Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nasıl Alınır – Birinci Adım

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, nasıl çalıştıklarını hissetmek için “cebinize” atlamak ve birkaç tane almaktır.

Ne kadar zor ve tehlikeli olabileceğine dair yutturmacaya rağmen, bitcoin almak düşündüğünüzden çok daha kolay ve güvenlidir. Birçok yönden, muhtemelen geleneksel bir bankada hesap açmaktan daha kolaydır. Ve bankacılık sisteminde yaşananlar göz önüne alındığında, muhtemelen daha güvenlidir.

Öğrenmeniz gereken birkaç şey var: bir yazılım cüzdanı almak ve kullanmak, para göndermeyi ve almayı öğrenmek, bir kişiden veya bir borsadan bitcoin satın almayı öğrenmek.

Hazırlık

Başlamadan önce kendinize bir cüzdan almanız gerekir. Bunu, sizin için cüzdan barındıracak borsalardan birine kaydolarak kolayca yapabilirsiniz. Ve, eninde sonunda bir veya daha fazla değişim cüzdanına sahip olmak isteyeceğinizi düşünmeme rağmen, hem bitcoin için daha iyi bir fikir elde etmek için hem de borsalar hala deneysel olduğu için kendi bilgisayarınızda bir cüzdanla başlamalısınız. Tartışmanın o aşamasına geldiğimizde, paranızı ve madeni paralarınızı borsalardan taşıma veya paranızı güvende tutmak için borsalarda çeşitlendirme alışkanlığı kazanmanızı tavsiye edeceğim.

Cüzdan nedir?

Bitcoinlerinizi saklamanın bir yoludur. Özellikle, bitcoin depolamak için tasarlanmış bir yazılımdır. Masaüstü bilgisayarınızda, dizüstü bilgisayarınızda, mobil cihazınızda (henüz Apple hariç) çalıştırılabilir ve bitcoinleri başparmak sürücüleri gibi şeylerde depolamak için de yapılabilir. Saldırıya uğramaktan endişe ediyorsanız, bu iyi bir seçenektir. Bitcoin’e milyonlar yatıran Winklevoss* ikizleri bile yatırımlarını sabit disklere yatırdılar ve daha sonra bir kasaya koydular.

*Winklevoss ikizleri, başlangıçta Facebook haline gelen bir sosyal ağ sitesi fikrine sahip olanlardır. Fikirlerini kendine ait gören ve son derece zengin olan Mark Zuckerberg’i işe aldılar.

Bilgisayarınızda bir bitcoin cüzdanı olması hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

Aşağıda orijinal bitcoin cüzdanını veya istemciyi Windows veya Mac formatında indirebilirsiniz. Bunlar sadece cüzdanlar değil, aslında bitcoin ağının bir parçasıdır. Bitcoinlerinizi alacak, depolayacak ve gönderecekler. Bir tıklamayla bir veya daha fazla adres oluşturabilirsiniz (bir adres şuna benzeyen bir sayıdır: 1LyFcQatbg4BvT9gGTz6VdqqHKpPn5QBuk). Para göndermek istediğiniz bir kişiden böyle bir numarayı kopyalayıp yapıştırabileceğiniz bir alan göreceksiniz ve doğrudan o kişinin cüzdanına girecektir. Hatta, birinin telefonundaki bir uygulamayla fotoğraf çekmesini ve size biraz bitcoin göndermesini sağlayacak bir QR kodu oluşturabilirsiniz. Bunları vermek tamamen güvenlidir – adres ve QR kodu her ikisi de bağış sayfam içindir. Bağış yapmak için çekinmeyin!

NOT: Bu tür cüzdanlar hem sizin için bir cüzdan hem de bitcoin sisteminin bir parçası olarak hareket eder. Bitcoin’in çalışmasının nedeni, her işlemin tüm sistemde bir sayı olarak yayınlanması ve kaydedilmesinin nedenidir (yani her işlem ağın kendisi tarafından onaylanır ve geri döndürülemez hale getirilir). Doğru yazılıma sahip herhangi bir bilgisayar, ağı kontrol eden ve destekleyen bu sistemin bir parçası olabilir. Bu cüzdan kişisel cüzdanınız ve aynı zamanda bu sistem için bir destek görevi görür. Bu nedenle, bilgisayarınızın belleğinin 8-9 gigabaytını alacağını unutmayın. Cüzdanı yükledikten sonra, cüzdanın ağ ile senkronize olması bir gün kadar sürer. Bu normaldir, bilgisayarınıza zarar vermez ve sistemi tamamen daha güvenli hale getirir, bu yüzden iyi bir fikirdir.

