Skip to main content
Kripto Haberleri

Bitcoin Nedir ve İyi Bir Yatırım mıdır?

Yazan Aralık 29th, 2021Yorum Yazılmamış

Bitcoin (BTC), dünyadaki kullanıcılar ve madenciler tarafından kullanılan bir bilgisayar ağına merkezi olmayan ve tek bir kuruluş veya hükümet tarafından kontrol olmayan kriptografik anahtarlara sahip yeni bir dijital para birimi türüdür. Halkın dikkatini çeken ve giderek artan sayıda tüccar tarafından kabul edilen ilk dijital kripto para birimidir. Diğer para birimleri gibi, kullanıcılar da çevrimiçi mal ve hizmet satın almak için dijital para birimini ve bunu bir ödeme şekli olarak kabul eden bazı fiziksel mağazalarda kullanabilirler. Döviz yatırımcıları Bitcoin borsalarında Bitcoin ticareti de yapabilirler.

Bitcoin ve geleneksel para birimleri (örneğin ABD doları) arasında birkaç önemli fark vardır:

  1. Bitcoin’in merkezi bir yetkisi veya takas evi (örneğin hükümet, merkez bankası, MasterCard veya Visa ağı) yoktur. Eşler arası ödeme ağı, dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar ve madenciler tarafından yönetilmektedir. Para birimi, bir takas evinden geçmeden doğrudan internet üzerinden kullanıcılar arasında anonim olarak aktarılır. Bu, işlem ücretlerinin çok daha düşük olduğu anlamına gelir.
  2. Bitcoin, “Bitcoin madenciliği” adı verilen bir süreçle oluşturulur. Dünyanın dört bir yanındaki madenciler, karmaşık bitcoin algoritmalarını çözmek ve Bitcoin işlemlerini onaylamak için madencilik yazılımı ve bilgisayarlarını kullanırlar. İşlem ücretleri ve Bitcoin algoritmalarının çözümünden elde edilen yeni Bitcoin’lerle ödüllendirilirler.
  3. Dolaşımda sınırlı miktarda Bitcoin vardır. Blockchain’e göre, 20 Aralık 2013 itibarıyla dolaşımda yaklaşık 12.1 milyon vardı. Daha fazla Bitcoin üretildikçe Bitcoin madenciliği yapmanın zorluğu (algoritmaları çözme) zorlaşır ve dolaşımdaki maksimum miktar 21 milyon olarak sınırlanır. Sınıra yaklaşık 2140 yılına kadar ulaşılamayacak. Bu, Bitcoin’leri daha fazla insan kullandıkça daha değerli hale getirir.
  4. ‘Blockchain’ adlı halka açık bir defter tüm Bitcoin işlemlerini kaydeder ve her Bitcoin sahibinin ilgili varlıklarını gösterir. Hareketleri doğrulamak için herkes genel muhasebeye erişebilir. Bu, dijital para birimini daha şeffaf ve öngörülebilir hale getirir. Daha da önemlisi, şeffaflık aynı Bitcoin’lerin sahtekarlığını ve çifte harcamasını önler.
  5. Dijital para birimi Bitcoin madenciliği veya Bitcoin borsaları aracılığıyla edinilebilir.
  6. Dijital para birimi, web’de ve bazı tuğla ve harç perakendecilerinde sınırlı sayıda satıcı tarafından kabul edilir.
  7. Bitcoin cüzdanları (PayPal hesaplarına benzer şekilde) Bitcoin’leri, özel anahtarları ve genel adresleri depolamak ve kullanıcılar arasında anonim olarak Bitcoin aktarmak için kullanılır.
  8. Bitcoin’ler sigortalı değildir ve devlet kurumları tarafından korunmaz. Bu nedenle, gizli anahtarlar bir bilgisayar korsanı tarafından çalınırsa veya arızalı bir sabit diske kaybedilirse veya bir Bitcoin borsasının kapatılması nedeniyle kurtarılamazlar. Gizli anahtarlar kaybolursa, ilişkili Bitcoin’ler kurtarılamaz ve dolaşım dışı kalacaktır. Bitcoins hakkında SSS için bu bağlantıyı ziyaret edin.

Bitcoin’in halktan daha fazla kabul alacağına inanıyorum, çünkü kullanıcılar çevrimiçi mal ve hizmet satın alırken anonim kalabilirler, işlem ücretleri kredi kartı ödeme ağlarından çok daha düşüktür; dolandırıcılığı önlemek için kullanılabilecek genel muhasebeye herkes tarafından erişilebilir; döviz arzı 21 milyon olarak sınırlandırılmıştır ve ödeme ağı merkezi bir otorite yerine kullanıcılar ve madenciler tarafından işletilmektedir.

Ancak, son derece uçucu ve çok istikrarlı olmadığı için harika bir yatırım aracı olduğunu düşünmüyorum. Örneğin, bitcoin fiyatı bu yıl 14 dolardan 1.200 ABD dolarının zirvesine yükseldi ve yazarken BTC başına 632 dolara düştü.

Bitcoin bu yıl yükseldi çünkü yatırımcılar para biriminin daha geniş bir kabul kazanacağını ve fiyatta artacağını tahmin ettiler. Para birimi Aralık ayında % 50 düştü çünkü BTC Çin (Çin’in en büyük Bitcoin operatörü) hükümet düzenlemeleri nedeniyle artık yeni mevduat kabul edemeyeceğini açıkladı. Bloomberg’e göre, Çin merkez bankası finans kurumlarının ve ödeme şirketlerinin bitcoin işlemlerini işlemesini yasakladı.

Bitcoin muhtemelen zamanla daha fazla halk kabulü kazanacaktır, ancak fiyatı son derece değişkendir ve devlet düzenlemeleri ve kısıtlamalar gibi haberlere karşı çok hassastır – bu da para birimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu nedenle, yatırımcıların BTC başına 10 ABD Dolarından daha az bir fiyata satın alınmadıkları sürece Bitcoin’lere yatırım yapmalarını önermiyorum, çünkü bu çok daha büyük bir güvenlik marjı.

Aksi takdirde, güçlü temellere sahip hisse senetlerinin yanı sıra büyük iş beklentileri ve yönetim ekiplerine yatırım yapmanın çok daha iyi olduğuna inanıyorum, çünkü temel şirketler içsel değerlere sahiptir ve daha öngörülebilirdir.

Açıklama: Victor Liang’ın Bitcoin’lerde hiçbir pozisyonu yok ve önümüzdeki 72 saat içinde pozisyonunu değiştirme planı yok.