Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nedir – Kripto Para Birimi Neden Bu Kadar Popüler?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin finansal alanda vızıltılı bir kelime olmuştur. Nitekim Bitcoin son birkaç yılda olay yerini patlattı ve birçok kişi ve birçok büyük şirket şimdi aksiyonun bir parçası olmak isteyen Bitcoin veya kripto para grubuna atlıyor.

İnsanlar kripto para birimi alanında tamamen yeniler ve sürekli olarak bu soruyu soruyorlar; “Bitcoin gerçekte nedir?”

Yeni başlayanlar için bitcoin aslında herhangi bir federal hükümetin kontrolü dışında kalan, dünya çapında kullanılan ve yiyecekleriniz, içecekleriniz, gayrimenkulleriniz, arabalarınız ve diğer şeyler gibi şeyleri satın almak için kullanılabilecek dijital bir para birimidir.

Bitcoin neden bu kadar önemli?

Bitcoin, devlet kontrolü ve yabancı para birimlerindeki dalgalanmalar gibi şeylere karşı hassas değildir. Bitcoin, bireyin (sizin) tam inancı ile desteklenmiştir ve kesinlikle eşler arasıdır.

Bu, herkesin Bitcoin ile işlemleri tamamladıkları anlamına gelir, fark ettikleri ilk şey, bankadan bankaya para göndermeye çalışmaktan veya uluslararası para göndermeyi ve almayı gerektiren başka hizmetleri kullanmaktan çok daha ucuz olduğudur.

Örneğin, Çin veya Japonya’ya para göndermek isteseydim, bir bankadan bir ücret almam gerekirdi ve bu ücretin oraya varması saatler hatta günler sürerdi.

Bitcoin kullanırsam, bu ücretlerden herhangi biri olmadan cüzdanımdan veya cep telefonumdan veya bir bilgisayardan anında kolayca yapabilirim. Örneğin altın ve gümüş göndermek isteseydim, birçok koruma gerektirirdi, külçeyi bir noktadan noktaya taşımak çok zaman ve çok para gerektirirdi. Bitcoin bunu bir parmak dokunuşuyla tekrar yapabilir.

İnsanlar neden Bitcoin kullanmak istiyor?

Bunun temel nedeni, Bitcoin’in bu istikrarsızlaşmış hükümetlere ve paranın artık eskisi kadar değerli olmadığı durumlara cevap olmasıdır. Şu anda sahip olduğumuz para; Cüzdanlarımızdaki kağıt itibari para birimi değersizdir ve bir yıl sonra daha da az eder.

Blockchain teknolojisine ilgi gösteren büyük şirketler bile görüyoruz. Birkaç hafta önce, bir avuç Amazon müşterisine, Amazon bir kripto para birimi oluşturursa kullanmak isteyip istemeyecekleri konusunda bir anket yaptı. Bunun sonuçları, birçoğunun çok ilgilendiğini gösterdi. Starbucks, blockchain mobil uygulamasının kullanımı hakkında bile ipucu verdi. Walmart, paketleri izlemek ve doğrulamak için blockchain teknolojisini kullanacak bir “akıllı paket” için patent başvurusunda bile bulundu.

Hayatımız boyunca alışveriş şeklimizden, film izleme şeklimize, müzik dinleme şeklimize, kitap okumamıza, araba satın almamıza, ev aramamıza, şimdi nasıl para harcadığımıza ve bankacılık yaptığımıza kadar birçok değişikliğin gerçekleştiğini gördük. Kripto para birimi burada kalacak. Henüz yapmadıysanız, herkesin kripto para birimini tam olarak inceleme ve zaman boyunca gelişmeye devam edecek olan bu trendden tam olarak nasıl yararlanacağını öğrenme zamanı geldi.