Bitcoin Qt

 • Orijinal cüzdan.
 • Bu tam özellikli bir cüzdandır: bitcoin almak, kolayca bitcoin göndermek, işlemleri izlemek ve cüzdanınızı yedeklemek için birden fazla adres oluşturun.
 • Senkronize etmek için gereken sürenin dışında, bu kullanımı çok kolay bir seçenektir.
 • Sitelerini bulmak için Bitcoin Qt cüzdan indirmeyi arayın.

Armory

 • Bitcoi Qt’nin üstünde çalışır, bu nedenle aynı eşitleme gereksinimlerine sahiptir.
 • Armory, bitcoinlerinizi çevrimdışı olarak saklamanızı, şifrelemenizi ve yedeklemenizi sağlar.
 • Sitelerini bulmak için Bitcoin Armory Wallet’ı arayın.

Bu kadar çok bellek kullanılmasını istemiyorsanız veya cüzdanınızın senkronize olmasını beklemek istemiyorsanız, bitcocin’in tüm geçmişini senkronize etmemenizi sağlayan iyi cüzdanlar vardır:

Çoklubit

 • Hızlı senkronize olan hafif bir cüzdan. Bu yeni kullanıcılar için çok iyidir.
 • Sitelerini bulmak için Bitcoin Multibit Wallet’ı arayın.

Electum

 • Hızlı ve hafif olmasının yanı sıra, bu cüzdan bir şifre kullanarak kayıp verileri kurtarmanıza izin verir.
 • Sitelerini bulmak için Bitcoin Electum Wallet’ı arayın.

Sonra you cüzdanı kurun, etrafında tıklayarak birkaç dakika alın. Adlanınacak şeyler:

o Cüzdanınızda şu anda kaç bitcoin olduğunu gösteren bir sayfa olacaktır. Bitcoinlerin daha küçük parçalara ayrılabileceğini unutmayın, böylece ondan sonra çok fazla sıfır içeren bir ondalık görebilirsiniz. (İlginç not, 0.00000001, adını bitcoin’in takma adlı yaratıcısından alan bir Satoshi’dir).

o Son işlemlerinizin ne olduğunu gösteren bir alan olacaktır.

o Bir adres ve QR kodu oluşturabileceğiniz bir alan olacaktır (yukarıdaki gibi). İstemiyorsanız QR koduna ihtiyacınız yoktur, ancak bir işletme işletiyorsanız ve bitcoin kabul etmek istiyorsanız, ödemeyi kabul etmek için yapmanız gereken tek şey birine QR kodunu göstermek, fotoğrafını çekmelerine izin vermek ve size biraz para gönderebileceklerdir. Ayrıca istediğiniz kadar adres oluşturabileceksiniz, bu nedenle paranın nereden geldiğini izlemek istiyorsanız, her bir alacaklınızdan ayrı olarak etiketlenmiş bir adrese sahip olabilirsiniz.

o Bir borsada veya farklı bir cüzdanda birine veya kendinize para göndermek istediğinizde kod yapıştırmanız için bir kutu içeren bir alan olacaktır.

Başka seçenekler ve özellikler de olacak, ancak başlamak için bunlar bilmeniz gereken öğeler.

İlk Bitcoin’lerinizi Alma

Artık bir cüzdanınız olduğuna göre, elbette onları test etmek isteyeceksiniz.

Gidilecek ilk yer http://faucet.bitcoin.st/.

