zamanlarda Bitcoin’in bölünmesine tanık olduk. Bu borsadaki payın bölünmesi gibi bir şey. Şirketler bazen piyasa değerine bağlı olarak bir hisse senedini iki veya beş veya on 2 veya 10’a bölerler. Bu işlem hacmini artıracaktır. Bu nedenle, bir para biriminin içsel değeri bir süre içinde azalırken, bitcoin’in içsel değeri, koinlere olan talep arttıkça artar. Sonuç olarak, Bitcoin’lerin istifçiliği otomatik olarak bir kişinin kar etmesini sağlar. Ayrıca, Bitcoin’lerin ilk sahipleri, piyasaya daha sonra giren diğer Bitcoin sahiplerine göre büyük bir avantaja sahip olacaktır. Bu anlamda Bitcoin, fiyat oynaklığının kanıt ettiği gibi değeri artan ve azalan bir varlık gibi davranıyor.

Madenciler de dahil olmak üzere orijinal üreticiler halka Bitcoin sattıklarında, piyasada para arzı azalır. Ancak, bu para merkez bankalarına gitmiyor. Bunun yerine, merkez bankası gibi davranabilecek birkaç kişiye gidiyor. Aslında, şirketlerin piyasadan sermaye toplamasına izin verilir. Ancak, bunlar düzenlenmiş işlemlerdir. Bu, Bitcoin’lerin toplam değeri arttıkça, Bitcoin sisteminin merkez bankalarının para politikasına müdahale etme gücüne sahip olacağı anlamına gelir.

Bitcoin son derece spekülatif

Bitcoin nasıl satın alınır? Doğal olarak, birinin onu satması, bir değere satması, Bitcoin piyasası ve muhtemelen satıcıların kendileri tarafından karar verdiği bir değere satması gerekir. Satıcılardan daha fazla alıcı varsa, fiyat artar. Bitcoin’in sanal bir mal gibi davrandığı anlamına gelir. Daha sonra kar için istifleyebilir ve satabilirsiniz. Ya Bitcoin fiyatı düşerse? Tabii ki, tıpkı borsada para kaybetme şekliniz gibi paranızı kaybedeceksiniz. Madencilik yoluyla Bitcoin edinmenin başka bir yolu da vardır. Bitcoin madenciliği, işlemlerin doğrulanarak kara zincir olarak bilinen kamu defterine eklenme süreci ve ayrıca yeni Bitcoin’lerin piyasaya sürülme araçlarıdır.

Bitcoin ne kadar likit? İşlemlerin hacmine bağlıdır. Borsada, bir hisse senedinin likiditesi şirketin değeri, serbest şamandıra, talep ve arz vb. Bitcoin durumunda, serbest şamandıra gibi görünüyor ve fiyatını belirleyen faktörler talep. Bitcoin fiyatının yüksek volatilitesi daha az serbest yüzdürme ve daha fazla talepten kaynaklanmaktadır. Sanal şirketin değeri, üyelerinin Bitcoin işlemleriyle ilgili deneyimlerine bağlıdır. Üyelerinden bazı yararlı geri bildirimler alabiliriz.

Bu işlem sistemiyle ilgili büyük bir sorun ne olabilir? Hiçbir üye, yoksa Bitcoin satamaz. Bu, önce sahip olduğunuz değerli bir şeyi ihale ederek veya Bitcoin madenciliği yoluyla edinmeniz anlamına gelir. Bu değerli şeylerin büyük bir kısmı sonuçta Bitcoin’in orijinal satıcısı olan bir kişiye gider. Tabii ki, kar olarak bir miktar kesinlikle Bitcoin’lerin orijinal üreticisi olmayan diğer üyelere gidecektir. Bazı üyeler de değerli eşyalarını kaybedecek. Bitcoin’e olan talep arttıkça, orijinal satıcı merkez bankaları tarafından yapıldığı gibi daha fazla Bitcoin üretebilir. Bitcoin’in piyasa fiyatı arttıkça, orijinal üreticiler bitcoinlerini yavaşça sisteme salabilir ve büyük bir kar elde edebilir.

Bitcoin, düzenlenmemiş özel bir sanal finansal araçtır

Bitcoin sanal bir finansal araçtır, ancak tam teşekküllü bir para birimi olmaya hak kazanmaz ve yasal kutsallığa sahip değildir. Bitcoin sahipleri, Bitcoin işlemlerinden kaynaklanan sorunlarını çözmek için özel mahkeme kurarlarsa, yasal kutsallık konusunda endişelenmeyebilirler. Bu nedenle, özel bir dizi insan için özel bir sanal finansal araçtır. Bitcoin’e sahip olan insanlar, kamu malı içinde büyük miktarlarda mal ve hizmet satın alabilecek ve bu da normal piyasanın dengesini bozabilecektir. Bu, düzenleyiciler için bir meydan okuma olacaktır. Düzenleyicilerin eylemsizliği, 2007-08 mali krizi sırasında olmuştu. Her zamanki gibi buzdağının ucunu yargılayamayız. Üretebileceği zararı tahmin edemeyeceğiz. Krizden kurtulmak için acil çıkış dışında hiçbir şey yapamayacak durumdayken her şeyi son aşamada görüyoruz. Bu, kontrol etmek istediğimiz şeyler üzerinde denemeye başladığımız zamandan beri yaşıyoruz. Bazılarında başarılı olduk ve fedakarlık ve kayıp olmadan olmasa da birçoğunda başarısız olduk. Her şeyi görene kadar bekleyelim mi?