Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nedir? Özlü ve Bilgilendirici Bir Rehber

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Dünyayı büyülemeye devam eden kripto para birimi, türünün ilk örneği olan Bitcoin, bir zamanlar özerkliği en üst düzeye çıkarma felsefesini korumaya istekli teknoloji dehalarının tamamen klas bir diyarıydı, ancak Bitcoin’in geniş bir tüketici tabanı vaadiyle şöhrete bir şansı var. Ancak, henüz başlamamış tüketiciler için bir sorgu kalır. Peki, Bitcoin tam olarak nedir? Bazıları gerçekten bu aşırı dalgalı kripto para birimini henüz çözemedi. Elektronik olarak oluşturulan ve saklanan Bitcoin, aslında bir dijital para birimidir. Ağ aslında kimse tarafından kontrol edilemiyor, para birimi merkeziyetsiz. 2009 yılında, Satoshi Nakamoto olarak varsayılan bir kişinin beyni olarak ortaya çıktı. P2P teknolojisini kullanarak çalışan Bitcoin, ilgilenen herkesi içine çekecek ayırt edici ve esnek özelliğe sahiptir. Dünya çapında kabulü, popülaritesine katkıda bulunur.

Kimseye karşı sorumluluk olmadan, Bitcoin’ler oldukça benzersizdir. Bitcoin’ler farklı kurallarıyla egemendir ve herhangi bir banka tarafından gizli bir şekilde basılmaz, ancak mayınlı, muazzam bir ağda veya toplulukta yer alan çok sayıda insan tarafından dijital olarak üretilir. Madenciler genellikle muazzam bir bilgi işlem gücüne sahip ve Bitcoin madenciliğinde büyük bir rekabet söz konusu. Bilgisayarlar karmaşık matematiksel sorunları çözmek için çalışır. Rakip madenciler de bu süreçte sadece sorunu çözerek Bitcoin kazanma umuduna sahipler. Bununla birlikte, bu sorunların zorluk seviyeleri her geçen gün yoğunlaşmaktadır. Bitcoin ağındaki işlemler acımasız ve süreklidir ve bu işlemleri takip etmek oldukça sistematiktir. Bitcoin ağı, belirli bir zaman aralığında tüm işlemlerin bir blokta toplandığı gibi metodik tutar. Madencilerin işlemleri doğrulamaları gerekir ve her şey blockchain olarak terimlenen bir blok koleksiyonu olan genel bir defterde listelenir. Blockchain aslında çeşitli Bitcoin adreslerinde yapılan herhangi bir işlemin ayrıntılarının anahtarını elinde bulundurur.

Bitcoin’in insanların hayatlarına entegrasyonu şu anda en çok imrenilen şey. Bu, borsaların ortaya çıkmasıyla oldukça kolay bir şekilde elde edilir. Bitcoin meraklıları bu dijital para birimini satın almak istediklerinde çok fazla seçeneğe sahip olabilirler. Bir Bitcoin borsası, tüketicilerin itibari para birimlerinden yararlanarak Bitcoin satın almalarını veya satmalarını sağlar. Borsalar bol miktardadır, ancak başlangıçta Mt. Gox, çöküşünden önce en tanınmış ve yaygın olarak kullanılandı. Borsalarla tüketiciler havale, nakit veya kredi/banka kartı ödemesi ile Bitcoin satın alabilir veya satabilir. Borsalar tarafından gerçek zamanlı ve güvenli bir ticaret platformu sunulmaktadır. Coşku ve amansız bir çılgınlık her zaman Bitcoin’lere eşlik eder. Bitcoin ticareti yapmaya hevesli çok sayıda meraklı ile, genç para birimi ve onu çevreleyen tüm çılgınlık her gün biraz büyüyecek gibi görünüyor. Bununla ilişkili tüm bilgiler para biriminin kendisi kadar önemli görünüyor. Özerk bir proje olan “Bitcoin wiki”nin önemi hiç inkar edilemez. Tüm dünyadaki Bitcoin meraklıları için bir bilgi deposu olarak hareket edecektir.