Bu, insanları kullanmaya alıştırmak amacıyla küçük miktarlarda bitcoin veren bir web sitesidir. Bunun orijinal sürümü bitcoin’in baş geliştiricisi Gavin Andreson tarafından yönetildi. Bu site o zamandan beri kapandı ve bu site ayda bir veya iki reklam göndererek çalışıyor. Bitcoinleri isteyerek bu mesajları almayı kabul edersiniz. Yeni bitcoin adresinizi kopyalayıp yapıştırın ve SMS alabileceğiniz bir telefon numarası girin. İnsanların sürekli olarak daha fazlası için geri gelmediğinden emin olmak için bir SMS gönderirler, çünkü bir bitcoin adresi oluşturmak için hiçbir maliyeti yoktur. Ayrıca, çalışmalarını desteklemek için ayda bir veya iki kez reklam gönderecekler. Önemsiz gönderdikleri miktar: 0.0015 BTC (veya 1.5 mBTC). Ancak, neredeyse hemen işlerler ve adresinizin ve cüzdanınızın çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz. Bir bitcoinin bu kısmını almak da oldukça duygudur. (Feragatname: Bu siteyle hiçbir bağlantım yok ve bunları kullanırsanız hiçbir şey almiyorum. Sadece ayaklarınızı ıslatmak için iyi bir yol olduğunu düşünüyorum).

Tebrikler! Bitcoin ekonomisine yeni girdiniz.

Ayaklarını biraz ıslatmak için altın aramaya gidebilirsin. Belirli web sitelerine gitme, çevrimiçi anketler doldurma veya sponsorlu videolar izleme gibi şeyler yapmanız için bitcoin olarak ödeme yapacak bir dizi hizmet ve web sitesi vardır. Bunlar zararsızdır ve bu şekilde birkaç ekstra bitcoin kazanabilirsiniz, ancak bunların insanlar sitelerindeki bağlantılara tıkladığında ödeme alan işletmeler olduğunu hatırlamak önemlidir. Aslında size ödediklerinin bir kısmını geri alıyorlar. Bu konuda yasadışı, hatta ahlaksız bir şey yoktur (gördüklerinizi beğenebilir ve satın alabilirsiniz!), ancak genellikle gösterişlidirler ve tamamen basit olmayabilirler. Denediğim her şey (özellikle bitvisitor.com) ilan edildiği gibi ödedi. Bunlarla denemeler yapmak ilginçtir, ancak bitcoin değerindeki olası artışa rağmen, bunu yapan bir milyoner olmayacaksınız. Reklam bağımlısı değilsen hayatına devam etmeni öneririm. Denemek istiyorsanız, google “ücretsiz bitcoins” veya bu hatlar boyunca bir şey ve çok sayıda site bulacaksınız.

Bitcoin’i Elden Ele Satın Alma

Son olarak, bu bitcoin’in gerçek testi olacak. İnsanlar onları kolayca ileri geri takas edebilir mi? Eğer bu olamazsa, o zaman gerçekten bir bitcoin ekonomisi olamaz çünkü perakendeciler bunu kullanamayacaktır. Perakendeciler kullanamazsa, dünyevi açıdan ne işe yarar? Neyse ki, bu gerçekten bir sorun değil. iPhone biraz beklemededir, ancak birçok akıllı telefonun QR kodlarını okuyacak ve istediğiniz ine bitcoin göndermenize izin verecek uygulamaları (mobil cüzdanlar) vardır. Ayrıca, adresinizin bir QR kodunu görüntüleyebilir, hatta insanların size bitcoin göndermesine izin vermek için cüzdanınızda QR kodunuzla bir kart taşıyabilirsiniz. Ne tür bir cüzdanınız olduğuna bağlı olarak, bitcoinlerin alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dikkat etmesi gereken birkaç şey:

