Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nasıl Anlaşılır?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin Ve Kripto Para Birimini Anlama Kılavuzu?

Bitcoin terimler için en çok arananlardan biri olsa da (Google’a göre), birçok insan için çok teknik bir konudur ve olmayanlar için aşırı teknik olabilir. Bununla birlikte, şimdi yüzlerce kripto para birimi var ve giderek daha fazla insan, bankacıların güvensizliği tarafından yönlendirilen nasıl çalıştıklarını bilmek istemeye başlıyor, bu tamamen farklı bir tartışma.

“Gizli anahtarlar”, “dijital anahtarlar”, “dijital cüzdan” ve “kripto para birimi” gibi teknik terimleri kullanmak zorunda kalmadan bir lay man’in açıklamasını almak zordur, bu yüzden işleri mümkün olduğunca düz tutmak için elimden geleni yapacağım.

Fiat para kavramı, yani kağıt para birimi, insanların takasın yerini alacak mal veya hizmet alışverişi yapmasını kolaylaştırmak için formüle edilmiştir, çünkü bu en iyi ihtimalle iki istekli taraf arasındaki bir takasla sınırlı olacaktır, oysa para hizmetinizi veya mallarınızı sağlamanıza, daha sonra başkasından veya başkalarından ihtiyacınız olan hizmet veya malları satın almanıza izin verir.

Bu nedenle, Bitcoin’in takasa eşdeğer 21. Takas, vaat edilen mal veya hizmeti sağlamak ve teslim etmek için her bir söze ve güvene dayanmalıdır.

Bugün Bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile her bir tarafın, kararlaştırılan değeri birbirleri arasında değiştirmek için benzersiz bir dosyaya veya benzersiz bir anahtara ihtiyacı olacaktır.

Benzersiz bir anahtara veya dosyaya sahip olarak, her işlemde bir kayıt tutmak daha kolay hale gelir. Ancak, bu da sorunlarla birlikte gelir.

Şimdi, takas, daha önce de belirttiğim gibi, modern eşdeğer veya bitcoin güvenlik ihlallerine, yani dosyaların çalınmasına veya hacklenmesine karşı hassastır, bu noktada işlemlerinizi güvence altına almak için bir “kripto para cüzdanı” denkleme girer.

Temel olarak kripto para birimi / bitcoin satın alımlarınız ve varlıklarınız için güvenli bir konuma ihtiyacınız vardır. Donanım cüzdanı ihtiyacı buradan geliyor.

Artık hangi adresin hangi miktarda Bitcoin tuttuğunu yazdığınıza / kaydettiğinize ve daha sonra her işlem yapıldığında güncellendiğiniz için, dosya “Blockchain” olarak bilinir – ve bitcoin ile yapılan tüm işlemlerin kaydını tutar.

Bir sonraki sorun, dosyalarımızın benzersiz kalmasını sağlamaktır.

Bunu bir sonraki yazımda satacağım.