 • Cüzdanınızı kurduğunuzda, biraz tıklarsanız, işlemleri hızlandırmak için bir ücret ödeme seçeneği göreceksiniz. Bu para, bitcoin bilgilerini işlerken bir bitcoin madencisi tarafından kullanılabilir hale gelir. Bilgi blokları oluşturma işini yapan madenciler sys tutartem güncel ve güvenli. Ücret, bilgilerinizi bir sonraki bilgi bloğuna ekleyip bu nedenle “doğruladığından” emin olmak için madenciye bir teşviktir. Kısa vadede, madenciler paralarının çoğunu yeni paralar kazarak kazanıyorlar (bu konuda daha fazla bilgi için Bitcoin Nedir bölümüne bakın). Uzun vadede, yeni paralar bulmak zorlaştıkça ve ekonomi arttıkça, ücretler madenciler için daha fazla blok yaratmaya ve ekonomiyi devam ettirmeye teşvik edecektir. Cüzdanınız varsayılan olarak 0 ücret ödeyecek şekilde ayarlanmalıdır, ancak isterseniz işlemlerinize öncelik vermek için bir ücret ekleyebilirsiniz. Bir ücret ödeme yükümlülüğünüz yoktur ve birçok küçük işlemi işleyen birçok kuruluş (yukarıda açıklanan altın için tava yapanlar gibi) madencileri mutlu etmek için yeterli ücret üretir.
 • Cüzdanınızın etrafına tıklayarak, işlemler sayfasında veya belirli işlemlere bağlı olarak, onaylarla ilgili bir not göreceksiniz. Bir işlem yaptığınızda, bu bilgiler ağa gönderilir ve ağ bu bitcoin için çift giriş olmadığını onaylar. Size ödeme yapan birinden uzaklaşmadan önce birkaç onay alana kadar beklemek akıllıcadır. Aslında birini bu şekilde el ele dolandırmak çok kolay değildir ve suçlu için çok uygun maliyetli değildir, ancak yapılabilir.

Böyle bir bitcoini nereden satın alabilirsiniz?

 • Bölgenizde bir bitcoin Meetup olabilir.
 • Yakınınızda alım satım yapmak isteyen kişileri bulmak için localbitcoins.com göz atabilirsiniz.
 • Bazıları dünya çapında yerel sokak alışverişleri başlatmaya çalışıyor. Bunlara, 1792’de Wall Street’te bir düğme ağacının altında kurulan ilk sokak değişiminden sonra Buttonwoods denir. Bölgenizde bir tane var mı, ya da bir tane başlatın.
 • Bitcoin’leri denemek isteyen arkadaşlarınız var mı bakın. Aslında, bitcoin kullanmaya ne kadar çok insan başlarsa, o kadar büyük ve başarılı olacaktır. Lütfen iki arkadaşa söyle!

Bazı insanlar fiziksel bitcoin satın almanın mümkün olup olmadığını soruyor. Bunun cevabı hem evet hem de hayırdır. Bitcoin, doğası gereği dijital bir para birimidir ve fiziksel bir formu yoktur. Ancak, pratik olarak bir bitcoini elinizde tutmanın birkaç yolu vardır:

 • Cascascius Sikkeleri: Bunlar Mike Caldwell’in beyni. Fiziksel paraları basıyor ve sonra içlerindeki bitcoinlerin özel anahtarlarını gömüyor. Özel anahtarı, madeni paradan bir hologram soyarak alabilirsiniz, bu da paranın kurcalandığını açıkça gösterecektir. Mike ona güvenilebilmesi için elinden gelenin dışına çıktı. Bunlar gelecek yıllarda olduğu gibi iyi bir yatırım stratejisidir, bu paralar büyük koleksiyoncu eşyaları olabilir.
 • Kağıt Cüzdanlar: Kağıt cüzdan, bitcoininizin bilgilerini dijital cüzdanda saklamak yerine, anahtar bilgilerini özel bir anahtarla birlikte yazdırdığınız ve kasada, çekmecede veya yatağınızda (isterseniz) güvende tuttuğunuz anlamına gelir. Bu, bitcoininizi güvende tutmak için şiddetle tavsiye edilen ve uygun maliyetli bir sistemdir. Yine de, birinin onları çalabileceğini veya eviniz yanarsa, evle birlikte gideceklerini ve onları geri almanın bir yolu olmayacağını unutmayın. Gerçekten, nakitten farkı yok. Ayrıca, Casascius Coin’lerde olduğu gibi, onları bilgisayara geri koyana kadar harcamak için gerçekten iyi olmayacaklar.

* Kağıt cüzdanlarınızı yazdırmayı kolaylaştıracak bir yazılım vardır. bitcoinpaperwallet.com en iyilerinden biridir ve bunların nasıl kullanılacağı hakkında iyi bir öğretici içerir.

* Bitcoinler aslında cüzdanda değil, hala web’deler. Aslında, cüzdanın dışı, istediğiniz zaman cüzdana para göndermenizi sağlayacak bir QR koduna sahip olacaktır.

* Cüzdanın mühürlü kısmı, madeni paralara erişemeyeceğiniz özel anahtara sahip olacaktır. Bu nedenle, cüzdana erişilmez olmak istediğiniz kadar para koyun. Bu şeyi kırbaçlayamayacak ve bir fincan kahve almak için birkaç bozuk para çıkaramayacaksınız. Aksine, onu bir kumbara olarak düşün. Parayı almak için, onu parçalamak zorundasın. Daha küçük miktarlarda çıkarmak mümkündür, ancak bu noktada cüzdanın güvenliği tehlikeye girer ve birinin paraları çalması daha kolay olacaktır. Hepsinin girip çıkması daha iyi.

* Kağıt cüzdan kullanan insanlar genellikle güvenlik bilincine sahiptir ve dünyadaki kötülerin bilgisayarınızı hacklemesinin birkaç yolu vardır. Bitcoinpaperwallet.com, cüzdanlarınızı güvenli bir şekilde nasıl yazdıracakları konusunda birçok iyi tavsiyede bulunur.

Bazı insanlar da eBay’de bitcoin satın alma hakkında soru sordu. Evet, mümkün, ama çok pahalı olacak. Bu nedenle, eBay’de satış yapmak, piyasa değeri üzerindeki aşırı işaretleme göz önüne alındığında daha iyi bir seçenek gibi görünebilirE görebilirsiniz. Ama, gerçek olamayacak kadar iyi olan her şeyde olduğu gibi, bu da gerçek olamayacak kadar iyidir. Bir sonraki bölümde açıklayacağım gibi, bitcoin’i bu şekilde satmak çok riskli.

Bitcoin Nasıl Satın Alınmaz?

Bir sonraki bölümde, Bitcoin Borsalarından satın alma hakkında birkaç önemli noktayı açıklayacağım. Bunu yapmadan önce, seni uyarayım.

Kısa bir tarih dersi: İnsanlar bitcoin’e dayalı gerçek bir iş kurmaya ilk başladıklarında, herhangi bir satıcının kullanabileceği tüm araçları kullandılar. Kredi kartıyla ve PayPal sattılar. Bu iş modeliyle ilgili sorun hızla tespit edildi: bitcoin işlemleri paranın alıcısı dışında kimse tarafından geri alınmıyor. Kredi kartları ve PayPal, insanların geri ödeme istemesini nispeten kolaylaştıran güçlü alıcı koruma politikalarına sahiptir. Böylece, kötü niyetli bireyler bunu fark etti ve bitcoin satın alımları yapmaya başladı ve daha sonra bir geri ödeme talep etti. Ve bitcoin, yeni ve iyi anlaşılamayan teknolojik yollarla gönderilen fiziksel olmayan bir ürün olduğundan, satıcılar buna itiraz edemediler. Bu nedenle, satıcılar kredi kartı kabul etmeyi bıraktı ve PayPal.

Bu para birimi için büyük bir sorundu: Alıcılar ve satıcı arasında para nasıl taşınır? Onlara para havale ederseniz size bitcoin verecek bazı işler ortaya çıktı. Çoğu zaman bu işletmeler Arnavutluk, Polonya veya Rusya’da adres verirlerdi. Gerçek şu ki, bunların çoğu işe yaradı ve bu şekilde bitcoin satın alan insanların forumlarında birçok hikaye var. Ama çok zaman aldı ve bu arada alıcı sadece bitcoinlerini alıp alamayacağını veya yatırımlarına veda edip etmeyeceğini merak ederek tırnaklarını ısırmak zorunda kaldı.

Bitcoin daha kabul edilebilir ve değerli hale geldikçe, Nijerya Prensi dolandırıcılığının bir versiyonunu göreceğimizi umuyorum. Yani uyarı şudur: Artık paranın borsalara kolayca taşınmasına izin veren borsalarımız ve diğer işletmelerimiz var. Bitcoin için asla para havale etmeyin. Bitcoin tarihinde kısa ömürlü ve unutulmuş bir andı.

Daha sonra, bir bitcoin borsasından nasıl satın alacağım hakkında konuşacağım ve en iyi bilinen borsalardan bazılarını gözden geçireceğim.